تالار حافظ

بر خلاف انتظار بسیاری از کارشناسان اقتصادی، شاخص بازار سهام بعد از توافق هسته ای نه تنها رشد نکرد بلکه با افت همراه شد. البته بخشی از رشد بازار که انتظار می رفت بعد از توافق صورت گیرد طی روزهای تمدید شده مذاکرات صورت گرفت. اما در مجموع دلایل متعدی به شرح زیر برای عدم رونق بازار سرمایه در قالب مدل های ریسک - بازده می توان عنوان کرد.

 

*ولی نادی قمی

مدیر عامل شرکت تأمین سرمایه نوین


 

بر خلاف انتظار بسیاری از کارشناسان اقتصادی، شاخص بازار سهام بعد از توافق هسته ای نه تنها رشد نکرد بلکه با افت همراه شد. البته بخشی از رشد بازار که انتظار می رفت بعد از توافق صورت گیرد طی روزهای تمدید شده مذاکرات صورت گرفت. اما در مجموع دلایل متعدی به شرح زیر برای عدم رونق بازار سرمایه در قالب مدل های ریسک - بازده می توان عنوان کرد.

1- به اعتقاد کارشناسان مالی بعد از تفاهم هسته ای ریسک های سیاسی و مالی اقتصاد ایران و بازار سهام در بلندمدت به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است. بنابراین نرخ تنزیل بازار، باید به مراتب کمتر از اعداد و ارقام قبل از توافق باشد. موضوعی که به نظر می رسد با برداشت فعالان کوتاه مدت گرای بازار سهام از اهمیت کاهش ریسک های بازار سهام منطبق نیست. اگرچه ریسک های سیاسی و مالی از اجزاء اصلی ریسک بازار محسوب می شود اما در حال حاضر سایر جنبه ها و اجزاء تشکیل دهنده ریسک نظیر شوک های ناشی از تصمیمات سیاست گذاران دولتی و غیر دولتی برجسته شده است.

2-  یکی دیگر از محرک های اصلی رشد بازار سهام، رشد قدرت سودآوری شرکت ها است. عملکرد ضعیف شرکتها در فصل اول سال جاری، بازار را به این جمع بندی رسانده که پیش بینی سود شرکتها توام با خوش بینی بوده و امکان کاهش سود حتی نسبت به سود سال قبل وجود دارد. در حالی که بر مبنای تحلیل بلندمدت می توان انتظار داشت که با رفع تحریم ها شرکتها بتوانند بازارهای جدیدی را فتح کرده و ضمن افزایش تولید و فروش، از مزایای صرفه ناشی از مقیاس و کاهش هزینه معاملات بین المللی بهره مند گردند.

3- کاهش قیمت مواد خام در بازار های جهانی، بازار سهام ایران که وابسته به این قیمت ها است را حساس کرده است. بسیاری از این موضوع واهمه دارند که تخلیه حباب بازار سهام چین به بخش واقعی اقتصاد آن کشور و اقتصاد جهانی نیز سرایت کرده و قیمت های جهانی مواد خام را کاهش دهد. از این رو فعالان بازار که بنا به دلایل متعدد کوتاه مدت گرا شده اند به محض افزایش قیمت های سهام و کسب سود پایین، خود را در موقعیت فروش قرار می دهند.

4- جمع بندی بازار در خصوص نرخ ارز تک نرخی شدن آن و عدم افزایش آن به جهت حساسیت عمومی است. بر این مبنا رانت ارزی موجود در بازار که حاصل تفاوت نرخ رسمی و بازاری ارز است برای بسیاری از صنایع حذف خواهد شد. در ضمن نرخ فروش محصولات شرکت ها در اثر عدم افزایش نرخ برابری ارز افزایش نخواهد یافت. بدین ترتیب بخشی از سود شرکت ها که تا به حال از محل تفاوت نرخ ارز و یا افزایش نرخ برابری ارز تامین می شد ، حذف خواهد شد.

5-  اخبار مربوط به تعیین قیمت ١٣ سنتی برای خوراک گاز پتروشیمی ها ، بازار سهام زیاده از حد حساس را با شوک جدیدی روبرو کرده است. با توجه به اینکه اکثر این شرکتها قیمت این نهاده تولید را در پیش بینی های خود حول و حوش ٨ سنت در نظر گرفته بودند لذا ریسک تصمیمات سیاست گذاران دولتی در نظر بازار برجسته تر از قبل شده است.

6- مساله آثار مالیاتی اجرای استاندارد حسابداری تجدید‌نظر شده شماره ١٥ در خصوص سرمایه گذاری ها که اجرای آن از ابتدای سال ١٣٩٣ به ابتدای سال ١٣٩٤ به تاخیر افتاد در صورت های مالی شش ماهه شرکت های سرمایه گذاری خود را نشان خواهد داد. با توجه به عدم حل زیربنایی موضوع مالیاتی ناشی از اجرای این استاندارد ، بازار نیم نگاهی نیز به شوک های احتمالی آن بر بازار سهام دارد.

7-  با وجود تهدید های بالقوه ، با نگاه بلندمدت به بازار سهام می توان فرصت خرید سهام بسیاری از شرکت ها را مغتنم شمرد. اقتصاد ایران سال ها است که نرخ بهره بالایی را تجربه می کند و انتظار می رود نرخ سود سپرده های بانکی به تدریج و طی چند مرحله کاهش یابد. بنابراین نرخ تنزیل بازار رو به کاهش و P/E بازار رو به افزایش خواهد بود. از طرف دیگر انتظار می رود که آثار مثبت ناشی از رفع تحریم ها در سودآوری شرکتها کم کم و به تدریج در عملکرد سه ماهه پایانی سال جاری و سال های بعد از آن انعکاس یابد ، بنابراین می توان انتظار داشت که بازار سهام با یک نگاه بلندمدت محلی امن برای ثروت سرمایه گذاران حرفه ای بازار باشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها