باورها و رفتارهای گاها اشتباهی از ما سر می زند و نه تنها به ما کمکی نمیکند، بلکه در نهایت باعث زیان و سردرگمی بیشترمان می شود و چه بسا تمرکز ما روی معاملاتمان را نیز از بین ببرد.


 

با فرسایشی شدن و نوسانی شدن بازار سرمایه بسیاری از معامله گران بازار که تا قبل از این بر موجهای بازار سوار می شدند و معمولا دنباله روی سایرین بودند، به شدت سر در گم شده اند یا از بازار خارج شده اند یا با ابهام و نگرانی تمام به دنبال سهام خاص با شرایط خاص می گردند تا بتوانند بخشی از زیان خود را از بازار پس بگیرند! ما می پذیریم که بازار بسیار غیر قابل پیش بینی است و بسیاری از زیانهای سرمایه گذاران در اثر اتفاقاتی بوده است که لزوما در اختیار آنها نبوده یا اصلا به هیچ عنوان انتخاب آنها نبوده است اما به هر حال در هر شرایطی و بعد از هر اتفاقی باید مجددا باورها و رفتارهای خود را مرور کنیم و حداقل اشتباهات را دوباره تکرار نکنیم و با باورها و اقدامات غلط راه برگشت خود را نبندیم.

در این کش و قوس، باورها و رفتارهای گاها اشتباهی از ما سر می زند و نه تنها به ما کمکی نمیکند، بلکه در نهایت باعث زیان و سردرگمی بیشترمان می شود و چه بسا تمرکز ما روی معاملاتمان را نیز از بین ببرد. در این نوشتار سعی داریم نگاهی به این رفتارها و باورهای اشتباه داشته باشیم:

1. مثلی هست که می گوید ، برای پیدا شدن پولی که گم کرده ای،باید همان محل را بگردی که پول را آنجا گم کرده ای! این مثل همیشه هم درست کار نمیکند! برخی سرمایه گذاران زیان دیده در بازار فعلی، که به علت نوسانات برخی صنایع و نمادها دچار زیانهایی شده اند اصرار دارند که مجددا در همان نماد یا در همان صنایع زیان خود را جبران کنند. بهتر است از اصرار بیهوده بر روی نمادها یا گروه هایی که کم اقبال هستند یا وضعیت بنیادین خوبی ندارند اجتناب کنید. به گزارش ها میان دوره ای و پوشش نمادها نگاه کنید، اگر وضعیت نماد یا گروه خوب نیست، بی مورد به دنبال نسخه جادویی خرید و فروش یا کشف سهام زیر خاکی نباشید. اگر واقعا سهام مناسبی با دلیل قانع کننده برای خرید پیدا نمی کنید، میتوانید از استراتژی "عدم خرید" استفاده کنید!

2. شاید با خود می گویید استراتژی عدم خرید چیست؟ بسیاری از معامله گرانی که عادت دارند تا روز خود را با معاملات بازار شروع کنند، همواره تا انتهای بازار به دنبال سهام برای خرید و فروش می باشند و یا قصد دارند از فرصتهای لحظه ای استفاده نمایند. اما در نهایت یا سهمی را خیلی ارزان فروخته اند و یا سهمی را خیلی گران خریده اند! باید قبول کنیم که بازار، گاهی حالش خوب نیست، اصرار بی مورد بر سود کردن در بازار بی رمق نداشته باشید. گاهی خرید نکردن خود یک استراتژی سود ده است. زیان نکردن در شرایط فعلی بورس ما می تواند یک استراتزی سود ده باشد.

3. با نا امیدی از نمادهای بزرگ، به سراغ نمادهای کوچک و غیر بنیادی می روید! این خطر بعدی است که در کمین شماست. معمولا وقتی خبری در بازار نیست، افرادی پیدا می شوند که خبرهای آنچنانی را منتشر می کنند و ادعا می کنند که رانتهایی از برخی نمادها دارند! باید در هر زمان از بازار نسبت به این اخبار بی اعتنا باشید. هر خبری که به گوش شما می رسد به گوش بقیه نیز رسیده است! بنابراین رانتی که در بازار منتشر شود دیگر رانت نیست و تنها شایعه ای بی اساس است.

4. تعویض مکرر سهام موجود در پورتفوی : یکی دیگر از استراتژیها و باورهای غلط سرمایه گذاران تغییر مکرر سهام موجود در پورتفوی سرمایه گذاری می باشد که در نهایت هم سرمایه گذار را به سر منزل مقصود نمی رساند و تنها باعث افزایش هزینه های معاملات و بهای تمام شده سهام موجود در پورتفوی می شود. بهتر است در صورتیکه قصد دارید در بازار بمانید به مطالعه وضعیت بازار و سهام خود داشته باشید و تنها یک بار و آن هم با حوصله بسیار زیاد و صبر معاملاتی، در بهترین نقاط ممکن برای خرید، اقدام نمایید و سهام پورتفوی خود را با سایر سهام جا به جا کنید. در صورتیکه دلیل قانع کننده ای برای جا به جایی ندارید، معاملات بی هدف انجام ندهید.

 

برگرفته از پورتال مشاوره و تحلیل مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر ( اماکو)

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها