طبق بررسی‌های انجام‌شده، وجود بازار پوشش نوسانات نرخ ارز، یکی از مهم‌ترین عوامل توسعه در کشورها به شمار می‌رود که با توجه به تصویب شورای عالی بورس با کلیات راه‌اندازی این بازار، زمان ایجاد بازار مشتقه ارز که امکان هم‌افزایی برای سایر بخش‌های مالی، همچنین تجهیز منابع را فراهم می‌کند، فرا رسیده است.

 

 

*حامد سلطانی‌نژاد- مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

سرانجام در ساعات ابتدایی صبح یکشنبه، اجرای برجام آغاز و تحریم‌ها علیه ایران پس از سال‌ها لغو شد. در این بین بسیاری از فعالان اقتصادی در تکاپو هستند تا از شرایط جدید به وجود آمده نهایت بهره را ببرند و مسلما با حذف محدودیت‌ها و فشارهای ناشی از تحریم، به زودی شاهد تحولی مثبت و پوست‌اندازی اقتصادی خواهیم بود.

اما موضوعی که باید به آن توجه کرد این است که با فروریختن دیوار تحریم‌ها در واقع چهره واقعی و زیرساخت‌های فعلی اقتصاد نمایان می‌شود و این‌جاست که می‌توانیم با درک بهتر، فاصله مولفه‌های اقتصادی با استانداردهای بین‌المللی را بسنجیم. با این وجود امروز هر دو طرف یعنی فعالان داخلی و سرمایه‌گذاران خارجی در تدارک توسعه تجارت با یکدیگر هستند و بر اساس تجربیات جهانی یکی از مولفه‌هایی که اقتصاد ایران برای توسعه‌یافتگی باید مد نظر قرار دهد توسعه بازارهای مالی است.

در همه دنیا اندازه بازارهای مالی یکی از نشانه‌های توسعه‌یافتگی به شمار می‌رود؛ به‌طوری‌که حتی در تئوری‌های اقتصادی بین توسعه‌یافتگی کشورها و توسعه‌یافتگی بازارهای مالی، رابطه مستقیمی وجود دارد. همچنین تجربیات و آمارها به وضوح نشان می‌دهند در کشورهایی که بازارهای مالی توسعه‌یافته دارند، منابع بهتر تجهیز و تخصیص داده می‌شوند. به این ترتیب امروز که سرمایه‌گذاران خارجی بیش از هر زمان دیگری به فکر ورود به بازارهای ایران هستند، باید بتوانیم بر اساس استانداردهای بین‌المللی بازارهایی را برای پوشش ریسک فعالیت‌های آن‌ها طراحی و معرفی کنیم که یکی از این ابزارها می‌تواند راه‌اندازی "بازار مشتقه ارز" باشد.

طبق بررسی‌های انجام‌شده، وجود بازار پوشش نوسانات نرخ ارز، یکی از مهم‌ترین عوامل توسعه در کشورها به شمار می‌رود که با توجه به تصویب شورای عالی بورس با کلیات راه‌اندازی این بازار، زمان ایجاد بازار مشتقه ارز که امکان هم‌افزایی برای سایر بخش‌های مالی، همچنین تجهیز منابع را فراهم می‌کند، فرا رسیده است. نگاهی به تجربه کره جنوبی در راه‌اندازی بازار مشتقه ارزی نشان می‌دهد که این کشور از همین مسیر توانسته بازار اوراق قرضه خود را به دنیا معرفی و منابع خارجی عظیمی را جذب کند. این کشور امروز به یک الگو در جذب منابع خارجی از طریق بازارهای مالی تبدیل شده که دلیل اصلی آن راه‌اندازی بازار مشتقات ارزی در سال‌های گذشته است؛ البته این اتفاق در برزیل نیز با وجود دارا بودن اقتصاد تک محصولی مصداق پیدا می‌کند.

همچنین باید توجه کرد به طور طبیعی سرمایه‌گذاران خارجی توجه ویژه‌ای به ساختارهای مالی کشورها دارند و به دنبال ساختاری قابل اتکا و بین‌المللی برای هدایت سرمایه‌هایشان می‌گردند؛ به نحوی که ساختارهای بومی و غیرشفاف ما برای آنها جذاب نخواهد بود؛ پس باید بازاری مطابق با الگوهای بین‌المللی داشته باشیم تا اطمینان و حس امنیت سرمایه‌گذاران خارجی را کسب کنیم.

دست آخر اینکه با کنار هم گذاشتن شرایط داخلی کشورمان از جمله کاهش درآمدهای نفتی، کسری بودجه دولت و چشم‌انداز تحقق رشد 8 درصدی اقتصاد در برنامه ششم توسعه، نیاز به منابع خارجی بیش از هر زمانی احساس می‌شود که باهمه این تفاسیر لزوم و اهمیت راه‌اندازی بازار مشتقه ارز برای پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز به عنوان یکی از مشوق‌ها و ابزارهای قابل اعتماد سرمایه‌گذاران خارجی برای ورود به کشورمان تلقی می‌شود.

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها