شاخص دلار بالاخره پس از کش و قوس های فراوان توانست شب سه شنبه از دیوار روانی 90 واحد بالا رود. سخنرانی جروم پاول رییس فدرال رزرو، انتشار شاخص های اقتصاد چین و فشار انتظارات تورمی همگی دست به دست هم دادند تا شاخص دلار با رشد 4.2 درصدی همراه شود.

علی مرتضوی، تحلیلگر شرکت بین المللی آلپاری

عصر دیروز شاخص دلار در سطح 89.66 واحد به استقبال اولین سخنرانی رسمی رئیس جدید فدرال رزرو در واشنگتن رفت و این مراسم را در پایان شب با 90.37 واحد بدرقه کرد. اهمیت شاخص دلار بدلیل تاثیر مستقیم آن بر بازار فلزات گرانبها و کامودیتی هاست. افزایش شاخص دلار معامله در این بازارها را بر اساس سایر ارزها گرانتر می کند و می تواند سرمایه گذاران را به افزایش موقعیت فروش تشویق کند. این امر بر قیمت ها اثر کاهشی داشت و می تواند از هیجان خرید در بازار بکاهد.

اثر سخنرانی پاول بر شاخص دلار

جروم پاول در اولین سخنرانی رسمی اش که شب سه شنبه برگزار شد و به ترسیم نمای کلی اقتصاد امریکا اختصاص داشت، در خصوص سیاست های مالی، کسری بودجه دولت، سطح حقوق و دستمزد و ترازنامه این بانک صحبت کرد. وی اظهار داشت که چشم انداز اقتصادی امریکا نسبت به ماه دسامبر بهبود یافته است. نکته جالب توجه این مراسم، با قدرت ظاهر شدن آقای پاول و اطمینانی بود که در سخنرانی او نسبت به آینده روشن اقتصاد وجود داشت. تفاوت منش وی نسبت به خانم یلن که همواره موضعی بیشتر مرموز و آرام از خود به نمایش می گذاشت، یکی از موضوعات جالب برای تحلیلگران و خبرنگاران بود. وی گفت نظر شخصی اش بر این است که تقاضای قدرتمندی در اقتصاد امریکا برای دو سال آینده می توان متصور بود.

افزایش بیش از سه بار نرخ بهره در سال 2018

او در خصوص اینکه آیا فدرال رزرو بیش از سه بار نرخ بهره را افزایش خواهد داد، گفت: "نمی توانم در این خصوص پیش داوری کنم ولی ما در فدرال رزرو همه تحولات اقتصادی را از نشست دسامبر به این سو تحت نظر داریم." این پاسخ امیدوار کننده  پاول در حالی ابراز شده است که بسیاری از تحلیلگران بر این نظرند که رشد تورم طی ماه های آتی سریعتر از آنچه که انتظار می رفت رقم می خورد و ممکن است فدرال رزرو را به این نتیجه برساند که نرخ بهره را چهار بار در سال 2018 افزایش دهد.

سود اوراق خزانه داری و جایگاه بازارها

جروم پاول در خصوص افزایش سود اوراق خزانه داری و اثر آن بر ریزش بازارهای سهام گفت که بازارها بدون شک در تخصیص سرمایه نقش بسیار مهمی دارند ولی کل اقتصاد، تنها بازارها نیستند و به این ترنیب از افزایش نرخ سود اوراق قرضه حمایت کرد. لازم به ذکر است نرخ سود اوراق قرضه 10 ساله طی سه هفته اخیر به 2.92 درصد که بالاترین نرخ سود آن پس از بحران بزرگ است رسیده و موجب شد تا بازارهای سهام با ریزش مواجه شوند. نرخ سود این اوراق طی این هفته به سطح 2.8 درصد بازگشته بود ولی همزمان با سخنرانی آقای پاول دوباره به 2.91 درصد افزایش یافت و بازارهای سهام امریکا نیز در طول این سخنرانی و پس از آن با کاهش روبرو شدند.

چشم انداز رشد دستمزدها

وی در خصوص چشم انداز نرخ دستمزد گفت برای افزایش نرخ دستمزد باید تولید افزایش یابد. این بدان معناست که از نظر پاول عدم رشد کافی دستمزدها ناشی از ضعف بازار کار نیست بلکه در انتظار رشد بازار تولید است که به معنای لزوم مشارکت همه بخش های اقتصادی از جمله دولت است. به همین سبب وی  از اصلاح قانون مالیات ها در جهت کاهش آن و افزایش هزینه دولت های فدرال برای سرمایه گذاری زیرساخت ها نسبتاً خشنود بنظر می رسید.

سخنرانی پاول و اعتماد بنفسی که در ترسیم چشم انداز آینده اقتصاد داشت بازار را به این نتیجه رسانده که سه بار افزایش نرخ بهره تقریبا قطعی است و حتی امکان دارد با ادامه روند کنونی اقتصاد فدرال رزرو یک بار بیشتر هم نرخ بهره را افزایش دهد. بدنبال سخنرانی آقای پاول پیش بینی بازار در خصوص افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره در نشست 21 مارس از 84.5 درصد به 87.4 درصد رسید و پیش بینی برای دومین افزایش در ماه ژوئن از 68 درصد به 72 درصد رسید. نکته جالب توجه افزایش شرط های بسته شده بر روی چهارمین افزایش نرخ بهره در ماه دسامبر 2018 است که از 27 درصد به 38 درصد جهش یافته است.

این امر زمینه ساز رشد شاخص دلار شد و در کنار آن داده های اقتصادی اعلام شده نیز به هل دادن شاخص کمک کرد تا ارزش دلار در برابر ارزهای مهم دیگر افزایش یابد.

شاخص اطمینان مصرف کننده

شاخص اطمینان مصرف کننده که شاخصی برای پیش بینی روند هزینه خانوار محسوب می شود، رشدی بیش از پیش بینی ها را محقق کرد. این شاخص که روز گذشته اعلام شد در ماه فوریه به 130.8 واحد رسیده که بالاترین سطح این شاخص تا کنون است و 4.6 واحد بیشتر از چیزی است که پیش بینی می شد. شاخص اطمینان مصرف کننده، طی دو سال اخیر روند صعودی نسبتا پر شتابی به خود گرفته است. این شاخص در سال 2008 از سطوح بالای 100 واحد به نزدیک 60 واحد سقوط کرد و پس از آن در سال 2015 دوباره توانست سه رقمی شود. افزایش هزینه خانوار مهم ترین شاخص سنجش مسیر اقتصاد امریکاست چراکه 70 درصد اقتصاد این کشور را مصرف کنندگان تشکیل می دهند، از اینرو این شاخص از اهمیت بالایی برخوردار است.

شاخص PMI چین کمتر از انتظار ظاهر شد

فعالیت های اقتصادی چین در ماه فوریه کاهش یافت. این چیزی است که شاخص خرید مدیران در بخش تولیدی و غیر تولیدی نشان می دهد. گزارش شاخص خرید مدیران بر اساس داده هایی که مرکز آمار ملی چین به فدراسیون آمایش تدارکات و مرکز آمایش اطلاعات که یک نهاد مالی است، ارائه می دهد محاسبه می شود. بر این اساس شاخص PMI تولید در ماه فوریه 50.3 واحد محاسبه شده است که نسبت به ماه قبل یک واحد کاهش داشته است. این در حالی است که پیش بینی می شد این شاخص بتواند تا 51.4 واحد رشد کند. محقق شدن کمتر از پیش بینی منجر کاهش ارزش یوآن در مقابل دلار می شود. از طرفی شاخص PMI غیر تولیدی نیز به 54.4 واحد در ماه فوریه دست یافته است که 0.9 واحد کمتر از ماه قبل و 0.6 کمتر از پیش بینی 55 واحدی برای آن است. این دو شاخص در مجموع روند فعالیت های تولیدی و عرضه در اقتصاد چین را نشان می دهند که بر اساس گزارش های منتشر شده می توان گفت سطح فعالیت بنگاه های تولیدی و خدماتی طی ماه فوریه پایین تر از پیش بینی بوده است. بررسی جزییات این شاخص ها نشان می دهد که افت فعالیت بنگاه های کوچک که از حمایت کمتری برخوردارند بیشتر بوده است.

اثر شاخص ها بر بازار فلزات اساسی

این مسئله با توجه به اینکه بین نرخ کامودیتی ها بویژه مس و شاخص PMI چین با استناد به داده های تاریخی یک همبستگی مثبت معنادار وجود دارد، موجب می شود که لازم باشد با احتیاط بیشتری روند قیمت فلزات اساسی در آینده کوتاه مواجه شویم. به این معنا که می توان گفت در صورت ادامه کاهش شاخص PMI متوسط قیمت فلزات اساسی بویژه مس در سه ماه آینده نسبت به پیش بینی ها کاهش خواهد یافت. از طرفی رشد شاخص دلار نیز موجب افزایش فشار بر قیمت فلزات اساسی و کامودیتی ها است و اگر تقاضا نتواند از قیمت ها حمایت کند، شاهد توقف روندهای صعودی و کاهش قیمت ها در کوتاه مدت خواهیم بود. البته با توجه به نقش عوامل بنیادی در چشم انداز بلند مدت این بازارها، این کاهش را می توان یک وقفه یا اصلاح کوتاه مدت در نظر گرفت.

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها