اگر به ایران به عنوان یک کشور در حال توسعه عادی نگاه شود، ضریب P/E بازار، همگون با میانگین کشورهای در حال توسعه که هم اکنون بین 10-12 است، نزدیک می شود.

 

برجام در تابستان اعلام و چندی پیش عملیاتی شد؛ اما تعجب همه فعالان بازار سرمایه در این بود که همگی انتظار رشد بازار را از آغاز توافق و برجام داشتند اما بازیگران بازار سرمایه واکنششان را به بعد از اجرایی شدن برجام موکول کردند.

رامین ربیعی، مدیرعامل گروه مالی فیروزه، با بیان مطلب فوق درباره واکنش بازار سرمایه به پسابرجام به پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، گفت: همه فعالان بازار سرمایه انتظار داشتند که افول بورس امسال به پایان برسد، و حتی رشد بازار سرمایه از تابستان آغاز شود و یک رشد 25 درصدی را تا پایان سال ثبت کند، که انتظار عجیببی نبود، اما اینکه بازار مسیر رشد در یک دوره 6 ماهه تا یک ساله را در یک بازه کوتاه مدت یک ماهه طی کند برای همه عجیب بود.

وی در ادامه افزود: عملاً تغییر در سودآوری شرکت ها در کوتاه مدت رخ نمی دهد و تاثیرات اجرایی شدن برجام در میان مدت و بلند مدت روی شرکت ها اثرگذار خواهد بود بنابراین بورس ایران در بلند مدت یکی از بهترین گزینه های سرمایه گذاری در دنیا است.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه با رفع تحریم ها سه اتفاق می افتد، گفت: با رفع تحریم ها امکان اینکه شرکت ها سطح تولید را به ظرفیت اسمی برسانند، افزایش پیدا می کند که این امر باعث رشد سودآوری آنها می شود.

ربیعی به رویدادهای دوم و سوم پسابرجام اشاره کرد و گفت: انجام پروژه های جدید و توسعه محور با کمک فاینانس و تکنولوژی خارجی در بلند مدت در سودآوری شرکت ها تأثیرگذار است، همچنین وقتی دروازه های ایران به روی سرمایه گذار خارجی باز شود و سرمایه گذار خارجی بتواند به راحتی نقل و انتقال پول داشته باشد شاهد رشد در بازار اولیه و ثانویه خواهیم بود.

مدیرعامل گروه مالی فیروزه خاطرنشان کرد: اگر به ایران به عنوان یک کشور در حال توسعه عادی نگاه شود، ضریب P/E بازار، همگون با میانگین کشورهای در حال توسعه که هم اکنون بین 10-12 است، نزدیک می شود.

فاصله تا پتانسیل ها زیاد است

ربیعی با بیان اینکه از این سه منبع مختلف، بورس ایران در میان مدت و بلند مدت رشد خوبی خواهد داشت، درباره اشتیاق سرمایه گذاران خارجی به بازار سرمایه ایران گفت: سرمایه گذاران خارجی در یک سال و نیم گذشته و در حین مذاکرات هسته ای به بورس ایران اقبال نشان دادند و تعدادشان بیشتر شد به طوریکه تعداد هیأت هایی که از طریق شرکت فیروزه در 18 ماه گذشته از بورس تهران بازدید کردند به 150 هیات خارجی رسید.

وی ادامه داد: سرمایه گذاران خارجی در یکسال اول با هدف آشنایی، تست کردن و مظنه کردن بازار سرمایه به ایران سفر می کردند و در 6 ماه اخیر تبدیل به سرمایه گذاری و باز کردن حساب و آوردن پول شده است.

ربیعی تصریح کرد: شاهد ورود نقدینگی از کدهای خارجی به صندوق های سرمایه گذاری و حساب های کارگزاری ها هستیم اما رقم ها همچنان ناچیز است. البته درست است که در یک ماه گذشته این ارقام خیلی رشد کرده و حتی سخن از 10 برابر شدن آن می شود اما پایه عدد سرمایه های خارجی آنقدر کوچک است که چند برابر شدن آن هم با پتانسیل های بازار ما فاصله خیلی زیادی دارد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: کل رقمی که در 6 ماه اخیر وارد کشور شده بین 10 تا 20 میلیون دلار است که رقم قابل توجهی در مقایسه با کشورهای همسایه نیست. به عنوان مثال حجم سرمایه خارجی بورس ایران کمتر از نیم درصد است در حالیکه 60 درصد ارزش بازار ترکیه در مالکیت سرمایه های خارجی است. که اگر ما بخواهیم با ارزش بازار 120 میلیارد دلاری (بورس – فرابورس) مثل ترکیه باشیم، باید 70 میلیارد دلار وارد کشور شود.

مدیرعامل گروه مالی فیروزه با تأکید بر این نکته که هنوز فاصله زیادی با پتانسیل هایمان داریم، گفت: پسابرجام سیگنال مثبت به سرمایه گذار خارجی داده به طوریکه تعداد کدهای خارجی، میزان نقدینگی وارد شده و حجم معاملات سرمایه گذاران خارجی رشدهای خوبی پیدا کرده است اما چون عدد اولی کم است افزایش 10 برابری آنهم، عدد قابل توجهی برای بازار محسوب نمی شود.
 
بانک های بین المللی بازوی کمکی CDS

وی درباره اینکه چگونه می توان ظرفیت های سرمایه گذاری خارجی را در بازار سرمایه ایران آزاد کرد، گفت: اگر بخواهیم خیلی واقع گرایانه به این ماجرا نگاه کنیم باید چند اتفاق بیفتد از جمله اینکه باید بورس تهران از نظر قانون و قواعد سرمایه گذاری شبیه بورس های بین المللی شود.

ربیعی ادامه داد: البته در این مدت تا حد زیای سرمایه گذاری خارجی تسهیل شده اما به عنوان مثال هنوز سپرده گذاری مرکزی ما تنها نهادی است که می تواند عملاً کار تسویه پایاپای و امانت داری سهام را انجام دهد. در حالیکه حتی در کشورهای همسایه مثل ترکیه و پاکستان بانک های بین المللی کار امانت داری و تسویه پایاپای سهام را در کنار CSD ها انجام می دهند.

این کارشناس بازار سرمایه زمان لازم برای حضور بانک های بین المللی را بین 2 تا 3 سال تخمین زد و گفت: ورود این بانکها زمان بر است، علاوه بر اینکه پس از شروع فعالیت بانکی در داخلی ایران باید کارشان را در گذر زمان تا حدی توسعه بدهند که بتوانند کار امانت داری و تسویه پایاپای را به عهده بگیرند.

ربیعی در ادامه گفتگو با "سنا" یکی دیگر از عوامل موثر در جذب سرمایه گذار خارجی را ورود ام ار جی مارکت ها که عمدتاً سرمایه گذاران آمریکایی هستند، خواند و گفت: برجام هنوز بخشی از تحریم ها را که به قبل از داستان هسته ای مربوط می شود را نگه داشته است، و از آنجایی که بزرگترین بازیگران بازارهای نوظهور و بزرگترین نهادهای سرمایه گذاری در دنیا امریکایی هستند، تا وقتی که زمینه سرمایه گذاری این نهادها در ایران فراهم نشود، انتظار ورود پول های بزرگ به کشور بسیار بعید است.

وی اظهار داشت: بزرگترین نهادهای سرمایه گذاری حرفه ای در کشورهای در حال توسعه و بازارهای نوظهور، صندوق های بازنشستگی امریکایی و بنگاه های خیریه متصل به دانشگاه های آمریکا هستند بنابراین به دلیل قوانین تحریم های امریکا نمی توانند وارد ایران شوند پس ما هر چقدر هم قوانین خودمان را تسهیل کنیم این مشکل همچنان پا برجا می ماند.

ربیعی با بیان اینکه سرمایه گذاری امریکایی ها کاملاً بستگی به رابطه دو کشور دارد و فراتر از بحث برجام است، تصریح کرد: در دنیای امروز در اروپا، در شرق آسیا و چین پول زیاد است اما این کشورها سرمایه گذاران حرفه ای بازارهای نوظهور نیستند. به عنوان نمونه شاید یک چینی خیلی بیشتر از یک آمریکایی پول داشته باشد اما یک چینی هنوز به طور سنتی عادت دارد که در بازار خودش سرمایه گذاری کند نه اینکه پولش را به یک کشور خارجی ببرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه