نگاهی به روند ها نشان می دهد که قیمت ها در حال بازیابی سطوح سال 2014 هستند. گذشته از قیمت نفت که در بازه 76 دلاری به آستانه ی سال 2014 نزدیک شده است، فلزات اساسی نظیر مس و روی نیز در چنین شرایطی به سر می برند.

 

*علی مرتضوی تحلیلگر شرکت بین المللی آلپاری

 

بازارهای جهانی با خارج شدن از فضای مه آلود ابهام هایی که طی دو ماه اخیر آن را فرا گرفته بود، چشم انداز روشنی پیدا کرده اند. به نظر می رسد که کم کم سایه سنگین نا اطمینانی ها و ابهامات کنار می روند و سرمایه گذاران با دید بازتری امکان تصمیم گیری دارند. همین امر زمینه ساز تعیین دورنمای بازارها و جهت حرکت آن برای پشت سر گذاشتن فصل دوم و ورود به سه ماهه سوم سال میلادی است.

نگاهی به روند قیمت ها در دو ماه اخیر

در دو هفته ی اخیر شاهد این بوده ایم که کامادیتی ها تقریبا بطور دسته جمعی رشد کرده اند. از اواخر ماه می میلادی، روند قیمت روی و مس از نزولی به صعودی تغییر یافته است. این در حالی است که شاخص دلار نیز روندی صعودی را تجربه می کند. این تغییر روند حتی در قیمت طلا نیز کمی با تاخیر قابل رویت است. قیمت طلا از نیمه آوریل (حدود شش هفته ی قبل) در مسیر نزولی قرار گرفت و با توجه به تقویت شاخص دلار، قیمت اونس از 1362 دلار تا 1284 دلار در 21 می کاهش یافت و از آن پس تا امروز در یک مسیر صعودی ملایم پیش می رود. بهای اونس در بازارهای جهانی طی امروز سه شنبه به 1302 دلار و 90 سنت رسیده است.

نگاهی به روند ها نشان می دهد که قیمت ها در حال بازیابی سطوح سال 2014 هستند. گذشته از قیمت نفت که در بازه 76 دلاری به آستانه ی سال 2014 نزدیک شده است، فلزات اساسی نظیر مس و روی نیز در چنین شرایطی به سر می برند.

بهای هر تن مس در بازارهای جهانی با جهشی که طی 10 روز اخیر تجربه کرده از 6900 دلار تا 7340 دلار افزایش یافته است و در حال حاضر با نرخ 7242 دلار و 25 سنت برای هر تن داد و ستد می شود. مس در هفته ی قبل توانست رشد قابل توجه 6.54 درصدی را ثبت کند که در سه سال اخیر کم سابقه بوده است. در حال حاضر قیمت مس در آستانه رسیدن به رکورد پنج سال اخیر قرار دارد.

قیمت روی نیز برای سومین هفته ی متوالی در کانال صعودی خود پیش می رود. روی پس از آنکه از قله ی 3588 دلار در نیمه فوریه تا 2991 دلار در اوایل ماه گذشته میلادی فرود آمد، حالا مسیری رو به رشد را در پیش گرفته و با ادامه روند صعودی اش طی سه هفته اخیر، امروز سه شنبه، با نرخ 3192 دلار و 50 سنت داد و ستد می شود.

این در حالی است که شاخص دلار نیز طی دو ماه گذشته روندی کاملاً صعودی داشته، این شاخص از 89.25 واحد در نیمه آوریل صعود خود را آغاز کرد و تا 94.74 واحد نیز رشد نمود و پس از افت هفته گذشته، اکنون خود را در 93.75 واحد حفظ نموده است.

مجموع تحولات بین المللی بویژه در عرصه تجارت جهانی و رقابت کشورها برای افزایش صادرات، با توجه به چشم اندازی که بانک جهانی از رشد اقتصادی پیش بینی می کند در کنار واکنش قیمت ها به متغیرهای اقتصادی نشان می دهد که تقاضا برای فلزات اساسی و در حوزه ی توسعه زیرساخت ها در اقتصادهای بزرگ به قدری قدرتمند است که می تواند حد اقل در کوتاه مدت با رشد خود رانه ی مثبتی برای اقتصاد جهانی باشد حتی اگر قدرت های اقتصادی با ایجاد موانعی، برخی اقتصادها را تحت فشار قرار دهند.

پیش بینی بازار هفته جاری

این هفته، هفته ی شلوغی برای بازارهای جهانی است. از یک سو دیدار ترامپ و کیم در کانون توجه بازارهاست. با مثبت خوانده شدن نتیجه این دیدار در صبح امروز، بازارها واکنش مثبتی نشان دادند و امیدواری سرمایه گذاران از یک گام دیگر در جهت رفع ابهامات و تنش های بین المللی خود را در چهره سبز بازارها نشان داد. ولی این پایان راه این هفته نیست.

فردا، چهارشنبه، صورتجلسه نشست فدرال رزرو که طی امروز و فردا تشکیل می شود، منتشر خواهد شد و تصمیم این بانک برای افزایش نرخ بهره اعلام خواهد گردید. افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو می تواند موجب فشار بر قیمت طلا شود و نرخ اوراق قرضه را افزایش دهد. سرمایه گذاران و تحلیلگران شانس افزایش نرخ بهره را بیش از 89 درصد می دانند و در صورتی که این افزایش صورت نگیرد، شاخص دلار لطمه خواهد خورد. نکته دیگری که در صورتجلسه فدرال رزرو اهمیت دارد، برنامه این بانک برای ادامه سال است، با توجه به داده های اقتصادی ایالات متحده، انتظار می رود که نرخ بهره در سال جاری میلادی چهار بار افزایش یابد، این در حالی است که فدرال رزرو پیشتر سه بار افزایش را اعلام کرده بود، که یک بار آن انجام شده است.

در این هفته همچنین داده های تورم و خرده فروشی امریکا نیز اعلام می شود که اگر انتظار بازار را برآورده کند، می تواند به رشد شاخص دلار کمک کند. از این رو انتظار می رود، فشار بر قیمت طلا ادامه یابد و بازار فلزات اساسی واکنش مثبتی به داده های اقتصادی نشان دهند.

اروپا با هفته ی پر چالشی روبروست. امروز در پارلمان بریتانیا در خصوص اصلاحات لایحه ی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای گیری خواهد شد. بخشی از این لایحه که توسط خانم ترزا می پیشنهاد شده است، برنامه ی دولت وی برای خروج کامل و تسویه حساب های تجاری با اتحایه اروپاست. با توجه به کشمکش ها و تضارب آرایی که در این خصوص وجود دارد، انتظار می رود بازارهای اروپایی تحت تاثیر اخبار این رای گیری، نوساناتی را تجربه کنند. همچنین، در پایان این هفته هم نشست هفت کشور صنعتی موسوم به جی هفت برگزار خواهد شد. خط و نشان های آقای ترامپ برای رقبای صنعتی ممکن است ارزش یورو را با تصمیماتی که او اعلام خواهد کرد تحت فشار قرار دهد. در حال حاضر رقبای صنعتی به یکدیگر دندان نشان می دهند، به گونه ای که انتظار می رود نشست پر چالش و دشواری پیش روی اعضا باشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها