بر این اساس سال 2017 با رشد سالانه، هفتگی و روزانه بهای هر بشکه در بازارهای جهانی به کار خود پایان داد. نفت سبک امریکا در طول سال 2017 رشد 12 درصدی را تجربه نمود و نفت برنت رشد 17 درصدی را ثبت کرد.

* علی مرتضوی، تحلیلگر شرکت بین المللی آلپاری

 

بازار نفت در حالی کار خود را در سال 2018 میلادی آغاز خواهد کرد که تنگنای عرضه در اولین جلسه معاملاتی سال جدید همراهی اش می کند. سال 2017 به پایان رسیده است و نفت در آخرین روز معاملاتی اش توانست رکورد دو و نیم ساله قیمت را جابجا کند.

نفت سبک امریکا 29 دسامبر توانست از مرز 60 دلار برای هر بشکه عبور کند. WTI  با رشد 0.5 درصدی به 60 دلار و 12 سنت رسید تا رشد هفتگی 2.7 درصدی را ثبت کند؛ قیمتی که تنها یکبار دیگر در جولای 2015 موفق به لمس آن شده بود و این رکوردشکنی بعد از دو سال و نیم توانست تنور هیجانات بازار را گرم کند. همچنین در بازار لندن نیز نفت دریای شمال موسوم به برنت توانست رکورد ماه می 2015 را بار دیگر بدست آورد و از 67 دلار برای هر بشکه عبور کند و در نهایت با رشد 0.71 درصدی در آخرین روز معاملاتی اش پایانی 66 دلار و 63 سنت را روی تابلو به یادگار بگذارد.

بر این اساس سال 2017 با رشد سالانه، هفتگی و روزانه بهای هر بشکه در بازارهای جهانی به کار خود پایان داد. نفت سبک امریکا در طول سال 2017 رشد 12 درصدی را تجربه کرد و نفت برنت رشد 17 درصدی را ثبت کرد.

نفت در شرایطی به سال 2018 ورود کرد که بسیاری از موسسات مالی و بانک های بزرگ جهان با افزایش پیش بینی های خود از قیمت در سال جدید چشم انداز قیمت نفت سبک امریکا را در محدوده 60 دلار می دانند و امیدوارند توازن عرضه و تقاضا پس از چندسال بار دیگر در بازار برقرار شود. در همین راستا همراهی داده های تولید نفت امریکا در آخرین هفته سال و افزایش حجم معاملاتی در روز آخر نسبت به سایر روزهای هفته پس از کریسمس، شروع پر رونقی را در سال جدید نوید می دهد.

کاهش تولید نفت در امریکا

بر خلاف انتظارات تولید نفت امریکا موسوم نه تنها افزایش نیافت بلکه آخرین هفته سال 2017 را با کاهش پشت سر گذاشت. بر اساس گزارش سازمان اطلاعات انرژی امریکا تولید روزانه این کشور در آخرین هفته سال از 9 میلیون و 789 هزار بشکه به 9 میلیون و 754 هزار بشکه کاهش یافته است. ایالات متحده با تولید روزانه بیش از 9.7 میلیون بشکه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان به شمار می رود. تولید امریکا از نیمه سال 2016 تا کنون بیش از 16 درصد رشد کرده و پیش بینی می شود که تا در سه ماهه اول 2018 از مرز 10 میلیون بشکه در روز هم عبور کند. روند افزایشی تولید این کشور به عنوان سرسخت ترین رقیب اوپک و روسیه، بسیاری را نسبت به تلاش اوپک برای رفع مازاد عرضه نگران کرده بود. با این حال افزایش تقاضای جهانی در کنار برنامه سختگیرانه اوپک و کشورهای هم پیمانش در توافق فریز تولید منجر به حمایت از قیمت شد.

تقاضای پرقدرت با کاهش ذخایر و موجودی نفت

علاوه بر کاهش تولید؛ آخرین داده های منتشر شده سازمان اطلاعات انرژی و موسسه نفت امریکا نشان می دهد که میزان کاهش در ذخایر و موجودی نفت این کشور نیز بسیار بیشتر از پیش بینی ها رقم خورده است. بر اساس گزارش موسسه نفت امریکا در هفته قبل، سطح ذخایر نفت خام 6 میلیون بشکه کاهش یافته است، در حالی که پیش بینی می شد این کاهش به 3 میلیون و 800 هزار بشکه برسد. گذشته از اینکه این میزان کاهش از مقدار پیش بینی شده بسیار بیشتر بود؛ از میزان کاهش هفته قبل نیز که 5 میلیون و 222 هزار بشکه گزارش شده بود، فراتر رفت تا در مجموع ماه دسامبر 24 میلیون و 84 هزار بشکه کاهش در ذخایر نفت گزارش شود که رقم قابل توجهی است. همچنین میزان موجودی تجاری نفت بر اساس گزارش سازمان اطلاعات انرژی بیش از پیش بینی بازار و معادل 4 میلیون و 609 هزار بشکه در هفته قبل کاهش یافته است. در حالی که پیش بینی ها حاکی از کاهش 3 میلیون و 970 هزار بشکه بود. میزان کاهش موجودی تجاری در طول دو ماه اخیر همواره بیش از پیش بینی بوده که نشان دهنده قدرت تقاضاست.

رضایت شیل به سود بیشتر بجای سهم بیشتر

از طرفی آخرین گزارش موسسه نفتی بیکر هیوز در سال 2017 نشان می دهد که در کنار کاسته شدن از ذخایر و موجودی نفت میزان کل دکل های حفاری برای استخراج نفت با دو عدد کاهش از 931 به 929 دکل رسیده است. همچنین تعداد تجهیزات حفاری جدید بدون تغییر بوده و کماکان همان 747 دستگاهی است که دو هفته قبل از آن ثبت کرده بود. تعداد تجهیزات نفتی جدید نماگر اشتیاق تولیدکنندگان شیل برای افزایش تولید است و افزایش آن به معنای احتمال رشد تولید و عرضه نفت در هفته های آتی است. بررسی داده های بیکر هیوز نشان می دهد که تعداد این تجهیزات در ماه دسامبر علیرغم رشد قیمت نفت از 751 دستگاه به 749 دستگاه کاهش یافته، اقدامی که در طول سال های اخیر کم سابقه بوده است و آشکار می کند که طرف های تولید به سهم خود در بازار راضی شده اند و ترجیح می دهند سود حاصل از فروش را روی قیمت های بالاتر نفت افزایش دهند.

گذشته از کاهش ذخایر و موجودی در امریکا شرایط عرضه در جهان نیز با تنگنا روبرو شده است. توقف خطوط انتقال نفت فورتیس از نیمه دسامبر بر قیمت نفت تاثیر فزاینده ای داشت. این خطوط با حمل 40 درصد نفت دریای شمال یکی از مهم ترین خطوط انتقال نفت در بازارهای اروپایی به شمار می رود و توقف عملیات آن منجر به خارج شدن عرضه 450 هزار بشکه در روز شده است. هچنین انفجار در خط لوله لیبی نیز موجب شده تا 90 هزار بشکه در روز از توان عرضه این کشور کاسته شده است. این دو مسئله نیز تنگنای عرضه را در مقابل قدرت گرفتن تقاضا شدت بخشید و موجب شد تا بهای نفت یک خاطره خوب را برای پایان 2017 ثبت کند.

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها