وزیر نفت عربستان پس از نشست اذعان داشت که کشورهای تولیدکننده متفق اند که همکاری ها برای حمایت از بازار در طول سال آینده نیز ادامه یابد.

* علی مرتضوی، تحلیلگر شرکت بین المللی آلپاری

قیمت نفت در بازارهای جهانی، امروز دوشنبه در حاشیه سبز تابلوها کار خود را آغاز کرد تا امیدواری سرمایه گذاران به رشد تقاضای جهانی و ادامه حمایت تولیدکنندگان بزرگ از بازار، خود را در قیمت ها ظاهر کند. نفت در حالی این هفته را با رشد قیمت شروع کرده که هفته گذشته بیشتر کاهش هفتگی را طی دوماه اخیر تجربه کرد.

هر بشکه نفت خام دریای شمال در بازار لندن با 20 سنت افزایش به 68 دلار و 81 سنت رسید و حتی تا آستانه 69 دلار نیز بالا آمد. در بازار آتی نیویورک هم قیمت هر بشکه نفت وست تگزاس 13 سنت رشد داشت و قیمت آن به 63 دلار و 56 سنت رسید. برگزاری اولین نشست کمیته نظارت اوپک و نوپک در سال 2018 و سخنان خالد فالح وزیر نفت عربستان در حاشیه این نشست موجب تقویت قیمت در بازار صبح امروز شد. از طرفی کاهش تجهیزات نفتی جدید یا همان دکل های حفاری نیز موجب شد تا اثر افزایش تولید ایالات متحده بر قیمت ها کمرنگ تر شود.

تداوم همکاری تولیدکنندگان در 2019

طی دو روز گذشته گفتگوی وزرای نفت عربستان و روسیه در روز شنبه و برگزاری نشست کمیته نظارت در روز یکشنبه هر دو با هدف هموار کردن مسیری برای ادامه حمایت از قیمت ها پس از پایان توافق فریز در دسامبر 2018 برگزار شد. وزیر نفت عربستان پس از نشست اذعان داشت که کشورهای تولیدکننده متفق اند که همکاری ها برای حمایت از بازار در طول سال آینده نیز ادامه یابد. مهم ترین نگرانی سرمایه گذاران افزایش تولید آمریکاست. همچنان که تولید این کشور هفته گذشته 258 هزار بشکه در روز افزایش داشت و به 9 میلیون و 749 هزار بشکه رسید، که انتشار گزارش آن موجب کاهش بهای نفت تا نزدیک یک درصد شد. گزارش ماهانه سازمان اطلاعات انرژی حاکی از این است که تولید نفت امریکا تا چند هفته دیگر از مرز 10 میلیون بشکه عبور خواهد کرد. در شرایط کنونی تنها عربستان و روسیه هستند که تولید بالاتر از 10 میلیون بشکه در روز دارند.

این نگرانی سایه سنگینی بر بازارها داشته و موجب افزایش فشار بر قیمت ها بوده است. از این رو به نظر می رسد که تولیدکنندگان بزرگ اوپک بدنبال نشان دادن قاطعیت خود در حمایت از قیمت ها هستند تا بتوانند خاطر سرمایه گذاران را جمع کنند. در همین راستا روز گذشته وزیر نفت عربستان اعلام کرد که این توافق وجود دارد و همکاری ها نه لزوماً در شکل کاهش تولید ولی به هر طریق دیگری که بتواند از قیمت و منافع تولیدکنندگان حمایت کند، ادامه خواهد یافت. البته خالد فالح گفت که هنوز چارچوب مدونی برای این منظور طراحی نشده ولی تا نشست سالانه اوپک در ماه جولای جزییات برنامه جدید مشخص خواهد شد. پایان امسال توافق فریز نفتی نیز به پایان می رسد و رایزنی های تولیدکنندگان اوپک و نوپک نشان می دهد که تلاش ها برای تثبیت قیمت در بازه 70 دلاری جدی است.

کاهش دکل های حفاری جدید

از طرفی تعداد دکل های حفاری جدید طبق گزارش بیکر هیوز در هفته قبل کاهش داشته و از 752 به 747 دکل رسیده است. این کاهش موجب شد تا بار دیگر تعداد دکل ها به کمتر از 750 دستگاه برسد. برخی تحلیلگران عقیده دارند که افزایش تولید امریکا موجب کاهش تجهیزات جدید نفتی شده است چرا که افزایش تولید منجر به کاهش قیمت ها می شود و با توجه به بهای تمام شده بالایی که هر بشکه نفت برای تولیدکنندگان شیل دارد، سود تولید با ریسک بالایی مواجه است و صرفه اقتصادی آن در خطر کاهش قیمت ها قرار دارد.

تقاضا و قیمت در 2018

فشار اصلی بر قیمت ها از جانب مازاد عرضه است. مازاد عرضه ای که در پی رشد سرمایه گذاری های تولیدی در زمان اوج قیمت نفت، طی سال های 2010 تا 2014 صورت پذیرفته بود، ولی بدنبال سقوط قیمت ها بیشتر از یکسال زمان برد تا بتواند در کنار کاهش تقاضا خود را تعدیل کند و البته منجر به زیان سنگین تولیدکنندگان شد. به همین دلیل نشانه گذاری اوپک برای شناسایی وضعیت بازار بر روی مازاد عرضه انجام شده است و برنامه این سازمان از نیمه ی دوم 2016 منجر به طرح توافق فریز تولید شد که یازده کشور غیر اوپکی به رهبری روسیه را نیز با خود همراه کرد و منجر به این شده که در طول 2016 از میزان رشد عرضه در مقابل رشد تقاضا کاسته شود تا موجودی ذخایر به مصرف تقاضا برسد و بازوهای بازار به توازن نزدیک گردند. اکنون داده های اقتصادی تایید می کنند که مازاد عرضه در حال کاهش است و مقامات اوپک بر این نظرند که تا پایان 2018 عرضه به تعادل می رسد. در این میان گزارش ماهانه سازمان اطلاعات انرژی امریکا حاکی از آن است که رشد تولید غیر اوپکی ها هنوز رسیدن عرضه را به تعادل تهدید می کند. به عبارت دیگر داده های این سازمان نشان می دهد که رشد تقاضای نفت در 2018 در بازه 1.5 تا 2 میلیون بشکه در روز خواهد بود و افزایش تولید غیر اوپکی ها تا 500 هزار بشکه در روز می تواند باشد که این امر فضای مانور اوپک را کم می کند و احتمال بوجود آمدن مازاد عرضه را افزایش می دهد.

رشد تقاضا در پیش بینی بانک جهانی و گلدمن ساکس

تنها در صورتی این افزایش تولید به قیمت ها لطمه نمی زند که تقاضا برای آن وجود داشته باشد. برای همین نگاهی می کنیم به آخرین داده های بانک جهانی.

این بانک در تازه ترین برازش رشد اقتصاد جهان برمبنای تولید ناخالص داخلی کشورها، میزان پیش بینی خود را از 2.9 درصد که در ماه جولای اعلام کرده بود به 3.1 درصد افزایش داده است. این رقم بالاترین رقم رشد اقتصاد جهان طی هفت سال اخیر از 2011 است. مدل گلدمن ساکس نشان می دهد که بر مبنای پیش بینی جدید بانک جهانی می توان افزایش تقاضای نفت را تا 2 میلیون بشکه در روز در نظر گرفت. این بانک در گزارش آخر هفته خود به مشتریانش در خصوص نفت ابراز خوشبینی کرده که قیمت ها در میان مدت در بازه بالاتر از 60 دلار باقی بمانند. البته باید در نظر داشت که بزودی تولید امریکا از مرز روانی 10 میلیون بشکه خواهد گذشت و با تمام شدن زمستان در اروپا و امریکای شمالی میزان تقاضا بطور مقطعی کاهش خواهد یافت که این دو مورد مسلماً قیمت ها را تحت فشار خواهد گذاشت ولی کماکان با توجه به حمایت اوپک و تولیدکنندگان بزرگی همچون روسیه از قیمت نفت می توان امیدوار بود که بازار با دست یافتن به توازن عرضه و تقاضا بتواند بهای نفت را در آستانه 70 دلار تثبیت کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها