نفت

در شروع هفته قدری از هیجان سفته بازی پس از توافق اوپک و نوپک برای ادامه برنامه کاهش تولید تخلیه شد. همچنین افزایش تجهیزات حفاری جدید در امریکا موجب کم شدن حرارت خریداران شد ولی در ادامه هفته، خبر توقف خط لوله بزرگ بریتانیا که نیمه وقت سه شنبه اعلام شد قیمت را افزایش داد.

*علی مرتضوی تحلیلگر شرکت بین المللی الپری

طلای سیاه کماکان به هفته  خوب خود ادامه می دهد. بهای هر بشکه نفت خام، پس از افزایش روز گذشته، امروز چهارشنبه نیز با رشد همراه شد. گرم شدن رقابت خریداران در بازارهای آتی موجب نشاط بازار و ادامه رشد قیمت شده است. کاهش بیش از پیش بینی ذخایر نفت ایالات متحده در تازه ترین گزارش موسسه نفت امریکا و توقف بزرگترین خط لوله ی بریتانیا بدلیل تعمیراتی که روز گذشته اعلام شد، همچنان مهم ترین دلایل افزایش قیمت نفت به شمار می روند.

نفت وست تگزاس اینترمدیت صبح امروز در بازار نیویورک با رشد 39 سنتی خود نسبت به دیروز به 57 دلار و 53 سنت رسید که حاکی از رشد 0.7 درصدی است. هر بشکه نفت برنت نیز کار خود را در بازار لندن با رشد 53 سنتی یا 0.85 درصدی آغاز کرد و 63 دلار و 87 سنت معامله شد. این در حالی است که نفت هفته خوبی را آغاز کرده است.

در شروع هفته قدری از هیجان سفته بازی پس از توافق اوپک و نوپک برای ادامه  برنامه کاهش تولید تخلیه شد.  همچنین افزایش تجهیزات حفاری جدید در امریکا موجب کم شدن حرارت خریداران شد ولی در ادامه هفته، خبر توقف خط لوله  بزرگ بریتانیا که نیمه وقت سه شنبه اعلام شد قیمت را افزایش داد. بطوری که در هیجان اولیه این خبر نفت برنت روز سه شنبه برای اولین بار در دو سال و نیم گذشته از 65 دلار عبور کرد.

خطوط انتقال نفت فورتیس از نمای نزدیک

خط لوله فورتیس که در مسیر دریای شمال قرار دارد روز دوشنبه برای انجام تعمیرات پیش بینی نشده متوقف شد. بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، قرار بود این خط لوله در طول ماه دسامبر روزانه 406 هزار بشکه نفت را از دریای شمال به بریتانیا منتقل کند که با این تعطیلی نابهنگام این میزان از عرضه فعلا متوقف شده است. اهمیت خطوط انتقال فورتیس از آن جهت است که درصد قابل توجهی از نفت فیزیکی مورد معامله در بازار لندن که بعنوان نفت برنت شناخته می شود توسط این خطوط حمل می شود و مظنه  برنت پایه نرخ گذاری نفت در بازار آتی لندن و سایر بازارهای هماهنگ با آن در تمام جهان است. میدان های نفتی که سبد موسوم به برنت را تشکیل می دهند و قیمت بازار را تعیین می کنند عبارتند از برنت، فورتیس، آسبرگ، اکوفیسک و ترول که در این میان سهم فورتیس از سبد نفت برنت حدود 40 درصد است. شبکه  انتقال فورتیس نفت بیش از 80 منطقه  نفتی را به ترمینال صادراتی هاندپوینت در نزدیکی ادینبورگ اسکاتلند می برد و عرضه نفت تمام آن منطقه را مدیریت می کند. مسئله خطوط فورتیس تنها کم شدن فیزیکی نفت نیست بلکه علاوه بر آن بر پرمیوم نفت و هزینه های حمل نیز بدلیل ایجاد تاخیر برای انتقال به سایر نقاط جهان اثر دارد. همچنین می دانیم که قیمت بازار فیزیکی پایه اصلی نرخ بازار آتی محسوب می شود و از این طریق مظنه بازارهای جهانی نیز دستخوش تاثیر قرار می گیرد. از این رو نقش بسیار ویژه ای در سبد نفت برنت، قیمت نفت فیزیکی و مظنه  بازارهای آتی نفت دارد. معامله گران عقیده دارند که دلیل اصلی شوک بازار این است که این تعطیلی ناگهانی و بدون برنامه در طول چندین سال گذشته بی سابقه بوده است. از طرفی گمانه زنی ها برای اینکه تعمیرات این خطوط چه مدت زمان خواهد برد نیز بالا گرفته است. هرچه که برآوردها از دوره توقف این خطوط طولانی تر تخمین زده شود، کم شدن عرضه موضوع جدی تری می شود و بالتبع قیمت را تحریک می کند. بنظر می رسد این توقف دست کم بین دو تا چهار هفته بطول بینجامد.

گزارش موسسه نفت امریکا، علامت رشد تقاضا

موضوع دیگری که بر افزایش قیمت نفت طی روز چهارشنبه اثر گذاشته، انتشار گزارش هفتگی موسسه نفت امریکا در خصوص میزان موجودی نفت خام است. گزارش این موسسه که پایان وقت دیروز منتشر شد نشان داد که کاهش موجودی بیش از چیزی است که تحلیلگران پیش بینی کرده بودند. این امر، علامت مثبتی از رشد تقاضا تلقی می شود و نشان می دهد که مصرف نفت همچنان که با نزدیک شدن به زمستان و اوج سرما نیز انتظار می رود، افزایش یافته است. بر اساس گزارش این موسسه موجودی نفت خام در هفته گذشته 7 میلیون و 382 هزار بشکه کاهش یافته است، در حالی که پیش بینی می شد این کاهش معادل 4 میلیون بشکه باشد و آنچه در عمل اتفاق افتاده بسیار فراتر از پیش بینی هاست. از طرفی پس از مدت ها، این دومین هفته متوالی است که میزان موجودی نفت در حال کاهش است. در هفته های منتهی به پنج دسامبر نیز کاهش موجودی 5 میلیون و 481 هزار بشکه بود که حدود 1 میلیون و 381 هزار بشکه بیشتر از پیش بینی رقم خورده بود. علاوه بر این بر اساس گزارش موسسه نفت امریکا، میزان ذخایر بنزین 2 میلیون و 300 هزار بشکه افزایش یافته در حالی که پیش بینی می شد این افزایش به 2 میلیون و 457 هزار بشکه برسد. افزایش کمتر از پیش بینی ذخایر بنزین نشان می دهد که میزان قابل انتظار تقاضای پالایشگاهی برای نفت خام در شرایط مطلوبی است. در همین حال عصر امروز گزارش سازمان اطلاعات انرژی از آخرین تغییرات ذخایر تجاری نفت خام منتشر می شود. انتظار می رود که در این گزارش نیز شاهد کاهش بیش از پیش بینی ها باشیم. پیش بینی کارشناسان کاهش 3 میلیون و 759 هزار بشکه ای ذخیره تجاری است. این گزارش نیز می تواند در ادامه هفته از قیمت نفت حمایت کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها