دکتر محمدی، کدال 360 درجه و سامانه رصد را از اقدامات سال گذشته خواند و ادامه داد: بازنگری مقررات و اصلاح آنها و رسیدن به یک برداشت مشترک از قوانین، افزایش سرمایه کارگزاری ها، کاهش کارمزد سازمان بورس به سبب افزایش نقدشوندگی و فرایند رتبه بندی شرکت ها نیز از مواردی هستند که در سال گذشته مصرانه انجام شد و در سال جاری نیز شاهد پیگیری آنها هستیم.

ششمین گردهمایی پیشکسوتان در آخرین روز یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه برگزار شد. در این همایش رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و جمعی از اعضای هیات مدیره و مدیران سازمان، شرکت های ارکان و پیشکسوتان بازار سرمایه حضور به هم رساندند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، تکریم و تجلیل از پیشکسوتان بازار سرمایه؛ تبادل نظر و برقراری ارتباط صمیمانه بین پیشکسوتان و فعالان امروزی، بهره مندی از تجارب ارزشمند، انتقال تجربیات و بازگویی تاریخ بازار سرمایه ایران برای نسل جدید از برنامه های این نشست بود.

در ابتدا، دکتر شاپور محمدی ضمن تشکر و قدردانی از افرادی که طی سال ها اقدامات مفیدی برای بازار سرمایه انجام داده اند، اظهار داشت: از زحمات بزرگان بازار نباید غفلت داشت و تلاش خواهد شد با برگزاری دوره ای چنین نشست هایی، بتوانیم از پیشنهادات و انتقادات بزرگان بازار به صورت عملیاتی بهره بریم.

سخنگوی سازمان بورس در ادامه سخنان خود به برخی از اقدامات انجام شده در سال گذشته اشاره و خاطر نشان کرد: طی سال گذشته رخدادهای مفیدی در بازار روی داد، موضوعاتی همچون اصلاح دستورالعمل های توقف و بازگشایی نمادها، حذف EPS، به روز رسانی سامانه معاملات که منجر به پایداری و ثبات عملیات در بازار شد، سامانه اسمارت و اقداماتی که در جهت جلوگیری از تخلفات انجام شده، از جمله این موارد بوده اند.

معاملات سکه انحصارا در بورس کالا

دکتر محمدی، کدال 360 درجه و سامانه رصد را از دیگر اقدامات سال گذشته خواند و ادامه داد: بازنگری مقررات و اصلاح آنها و رسیدن به یک برداشت مشترک از قوانین، افزایش سرمایه کارگزاری ها، کاهش کارمزد سازمان بورس به سبب افزایش نقدشوندگی و فرایند رتبه بندی شرکت ها نیز از مواردی هستند که در سال گذشته مصرانه انجام شد و در سال جاری نیز شاهد پیگیری آنها هستیم.

وی همچنین بیان کرد: سازمان بورس در همه دنیا، مسوول چارچوب های افشا است و نه تک تک روندها. همچنین مسئولیت تهیه صورت های مالی با هیات مدیره است.

محمدی بیان کرد: اگر نهاد ناظری جای حسابرس نشست و خواستار تغییر صورت های مالی شد، اقدام غیرقانونی کرده است. هم اکنون تعداد ناشران و نهادهای مالی به عدد ۱۲۰۰ رسیده است که همکاران ما در سازمان بورس به امورات آن رسیدگی می کنند.

دکتر محمدی رئیس سازمان بورس در نشست پیشکسوتان بازار سرمایه گفت: بر اساس تئوری های مالی، میزان ریسک پذیری افراد باید با ترکیب پرتفوی آنها در بورس تناسب داشته باشد و چنین نیست که همه ریسک ها و کاستی ها را به گردن سازمان بورس یا حسابرس انداخت.

سخنگوی سازمان بورس همچنین خبر داد: سه شنبه در جلسه ای مشترک با رئیس کل بانک مرکزی مقرر شد که از این پس، معاملات سکه کشور در بورس کالا انجام شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در انتهای سخنان خود عنوان کرد: طی 21 ماه خدمت خود در سازمان بورس، حدود 30 مورد انجام شده است که این موارد موضوعات اصلاح ساختار و حل مشکلات اساسی بازار بوده است.

لزوم بهره مندی از تجربه گذشتگان

در بخش دیگری از این نشست، سعید فلاح پور عضو هیات مدیره سازمان بورس، برگزاری چنین گردهمایی هایی را به فال نیک گرفت و گفت: امیدواریم این نشست ها به صورت دوره ای برگزار شود، تا امکان بهره بردن از پیشنهادات پیشکسوتان بازار به صورت عملیاتی فراهم شود و فرصت در کنار هم قرار دادن تجربه و علم میسر شود.

سید مصطفی رضوی، معاون اجرایی سازمان نیز این گردهمایی را فرصت مغتنمی خواند و بیان داشت: جامعه ای که نتواند از تجربیات صاحبان تجربه به خوبی استفاده کند، ناچار به تکرار تاریخ خواهد بود.

وی افزود: گردهمایی پیش کسوتان بازار سرمایه فرصتی مغتنم برای سازمان بورس و اوراق بهادار است تا از صاحبان تجربه در این حوزه بهره مند شود.

او با اشاره به اینکه در دوره کهولت، پختگی معنوی برای افراد فراهم می شود، گفت: مکاشفاتی که در این دوره برای افراد ایجاد می شود، می تواند برای مدیران فعلی راه گشای مسیر باشد.

درد دل پیشکسوتان بازار با مقامات ارشد

شایان ذکر است  الله ویردی رجائی سلماسی، جمال الدین کیمیا قلم، سید ابراهیم عنایت ، بهمن آرمان ، فردین آقا بزرگی، فرزام ابوعلی، مینا خلخالی، عظیم ثابت از جمله شرکت کنندگان در گردهمایی پیشکسوتان بازار سرمایه بودند.

عظیم ثابت از فعالان بازار سرمایه نیز در این گردهمایی عنوان کرد: پیشنهاد فعالان بازار سرمایه این است که رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در جلسات هیات دولت حضور داشته و صدای رسا و زبان گویای سرمایه گذاران باشد.

 قمصری از فعالان قدیمی بازار سرمایه نیز بیان کرد: در سال های اخیر، اقدامات بسیار خوبی در سازمان بورس انجام شده اما همچنان در زمینه ابزارهای جذب منابع برای سلایق مختلف سرمایه گذاران نیاز به تقویت و اقدامات جدی تری داریم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فاینکس 2019