تالار حافظ

از روز گذشته معاملات اوراق اختیار فروش تبعی یا همان بیمه سهام 28 شرکت در بورس آغاز شد. با اجرای این طرح بازار سرمایه عملا برای نخستین بار وارد کارزار رقابت با سیستم بانکی شد چون این اوراق می‌تواند به رقابت با سپرده‌های بانکی بپردازد و سرمایه‌گذارانی که دنبال سود بیشتری هستند را به سمت بورس جذب کند.

طرح بیمه سهام در بورس از ۷ تیر به اجرا درآمد، شاید می‌پرسید بیمه سهام چیست و تفاوت آن با بیمه کالا و خدمات چیست؟

گزارش حاضر قصد پاسخ به این پرسش‌ها را دارد، محمود رضا خواجه نصیری مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس واوراق بهادار هم در ادامه این گزارش طرح بیمه سهام را بیشتر کالبدشکافی می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) به نقل از همشهری، از روز گذشته معاملات اوراق اختیار فروش تبعی یا همان بیمه سهام 28شرکت در بورس آغاز شد. با اجرای این طرح بازار سرمایه عملا برای نخستین بار وارد کارزار رقابت با سیستم بانکی شد چون این اوراق می‌تواند به رقابت با سپرده‌های بانکی بپردازد و سرمایه‌گذارانی که دنبال سود بیشتری هستند را به سمت بورس جذب کند.

اوراق بیمه سهام طرحی است که علاوه بر تضمین اصل سرمایه افراد، سود آوری را برای سرمایه‌گذاران تضمین می‌کند. قیمت‌گذاری براساس تضمین سود 20 درصد برای فردی که سهام و اوراق بیمه را خریداری و تا تاریخ سررسید نگهداری می‌کند، درنظر گرفته شده است. محاسبه قیمت آن برای همه فعالان بازار به سادگی ممکن است .اوراق بیمه سهام به‌نحوی قیمت‌گذاری می‌شوند تا حداقل بازده فردی که سهام و اوراق بیمه را امروز خریداری می‌کند تا زمان اعمال اوراق بیمه سهام معادل درصد روزشمار باشد. به این ترتیب فرصت تضمین سود روزشمار 20درصد در بازار سرمایه با استفاده از اوراق بیمه ممکن است.

حال پرسش این است که اگر قیمت سهام در زمان اعمال بیشتر از قیمت تضمین شده باشد، چه می‌شود؟پاسخ این است که درصورتی که قیمت سهام در زمان اعمال یعنی حدود 6‌ماه دیگر، بیش از قیمت اعمال باشد، فرد می‌تواند سهام خود را در بازار بفروشد و سود آن را به‌دست آورد.

پرسش دیگر اینکه اگر قیمت سهام کمتر از قیمت تضمین شده از سوی ناشر بود چه اتفاقی خواهد افتاد، در این صورت، فرد دارنده سهام و اوراق بیمه درصورتی که از زمان خرید تا تاریخ اعمال، سهام و بیمه را نگه داشته باشد، می‌تواند، در تاریخ اعمال و البته چند روز قبل از آن، در خواست اعمال و استفاده از حق خود را به کارگزار ارائه دهد. در این صورت در روز اعمال یا درصورت بسته بودن نماد حداکثر 7روز پس از تاریخ اعمال، مبلغ تضمین شده به فرد پرداخت می‌شود.

مزیت اوراق بیمه سهام در مقابل سپرده‌گذاری بانک‌ها این است که این اوراق حداقل سود 20درصد را تضمین کرده اما اگر قیمت سهام به بیش از قیمت تضمین افزایش یابد، یعنی سود بیش از 20درصد، این سود نیز نصیب سرمایه‌گذار می‌شود. در نتیجه، در مقابل سود تضمین شده 20درصد این یک فرصت بدون ریسک یا اصطلاحا آربیتراژ برای کسب سود بیشتر است، در حقیقت سرمایه‌گذار با تضمین و خیال آسوده سود 20درصد روزشمار را در دسترس دارد و همچنین می‌تواند در انتظار رشد قیمت سهام باشد تا به سودی بیش از 20درصد دست یابد، درحالی‌که با سپرده‌گذاری در بانک، هیچ انتظار یا امیدی برای کسب سود 20 درصد وجود ندارد.

قیمت سهام ارزنده شده است

برای اینکه ببینیم هدف از اجرای طرح بیمه سهام در بورس چیست سراغ محمود رضا خواجه نصیری مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار رفتیم او در این‌باره توضیح داد: برایند جلسات متعددی که با سهامداران و مدیران شرکت‌های حقوقی بزرگ داشتیم این بود که قیمت سهام شرکت‌ها به حدی کاهش پیدا کرده که سرمایه‌گذاری در بورس را به‌شدت ارزنده کرده است و قیمت‌ها در بازار به حدی رسیده که تضمین ریسک در بورس شدنی است. او ادامه داد: در عین حال تعهد عملی سهامداران حقوقی بزرگ به حمایت از سهامشان در یک کف قیمت مشخص نشان می‌دهد که قیمت‌های فعلی واقعا ارزنده است.

به گفته وی، برای اینکه این تفکر به یک اقدام عملی تبدیل شود نیاز به این بود که سازمان بورس سیاست جدیدی اعمال کند، خواجه نصیری تأکید کرد:در این دوره چند ماهه بخشی از سرمایه‌گذاران طبیعتا از بازار سهام خارج شده‌اند و کسانی که در بازار مانده‌اند سرمایه‌گذاران وفادار بازار سرمایه هستند. سازمان بورس قصد داشت برای سرمایه‌گذاران وفادار تسهیلاتی فراهم کندکه به آنها کمک شود. او افزود: هدف ما از اجرای این طرح تأثیر‌گذاری روانی صرف نیست و انتظار کوتاه‌مدت از این طرح نداریم، بلکه معتقدیم با تداوم فروش اوراق بیمه سهام ظرف 6‌ماه آینده بورس درکف قیمت‌های فعلی حمایت خواهد شد.

او افزود: در اصلاح آیین‌نامه عرضه اوراق بیمه تلاش کردیم تا حد امکان مکانیسم عرضه این اوراق ساده شود به‌طوری که خرید این اوراق و بیمه کردن سهام تقریبا به راحتی بیمه کردن خودرو است. او تأکید کرد: طبق ضوابط جدید سرمایه‌گذاران به انجام محاسبات پیچیده نیاز ندارند. او افزود: یکی دیگر از اهداف سازمان بورس از عرضه اوراق بیمه تشویق به سرمایه‌گذاری بلندمدت در بورس است. طبق تئوری‌های موجود هر بازاری برای پایداری همزمان به سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت و بلندمدت نیاز دارد. برآورد‌ها نشان می‌دهد در ماه‌های اخیر تعداد سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت نسبت به سرمایه‌گذاران بلندمدت بیشتر شده است بنابر این سازمان بورس درتلاش است از طریق انتشار اوراق بیمه سهام و سایر روش‌ها تعادل این دو کفه را تقویت کند.

 
 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =
test