تالار حافظ تالار بورس اوراق بهادار تهران

ایران می تواند بهشت سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران جهانی بوده و می تواند معجزه رشد را مثل کشورهای ژاپن، چین، کره و غیره در این دهه را رقم زند.


 

*قاسم نیک جو، تحلیلگر اقتصادی بازار سرمایه

شرایط بورس و بازارهای مالی اقتصاد ایران در دوران پسا تحریم به وضعیت نماگرهای اقتصادی پیوند خورده است. اقتصاد ایران نسبت به اقتصادهای نوظهور دیگر دارای پتانسیل های بالقوه و دست نخورده زیادی است، یکی از مهم ترین پتانسیل های این کشور برخورداری از سرمایه انسانی جوان با بهره وری بالا و با دستمزد پایین است؛ که به اقتصاد این کشور اجازه می دهد مانند مالزی دهه 1980و کره جنوبی 1970 در چرخه و تقسیم کار بین المللی وارد شده و سرمایه گذاری شرکت های بزرگ چند ملیتی و صنعتی را به خود جذب کند. از آنجا که هیچ کشور دیگری با چنین سرمایه انسانی و منابع طبیعی و زیرساخت های اقتصادی دست نخورده و بکر(به علت پایین بودن دستمزد عوامل تولید به نسبت سایر کشورها) وجود ندارد از این رو ایران می تواند بهشت سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران جهانی بوده و می تواند معجزه رشد را مثل کشورهای ژاپن، چین، کره و غیره در این دهه را رقم زند. هم در مقام نظر و هم تجربه همه کشورهایی که توانستند به چرخه تولید بین المللی بپیوندند به چنین معجزات رشدی رسیده اند. اما تحقق این رویا که با توافق و حل و فصل یکی از مهم ترین پرونده های مناقشه انگیز ایران و غرب، چندان دور از دسترس نخواهد بود به اعمال چند سیاست استراتژیک و مهم نیاز دارد.

ابتدا اینکه دولت بتواند اصلاحات اساسی در ساختار و قوانین اقتصادی و بازارهای مالی برای تقویت بخش خصوصی و حمایت از سرمایه گذاری داخلی و خارجی اعمال کند و به آن متعهد باشد. دوم اینکه هرچه زودتر پیوستن به  WTO در دستور کار قرار گیرد و سوم آنکه دولت یک برنامه مشخص و منظم برای حذف تکانه های اختلال زای درآمد نفتی را پیاده کرده، نقش صندوق ذخیره ارزی را پررنگ ترکند و به این رویه ها و قوانین، هم دولت فعلی و هم دولت های بعدی متعهد باشند. چهارم اینکه دولت و بانک مرکزی سیاست های پولی و مالی هماهنگ برای جذب و کاهش نوسانات دوره های تجاری کوتاه مدت در اقتصاد کلان داشته باشد به خصوص از تبدیل نرخ ارز به یک لنگر اسمی برای کنترل تورم دست بردارد و کنترل تورم را فقط از طریق کنترل حجم پول پیگیری کند. این چهار سیاست اقتصادی مهم و استراتژیک که هرکدام به چندین سیاست پایین دستی تبدیل می شوند می تواند در نهایت اقتصاد کشور را طی سال های آتی متحول کرده و یک دوره رشد بلندمدت پایدار را به ارمغان بیاورد و به تبع آن بورس و بازارهای مالی نیز مانند یک آینه واقعی اقتصاد شدیدا از این رهگذر منتفع خواهند شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها