هرچند قسمت عمده این قانون به مسائل پیرامون بازار پول معطوف است.،با این وجود اثرات قابل ملاحظه ای بر بازار سرمایه دارد.


 

 

*حامد ستاک، مدیر معاملات کارگزاری پارسیان

بدون تردید در صورت اجرای صحیح و کامل قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، این قانون یکی از تدابیر امیدوار کننده دولت یازدهم خواهد بود. هرچند قسمت عمده این قانون به مسائل پیرامون بازار پول معطوف است.،با این وجود اثرات قابل ملاحظه ای بر بازار سرمایه دارد. این قانون از ابعاد مختلفی از جمله مباحث مالیاتی و گمرکی، تشویق صادرات، شفافیت بانک ها و خروج آنها از بنگاه داری، روی آوردن بانک ها به فعالیت هایی با محوریت ایجاد ارزش افزوده از طریق امور بانکی، حمایت و بازارگردانی بورس درصدد یاری رساندن به فضای کسب و کار کشور است. به عقیده بسیاری از عالمان علم اقتصاد کلان، حل مشکل وضعیت رکود تورمی کشور در مرحله اول از طریق مهار تورم آغاز شده است. ولی مهار تورم به تنهایی کافی نبوده و باید با اتخاذ سیاست های تحریک کننده طرف عرضه، رونق را در فضای اقتصادی کشور ایجاد کرد. در واقع کارکرد قانون رفع موانع تولید تکمیل کننده و کمک کننده ، برای ایجاد رونق به وضعیت تولیدی و اشتغال کشور است. در صورت اجرای صحیح قانون یاد شده رشدی پویا با تکیه به توانمندی های داخلی ایجاد خواهد شد و گام موثر و کارایی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی برداشته خواهد شد. از آنجایی که شرایط بازار سرمایه رابطه مستقیمی با وضعیت اقتصادی کشور دارد، با بهبود اوضاع اقتصادی و وضعیت اشتغال کشور انتظار می رود بازار سرمایه نیز همگام با رشد اقتصادی کشور رشد کند. لذا اجرای قانون رفع موانع تولید اثر مستقیمی بر بازار سرمایه دارد. بورس ماهیتی آینده نگر دارد و در صورتی که نشانه های امیدوار کننده ای در اوضاع اقتصادی کشور پدیدار شود، بازار سرمایه به پیشواز رشد خواهد رفت.

موضوع دیگر بحث در خصوص صندوق تثبیت بازار است. چنانچه تزریق منابع وعده داده شده محقق بشود و ازطرفی منابع تجهیز شده در صنایع در سهم های مناسبی گردش داده شود، این صندوق کمک به سزای در جهت رشد و توسعه بازار سرمایه خواهد داشت.

البته شایان ذکر است هم سنگ وضع قوانین خوب ، در نظر گرفتن ضمانت اجرایی مناسب برای آن قوانین است، به نحوی که در صورت نبود ضمانت اجرایی کافی وجود یا عدم وجود قانون مناسب تغیری در وضعیت واقعی جامعه ایجاد نخواهد کرد. از آنجا که هر قانون و دستورالعملی در مقام اجرا به بوته آزمایش گذاشته می شود در بسیار از موارد قوانین باید به صورت پویا اصلاح شوند. در صورتی که این امر به دور از اتلاف زمان انجام گیرد به اجرای صحیح قانون کمک شایانی خواهد شد.

در پایان انتظار است با همدلی و هم زبانی دولت و مجلس قوانین خوب و کاربردی تصویب و به نحو صحیح و کامل اجرا شود.و در نهایت با بهبود در فضای کسب و کار کشور ، بازار سرمایه با رشد پایدار و واقعی همراه شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها