نفت

قیمت متانول CFR چین در آخرین روز معاملاتی هفته کاری بازارهای این کشور از 421 دلار در هر تن گذشت تا با قرار داشتن در محدوده بالای 420 دلار کماکان در آستانه ی بالاترین رکورد قیمتی اش طی سه سال اخیر باشد.

علی مرتضوی تحلیلگر شرکت بین المللی آلپاری

قیمت متانول CFR چین در آخرین روز معاملاتی هفته کاری بازارهای این کشور از 421 دلار در هر تن گذشت تا با قرار داشتن در محدوده بالای 420 دلار کماکان در آستانه ی بالاترین رکورد قیمتی اش طی سه سال اخیر باشد.

از سویی، آهنگ رشد قیمت طی سه ماه اخیر در پنج سال گذشته بی سابقه است، به طوری که قیمت متانول از 385 دلار در نیمه جولای به 400 دلار در اوایل سپتامبر رسید و از آنجا با شکستن سقف 424 دلار برای تحویل اکتبر یک قله ی جدید را به ثبت رساند.

نگاهی به عرضه و تقاضای متانول در جهان

متانول به عنوان یک ماده اولیه مهم در صنعت پایین دستی پتروشیمی برای ساخت اولفین و همچنین بعنوان یک سوخت پاک کاربرد دارد.

بر اساس داده های اقتصادی موجود، بزرگترین تقاضای متانول مربوط به واحدهای تولید اولفین است که بیش از یک سوم تقاضای این صنعت را تشکیل می دهد.

ظرفیت متانول چین در نیمه اول سال جاری بالغ بر یک میلیون و 800 هزار تن افزایش داشته و ظرفیت متانول امریکا نیز یک میلیون و 750 هزار تن در سال جاری افزایش یافته است.

همچنین طرح های در دست بهره برداری شرق چین نشان می دهد که تا پایان امسال 800 هزار تن دیگر به ظرفیت تولیدی این کشور اضافه شود.

از سویی در ایران پتروشیمی مرجان با ظرفیت 2 میلیون و 300 هزار تن تولید متانول در سال، نیز در آستانه رسیدن به بهره برداری قرار دارد.

بر اساس برآورد موسسه HSI میزان عرضه متانول در سال 2016 بیش از 115 میلیون تن و میزان تقاضای آن بالغ بر 81 میلیون تن بوده است.

سهم چین از میزان تقاضای متانول از 51 درصد در سال 2016 به 57 درصد در سه ماهه اول 2018 رسیده است.

البته از سوی تقاضا بجز افزایش سریع صنعت خودروهای با سوخت پاک، در الفین سازها شاهد رشد چشمگیری نیستیم.

با این حال برنامه های دولت چین نشان می دهد که ظرفیت تولید الفین در این کشور طی پنج سال آینده بیش از 20 درصد افزایش خواهد یافت. که می تواند در این مدت بر تقاضای متانول و قیمت آن تاثیر افزایشی داشته باشد.

عوامل موثر بر قیمت متانول

زغالسنگ و گاز طبیعی دو سوخت اصلی متانول سازهاست. بیشتر واحدهای متانول ساز در جهان بر پایه سوخت زغال سنگ هستند.

از این رو قیمت زغال سنگ به عنوان ماده اصلی سوختی تعیین کننده بخش مهمی از بهای تمام شده متانول است و نقش تعیین کننده ای در قیمت این محصول دارد.

در چین با نزدیک شدن به فصل سرما تولید واحدهای گازی بدلیل اولویت گازرسانی به نقاط مسکونی کاهش می یابد. در حال حاضر پنج واحد بزرگ متانول ساز با ظرفیت بیش از 3 میلیون و 180 هزار تن در این کشور وجود دارند. این امر به خودی خود موجب کاهش عرضه ی متانول می شود.

از طرفی، روند افزایشی بهای زغالسنگ کک شو در بازارهای چین بعنوان بزرگترین تولید کننده متانول جهان موجب کاهش حاشیه سود تولید کنندگان و صرف نظر کردن آن ها از اعطای تخفیفات فروش به خریداران است.

این امر علاوه بر بالا نگه داشتن قیمت، رقابت برای صرفه اقتصادی تولید را نیز بسیار تنگاتنگ می کند. قیمت زغالسنگ کک شو در ماه های اخیر روند صعودی داشته، بر اساس تازه ترین داده های متال بولتن قیمت آن طی هفته گذشته در نواحی مختلف چین بین 1.9 تا 5.1 درصد افزایش یافته و به 295 دلار برای هر تن رسیده است.

مطالعات نشان می دهد که همبستگی بین قیمت متانول و نفت خام برنت نیز مثبت است. با توجه به اینکه روند قیمت نفت در رکوردهای بالای سه ساله اخیر قرار دارد، در صورت تداوم رشد قیمت می توان انتظار داشت که با 2 تا 3 هفته تاخیر بهای متانول نیز افزایش یابد.

 البته قیمت نفت در شرایط کوتاه مدت در آستانه 78 دلار قرار گرفته و با توجه به سیگنال های ضد و نقیضی که از سوی اوپک و عربستان به بازار داده می شود در نا اطمینانی به سر می برد و پیش بینی می شود تا روشن شدن اثر تحریم های امریکا بر عرضه صادراتی ایران در محدوده 80 دلار باقی بماند.

با این حال بیشتر موسسات و بانک ها در گزارشات پیش بینی خود قیمت متوسط شش ماهه دوم سال 2018 و سه ماهه اول سال 2019 را افزایش داده اند.

در کنار افزایش تقاضای موجود، بنظر می رسد با راه اندازی واحدهای جدید متانول سازی مشکلی برای تامین وجود نخواهد داشت اما با بروز مقابله جویی های تعرفه ای میان چین و امریکا و کاهش واردات چین متاثر از سخت شدن تجارت با امریکا، هزینه های حمل موسوم به کارگو افزایش می یابد.

همچنان که در سه ماهه دوم شاهد بودیم که افزایش هزینه های حمل موجب کاهش تخفیفات فروش شد و به رشد قیمت ها کمک کرد.

عامل اثر گذار بعدی، احتمال محددویت های صادراتی ایران است. پتروشیمی زاگرس با سهم نزدیک 4 درصدی در تولید متانول جهان چهارمین متانول ساز بزرگ جهان است و متانول کاوه نیز در صورت بهره برداری به ظرفیت 2 میلیون و 600 هزار تن در سال دست می یابد و به 10 متانول ساز بزرگ دنیا می پیوندد.

 صنعت متانول ایران بیش از 95 درصد صادراتی است و در صورت اعمال تحریم ها، کاهش صادرات متانول سازهای ایرانی یا انتخاب راه های دورتری مثل بندر کره برای تحویل موجب افزایش هزینه های کارگو شده و تاثیر جدی بر افزایش قیمت جهانی متانول خواهد داشت.

سیاست های زیست محیطی در چین و کاهش ظرفیت پتروشیمی های این کشور با نزدیک شدن به فصل سرما می تواند منجر به افزایش نیازهای صادراتی چین شود.

بر اساس داده های موجود میزان واردات متانول چین در شش ماهه اول امسال با رشد 50 هزار تنی نسبت به دوره مشابه سال قبل همراه شد که انتظار می رود در طول سه ماهه چهارم این روند افزایش بیشتری داشته باشد.

با توجه به شرایط کنونی بازار متانول، نفت و زغالسنگ و با توجه به کاهش حجم معاملات پس از شکسته شدن سقف قیمتی بنظر می رسد که قیمت متانول در کوتاه مدت تلاش کند تا خود را در کانال جدید تثبیت کند.

بعد از آن در سناریوی افزایش قیمت نفت با عدم همراهی اوپک با ایالات متحده قیمت می تواند روند صعودی داشته باشد و در صورتی که دیپلماسی اقتصادی راه های جدیدی را برای حفظ سهم کشورهای صادر کننده از جمله ایران باز کند، رشد قیمت در یک دامنه بلند مدت و همراه با نوسانات طبیعی بازار قابل پیش بینی است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها