بر اساس تازه ترین گزارش سازمان اطلاعات انرژی امریکا موسوم به EIA، میزان موجودی تجاری نفت خام در این کشور طی هفته منتهی به دوم فوریه یا سیزدهم بهمن ماه افزایشی کمتر از پیش بینی داشت. میزان موجودی تجاری ثبت شده نزد شرکت ها در حالی یک میلیون و 895 هزار بشکه طی این هفته افزایش یافته که پیش بینی می شد رشد آن به 3 میلیون و 189 هزار بشکه برسد.

*علی مرتضوی، تحلیلگر شرکت بین المللی آلپاری

بهای هر بشکه نفت خام برای ششمین روز کاری پیاپی در بازارهای جهانی با کاهش شدیدی روبرو شد. با شدت گرفتن نگرانی ها از رشد تولید نفت در جهان، بهای طلای سیاه بزرگ ترین کاهش هفتگی خود را در 10 ماه اخیر ثبت کرد. هر بشکه نفت برنت در بازار لندن با تداوم روند نزولی برای یک هفته ی تمام روبرو بود و در نهایت با کاهش 3.56 درصد در آخرین جلسه معاملاتی به 62 دلار و 62 سنت نزول کرد که با در نظر گرفتن این کاهش، کمترین قیمت پایانی آن از اول دسامبر 2017 رقم خورده است. نفت خام برنت در هفته ای که گذشت حدود 9.2 درصد نسبت به هفته ی قبل کاهش قیمت را تجربه کرد. این سقوط آزاد قیمت از آوریل سال گذشته بی سابقه است.

همین داستان، برای نفت وست تگزاس امریکا در بازار نیویورک نیز تکرار شد و بهای هر بشکه نفت خام در این بازار با کاهش 3.2 درصدی از کانال 60 دلاری به زیر کشیده شد و با قیمت 59 دلار و 6 سنت به هفته ی کاری خود پایان داد. این کمترین قیمت نفت خام در بازار آتی نیویورک از دسامبر 2017 است. کاهش هفتگی وست تگزاس نیز حدود 9.1 درصد رقم خورد که بیشترین سقوط آن از ماه مارس سال 2017 تلقی می شود.

نگاهی به مهم ترین عوامل موثر بر بازار نفت

البته که عوامل متعددی در روند یک بازار نقش دارند و شمار این عوامل در بازار نفت، با توجه به وسعت، اهمیت و تاثیرپذیری اش از متغیرهای غیر اقتصادی مربوط به شرایط سیاسی و اجتماعی کشورها و جهان به مراتب بیشتر است. با درک این موضوع می توان گفت که متغیرهایی که اهمیت شان در نگاه تحلیلگران و سرمایه گذاران حاضر در این بازار پر رنگ تر است، سیطره بیشتری بر رفتار فعالان بازار نفت پیدا کرده اند و گزارش های هفتگی و ماهانه که می توانند تخمینی از سطح عرضه و تقاضای بازار و چشم انداز آن در آینده بدست دهند، از جمله این موارد محسوب می شوند.

آخرین گزارش های عرضه و تقاضای نفت امریکا

بر اساس تازه ترین گزارش سازمان اطلاعات انرژی امریکا موسوم به EIA، میزان موجودی تجاری نفت خام در این کشور طی هفته منتهی به دوم فوریه یا سیزدهم بهمن ماه افزایشی کمتر از پیش بینی داشت. میزان موجودی تجاری ثبت شده نزد شرکت ها در حالی یک میلیون و 895 هزار بشکه طی این هفته افزایش یافته که پیش بینی می شد رشد آن به 3 میلیون و 189 هزار بشکه برسد. در همین راستا، گزارش موسسه نفت امریکا موسوم به API که یک روز قبل از این گزارش منتشر شده بود نشان می دهد که در همان هفته منتهی به سیزدهم بهمن، میزان ذخایر بنزین 227 هزار بشکه کاهش یافته، بررسی داده های این گزارش ها نشان می دهد که بخش قابل توجه این افزایش موجودی بدلیل کاهش فعالیت های پالایشگاه هاست که منجر به کاهش تقاضای آن ها و در نتیجه رشد موجودی شده است. بخشی از کاهش فعالیت پالایشگاه ها مربوط به اورهال و تعمیر و نگهداری برخی واحدهای پالایشی بزرگ است که طی نیمه اول فوریه صورت می پذیرد.

گزارش سازمان اطلاعات انرژی همچنان نشان می دهد که میزان تولید نفت این کشور همچنان در مسیر صعودی است و برابر آخرین داده های موجود با رشد 3.3 درصدی به بالاترین سطح تاریخی رسیده و از 10 میلیون و 250 هزار بشکه در روز عبور کرده است. رشد تولید نفت در امریکا طی دو هفته اخیر از مرز 10 میلیون بشکه عبور کرده و این کشور را در حیطه سه تولیدکننده بزرگ جهان پس از عربستان و روسیه قرار داده است و همین امر موجب افزایش نگرانی ها از کمرنگ شدن تاثیر برنامه فریز نفتی اوپک و پابرجا ماندن مازاد عرضه در بازار شده است.

موسسه بیکر هیوز نیز روز گذشته تازه ترین گزارش خود را در خصوص تعداد تجهیزات جدید نفتی منتشر کرد. بر اساس اعلام این موسسه در هفته منتهی به 9 فوریه تعداد دکل های جدید بطور چشمگیری افزایش یافته است. بر این اساس تعداد دکل های جدید 26 دستگاه بیشتر شده و به 791 دکل رسیده که بالاترین سطح از اول آوریل 2015 است. این موسسه در گزارش قبلی خود تعداد دکل های جدید را بر اساس تجهیزات حفاری بکار گرفته شده 765 دکل عنوان کرده بود که حاکی از افزوده شدن 6 دکل جدید طی هفته قبل بود. با وجود اینکه گزارش های مخابره شده به بازار در خصوص موجودی و ذخایر نفت امریکا، وضعیت مناسبی را در تقاضای نفت نشان می دهد، ولی افزایش انتظارات تورمی در آینده نزدیک و افزایش تولید امریکا، همچنان قدرت بیشتری برای فشار بر قیمت ها دارد. گزارش بیکر هیوز نیز انتظار رشد تولید را در آینده نزدیک بیش از پیش افزایش داده است و بنظر می رسد که شتاب افزایش بازگشت تولیدکنندگان کوچک، به مدار استخراج و عرضه، سریع تر از آنچه که تصور می شد باشد. به همین دلیل در هفته ای که گذشت، این گزارش ها توان کافی برای حمایت از قیمت ها را نداشتند.

تداوم فشار تولید بر نفت خام

علاوه بر این گزارش ها اخبار نسبتاً با اهمیتی نیز به بازار مخابره شد که بر جهت گیری قیمت ها طی آخرین جلسه معاملاتی تاثیر گذار بود. خطوط فورتیس که 40 درصد نفت دریای شمال را برای عرضه به بازار لندن حمل می کند و از دسامبر 2017 متوقف شده بود این هفته به مدار فعالیت برگشت و کار خود را از سر گرفت. توقف این خطوط منجر به کاهش روزانه 350 تا 500 هزار بشکه نفت در بازار لندن شده بود.

در همین حال وزیر نفت کشورمان نیز اعلام کرد که ایران تا چهارسال آینده میزان تولید روزانه خود را 700 هزار بشکه افزایش خواهد داد. این اخبار در کنار افزایش تولید امریکا بار دیگر فعالان بازار را نسبت به افزایش مازاد عرضه جهانی نگران کرده است. به گزارش رویترز، آقای زمانی نیا معاون وزیر نفت در کنفرانسی که روز پنجشنبه در پاریس برگزار شد عنوان کرد که ایران تصمیم دارد ظرفیت تولید خود را طی چهارسال آینده 700 هزار بشکه در روز افزایش دهد و به 4.7 میلیون بشکه برساند. وی همچنین اذعان کرد، اگر ایران قراردادهای خود را با شرکت های نفتی بزرگ گسترش دهد ، این افزایش به یک میلیون بشکه خواهد رسید.

بررسی داده های بازار نشان می دهد که انتظار سرمایه گذاران برای نوسان مثبت قیمت ها در کوتاه مدت کاهش یافته است و تا همین سطح هم بسیاری بر این نظر بودند که تاخیر افزایش تولید امریکا موجب بالا نگه داشته شدن قیمت ها است و منتظر بودند که با یک اصلاح جدی مواجه شوند. رفتار سفته بازان نیز نشان می دهد که بسیاری از آن ها از شرط های بازار صعودی به سمت موقعیت های بلند مدت، تغییر موضع داده اند. بر اساس گزارش کمیته معاملات موسوم به COT تعداد موقعیت های خالص بلند مدت بر روی نفت 8000 قرارداد افزایش داشته و به 734 هزار و 600 فقره رسیده  است که افزایش موقعیت های بلند مدت برای چهارمین هفته ی متوالی محسوب می شود. اگرچه انتظار می رود بازار بتواند با حمایت عوامل بنیادی، خود را بالای 60 دلار حفظ کند ولی فشار بر قیمت ها کماکان ادامه دارد و می تواند تا نشست اوپک در ماه ژوئن ادامه یابد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها