این نکته که بسیاری از طرح ها با منابعی غیر از بودجه دولتی قابل اجرا نیستند، گذاره اشتباهی است. بی تردید می توان با دیگر منابع مالی مانند صندوق توسعه و عمرانی و جذب توانمندی و ظرفیت بخش خصوصی این برنامه ها را اجرا و به مردم واگذار کرد. به عبارتی لازم نیست برای تکمیل طرح های عمرانی منتظر بودجه دولت بود که در صورت نرسیدن این منابع طرح ها در نیمه راه رها شوند.


*اسماعیل محمدی، کارشناس اقتصادی

بازار سرمایه در هر اقتصادی ارتباط ارگانیک ( سالم و شفاف)​ با نظام تولید دارد. در ایران نیز همگراترین بازار با تولید واقعی بازار سرمایه است که با ویژگی های اسلامی و تنوع در ابزارهای مالی، در مسیر گسترش چتر تامین مالی برای همه طرح های اقتصادی را افراشته و در این راه در حال پیشرفت است.

البته در دهه های اخیر بازار پول، مورد توجه برنامه ریزان اقتصادی کشور بوده تا جایی که نقش برتر در تامین مالی را به عهده داشته است اما به نظر می رسد این روند نمی تواند ادامه دار باشد و باید نقش خود را به بازار سرمایه واگذار کند.

یکی از دلایل افزایش طرح های ناتمام در صنایع مختلف؛ کیفیت پایین تامین مالی در بازار پول است و معوقات بانکی و مشکلات موسسات مجاز و غیرمجاز تایید دیگری بر این ادعاست.

نکته بعدی پدیده طرح های نیمه تمام یا ناتمام در اقتصاد ایران است که همواره ادامه دارد و از یک دولت به دولت دیگر به ارث گذاشته می شود. دولت دوازدهم نیز از این میراث بی بهره نبوده به عبارتی این موضوع در اقتصاد ایران ریشه دوانده است.

در دهه های اخیر تلاش های زیادی برای بهینه سازی نظام برنامه ریزی بودجه ای کشور در جهت هزینه کردِ بهتر منابع بودجه ای صورت گرفته است چون هیچ طرح و برنامه ای پیدا نمی شود که بی نیاز از بودجه سالانه دولت باشد.

گاهی تا 50 هزار طرح عمرانی ناتمام کوچک و بزرگ گزارش شده که با عدم اجرایی شدن برخی از همین طرح ها در گذر زمان، اهمیت اقتصادی آنها از بین رفته است یعنی به طرحی "تمام هزینه" و بدون سود تبدیل می شوند.

البته روش مهندسی مالی معکوس این وضع هم وجود دارد و آن قطع یا دست کم کاهش وابستگی طرح های عمرانی توسعه ای به بودجه دولتی است، به گونه ای که طرح های توسعه ای از محل ارزش افزوده بتوانند به حیات مالی خود ادامه دهند و منابع بودجه ای فقط به آنها در تحقق سریع تر اهداف کمک کند تا اجرای این طرح ها به بودجه دولتی، محدود نشود. راهکار دیگر ایجاد صندوق توسعه عمرانی است.

این طرح ها از طریق صندوق توسعه عمرانی و با رویکرد سرمایه گذاری راستین قابل اجراست و کیفیت اجرایی هم بهتر می شود. به عنوان مثال صندوق توسعه طرح آزاد راه تهران - شمال و سایر طرح های قابل توجیه دیگر با مشارکت مردم و بورس به راحتی قابلیت اجرایی دارد به ویژه اینکه دولت آن را ضمانت می کند.

برای نمونه می توان اداره بخش هایی از دستگاه های اجرایی که فعالیت ها و خدمات نقدی به مردم ارائه می دهند را بدون دریافت بودجه مستقیم از دولت به کمک مشارکت مردمی انجام داد تا علاوه بر اینکه خدمات بهتری به مردم در طرح های اجتماعی، آموزشی، خدماتی و همچنین برخی طرح های عمرانی نیمه تمام ارائه شود مانع به سرانجام نرسیدن این طرح ها شد.

این نکته که این دسته از طرح ها با منابعی غیر از بودجه دولتی قابل اجرا نیستند، گذاره اشتباهی است. بی تردید می توان با دیگر منابع مالی مانند صندوق توسعه و عمرانی و جذب توانمندی و ظرفیت بخش خصوصی این برنامه ها را اجرا و به مردم واگذار کرد. به عبارتی لازم نیست برای تکمیل این قبیل طرح ها منتظر بودجه دولت بود که در صورت نرسیدن این منابع طرح در نیمه راه رها شود و در گذر زمان به پایان حیات اقتصادی خود نزدیک شود و تاریخ مصرف خود را از دست بدهد.

در دوره اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی هم بررسی اکثر طرح های نیمه تمام و طرح های جدید مانند سدسازی، ساخت نیروگاه، بانکداری و برخی خدمات اجتماعی انتفاعی (دریافت همه یا بخشی از هزینه از مشتریان و ارباب رجوع) نشان می دهد به راحتی می توان همه آنها را با همکاری مالی و غیرمالی مردم اجرا و به بهره برداری رساند بدین ترتیب حداقل در سال 1397 می توان آمایش اجرای طرح های عمرانی را تغییر و به سمت بورس سوق داد.

به هر حال افت قیمت نفت به عاملی محدود کننده در اجرای طرح های توسعه ای و عمرانی و اقتصادی تبدیل شده است و باید در این مسیر از ظرفیت های بورس بهره برداری کرد.

به عبارتی بازار سرمایه ایران در مقایسه با بازارهای دیگر، پتانسیل بالایی برای جذب شرکت ها و افزایش تامین مالی دارد بنابراین بازار سرمایه می تواند با تنوع در ابزارهای مالی خود متناسب با طرح های عمرانی به این فرآیند کمک کند البته باید سواد مالی و سرمایه گذاری هم افزایش یابد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها