بازارهای جهانی هفته جدید را با رشد قیمت نفت آغاز کردند. بهای هر بشکه نفت خام برنت در بازار لندن با رشد 39 سنتی به 80 دلار و 17 سنت رسید و نفت خام تگزاس نیز با 50 سنت افزایش 69 دلار و 62 سنت در هر بشکه معامله شد. با این وجود داده های بنیادی و تکنیکالی نشان می دهد که ادامه رشد قیمت با اما و اگرهای زیادی همراه است و سرمایه گذاران تا روشن شدن واقعیت های تاثیرگذار احتیاط را پیشه کرده اند.

 

·         علی مرتضوی تحلیلگر شرکت بین المللی آلپاری

افزایش تولید نفت امریکا، در مقابل تضعیف قدرت تقاضای فصلی و روشن شدن ناتوانی ایالات متحده از به صفر رساندن صادرات نفت ایران در پی اجرایی شدن تحریم ها از 4 نوامبر از یک سو و دامن زدن داده های ضعیف چین به نگرانی از کاهش رشد اقتصاد جهانی در سال 2019 در پی جنگ تجاری میان امریکا و چین همگی دست به دست هم داده تا بازار نفت در مسیر احتیاط قرار بگیرد. به نظر می رسد مجموع عوامل پیچیده ای که بر بازار تاثیر می گذارند، چشم انداز نفت را برای کوتاه مدت با تردیدهای فراوانی روبرو کرده است، به طوری که سرمایه گذاران در قراردادهای خرید کوتاه مدت عقب نشینی کرده اند.

 کاهش انتظار سفته بازان بزرگ از ادامه روند صعودی نفت

داده های هفتگی کمیته معاملات آتی کالاهای اساسی نشان می دهد که خالص قراردادهای خرید غیرتجاری که به سفته بازان و معامله گران ریسک پذیر بزرگ نسبت داده می شود در هفته گذشته با 34 هزار و 822 فقره کاهش به 493 هزار و 229 فقره تقلیل یافته است. این سومین هفته متوالی است که این قراردادها روند نزولی را طی می کند.

بر اساس این داده ها، خالص قراردادهای تجاری که به معنای خرید و فروش واقعی نفت برای مصرف شرکت هاست رشد 31 هزار و 469 فقره ای را در هفته گذشته تجربه کرده است. از این روند استنباط می شود که سفته بازان موقعیت های خود را بر اساس بازار صعودی کاهش داده اند و شرکت ها از افت قیمت ها برای تامین نیازهای خود بهره برداری می کنند. این امر می تواند علامتی باشد که نشان می دهد، برآیند نظرات سفته بازان و معامله گران ریسک پذیر بزرگ معطوف به عدم رشد قیمت در کوتاه مدت می باشد.

پیش بینی کاهش رشد اقتصاد جهانی و تقاضای نفت

رشد اقتصادی مهم ترین نویدبخش رشد تقاضای انرژی در جهان است. داده های چین با توجه به اختلافاتی که میان این قدرت اقتصادی با ایالات متحده وجود دارد، این نگرانی را تشدید کرده است که رشد اقتصادی در سال آینده میلادی کند خواهد شد. این امر به معنای آن است که روی پیش بینی هایی که تا قبل از این برای رشد تقاضای نفت در سال 2019 انجام شده بود نمی توان حساب کرد و باید آن ها را تعدیل نمود. تازه ترین داده های چین تایید می کند که رشد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماهه سوم میلادی – فصلی که متاثر از مقابله جویی های تجاری امریکا بوده- نتوانسته انتظارات و پیش بینی ها را برآورده نماید. بر این اساس چین توانسته رشد 6.5 درصدی را برای سه ماهه سوم محقق کند، در حالی که پیش بینی بلومبرگ انتظار رشد 6.6 درصدی را داشت. همچنین رشد سه ماهه سوم از سه ماهه دوم نیز کندتر شده است. چین در سه ماهه دوم رشد 6.7 درصدی را تجربه نمود. سایر داده ها نیز نشان می دهد که شرکت های بزرگ تولید کننده در چین تحت فشار قرار دارند و ظاهرا تلاش بیشتری از سوی دولت و بانک مردمی چین برای حفظ طراوت اقتصاد این کشور لازم است. داده ها نشان می دهند که رشد تولیدات صنعتی چین در سه ماهه سوم به 5.8 درصد رشد نایل آمده در حالی که پیش بینی می شد این رشد به 6 درصد برسد. تازه ترین نظر سنجی رویترز ار 150 اقتصاد دان نشان می دهد که قریب به اکثریت آن ها بر این نظرند که تداوم جنگ تجاری میان امریکا و چین، سرعت بالای افزایش سود اوراق قرضه دولتی و شیب تند افزایش نرخ بهره در امریکا ( که یکبار دیگر برای امسال و سه بار برای سال آینده در نظر گرفته شده است) موجب می شود تا جلوی رشد سطح عمومی مصرف و تقاضا در بازارهای جهانی تا حد زیادی گرفته شود و شاهد کند شدن آهنگ تقاضای جهانی برای سال 2019 میلادی باشیم. در عین حال که رشد اقتصادی سال 2018 همچنان قدرتمند ارزیابی می شود و هنوز انتظار می رود بتواند به رشد 3.8 درصدی ای که در اوایل تابستان پیش بینی شده دست یابد ولی مجموع عوامل یاد شده رشد اقتصادی را برای سال 2019 تا 0.1 درصد کاهش خواهد داشت و پیش بینی می شود رشد اقتصاد جهانی در سال آینده میلادی به 3.7 درصد تنزل نماید.

افزایش تولید نفت امریکا و تضعیف تقاضای فصلی

تولید شیل در هفته های اخیر در واکنش به رشد قیمت نفت در بازارهای جهانی با افزایشی فراتر از پیش بینی های سازمان اطلاعات انرژی همراه شده به طوری که این سازمان پیش بینی کرده که تولید شیل از محل پنج تولید کننده اصلی در ماه نوامبر 98 هزار بشکه در روز رشد کند که بالاتر از سطح پیش بینی قبلی این سازمان در ماه آگوست است. همچنین به موجب این افزایش این سازمان پیش بینی خود را نسبت به تولید نفت امریکا در 2019 نیز با 300 هزار بشکه افزایش 11 میلیون و 800 هزار بشکه اعلام نموده است. بر خلاف اینکه در ماه های قبل گفته می شد که تولید کنندگان شیل زیرساخت های لازم برای افزایش تولید را دارا نمی باشند ولی به نظر می رسد اشتهای آن ها برای کسب سود در این قیمت ها بیشتر از آن است که روی گزینه ی افزایش تولید و افزایش سهم خود از بازار نفت کار نکنند. همچنان که تازه ترین گزارش بیکر هیوز نشان می دهد ، تعداد دکل های جدید حفاری در هفته ی قبل 4 دستگاه رشد داشته و به 873 دکل رسیده است و در حال رسیدن به بالاترین سطح خود از مارس 2015 می باشد.

ناتوانی امریکا از کاهش جدی صادرات نفت ایران

عامل دیگری که این هفته بازار را تحت تاثیر قرار داده است، آشکار شدن ناتوانی ایالات متحده از صحبت هایی است که در خصوص به صفر رساندن صادرات نفت ایران داشته است. همین امر موجب شده تا فعالان بازار بر تنش بوجود آمده میان عربستان و امریکا توجه نکنند. تا پیش از این بسیاری از تحلیلگران در صدد کشف این مسئله بودند که آیا اوپک یا کشورهایی مانند عربستان و روسیه قادر به پوشش کاهش عرضه نفت ایران هستند و پاسخ مشخص بود: خیر. زیرا داده های اوپک نشان می دهد که عربستان تنها کشوری است که بدون هزینه های سرمایه گذاری جدید قادر است تولید خود را در کوتاه مدت افزایش دهد. ولی سایر کشورهای اوپک با کاهش هایی در تولید مواجه بوده اند که افزایش تولید عربستان را خنثی می کند. از اینرو، موسسات مالی با فرض کاهش محسوس عرضه نفت ایران روند صعودی برای بازار نفت پیش بینی می کردند. ولی گزارش سایت تانکرترکر نشان می دهد که ایران برای حمل و صدور نفت ناوگان بزرگی در اختیار دارد که آن را از فشارهای دولت های خارجی و امریکا مصون می دارد و می تواند به هر کشوری در دنیا نفت خود را بدون واسطه صادر کند. این امر موجب شده تا موسسات بزرگ و بانک ها و سرمایه گذاران حوزه انرژی پیش بینی خود را از کاهش عرضه نفت در اثر تحریم ایران کاهش دهند.

مجموع این عوامل موجب می شود تا بازار این هفته آمیخته با احتیاط پیش بینی شود که می تواند قیمت را وارد یک دوره آرامش نسبی نماید. هر چند داده های مربوط به عرضه و تقاضای نفت که روزهای سه شنبه و چهارشنبه منتشر می شوند می توانند اثر کوتاه مدت بر بازار داشته باشند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها