کتاب اصول راهبری شرکتی سازمان همکاری و توسعۀ اقتصادی (گزارش سازمان همکاری و توسعۀ اقتصادی به وزرای اقتصاد و رؤسای بانک‌های مرکزی کشورهای گروه 20) در انتشارات سازمان بورس منتشر شد.


کتاب اصول راهبری شرکتی سازمان همکاری و توسعۀ اقتصادی (گزارش سازمان همکاری و توسعۀ اقتصادی به وزرای اقتصاد و رؤسای بانک‌های مرکزی کشورهای گروه 20) در انتشارات سازمان بورس منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، راهبری شرکتی خوب، به‌خودی‌خود یک هدف نیست. راهبری شرکتی وسیله‌ای برای ایجاد اعتماد بازار و درستی کسب‌وکار می‌باشد بسیار ضروری است، به ویژه شرکت‌هایی که به دنبال سرمایه برای سرمایه‌گذاری بلندمدت هستند. برای شرکت‌های رشدی آتی‌نگر و نیز جهت موازنۀ هرگونه افزایش در استفاده از اهرم، دسترسی به منابع بسیار اهمیت دارد.

اصول راهبری شرکتی به‌روزرسانی‌شدۀ سازمان همکاری و توسعۀ اقتصادی (اصول)، نقش بهنگام و مشهودی در اولویت‌های اصلی کشورهای گروه 20 در سال 2015 در حوزۀ حمایت از سرمایه‌گذاری به‌عنوان محرک قدرتمند رشد ایفا می‌کند. اصول بازنگری‌شده، بسیاری از پیشنهادهای ارائه شده در نسخۀ پیشین را به‌عنوان اجزای مداوم و ضروری چهارچوب راهبری شرکتی اثربخش حفظ کرده‌اند. این اصول همچنین موضوعات جدیدی را مطرح کرده‌ و تأکید یا شفافیت بیشتری برای دیگران به همراه داشته است. در حالی که ممکن است بعضی از این اصول برای شرکت‌های بزرگ‌تر، بیش از شرکت‌های کوچک‌تر مناسب باشد، پیشنهاد می‌شود که خط‌مشی‌گذاران تلاش کنند تا آگاهی نسبت به راهبری شرکتی مناسب را برای تمام شرکت‌ها شامل شرکت‌های کوچک‌تر و شرکت‌های پذیرفته‌نشده در بورس‌ها، افزایش دهند.

این کتاب اصول و رهنمودهایی را در قالب پیشنهاد‌ها و تفاسیر ارائه شده در شش فصل، به شرح زیر ارائه می‌کند:

1. اطمینان دادن نسبت به وجود زیربنایی برای چهارچوب راهبری شرکتی اثربخش؛

2. حقوق سهامداران و برخورد برابر با آن‌ها و کارکردهای کلیدی مالکیتی؛

3. سرمایه‌گذاران نهادی، بازارهای سهام و سایر واسطه‌ها؛

4. نقش ذی‌نفعان در راهبری شرکتی؛

5. افشا و شفافیت؛

6. مسئولیت‌های هیئت‌مدیره؛

خاطر نشان می شود، این کتاب با همت شاهین احمدی ترجمه شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =
test