بهای انواع محصولات قولادی در بازارهای جهانی طی هفته گذشته روند کاهشی را در پیش داشت بi طوری که برخی از این محصولات به کمترین قیمت چند ماه اخیرشان رسیدند. کاهش قیمت در حالی رخ می دهد که گزارش ها حاکی از کاهش موجودی فیزیکی انبارها می باشد. در حال حاضر به نظر می رسد همه ی فاکتورهای موثر در بازار انواع محصولات فولادی نزولی شده اند و این امر می تواند رشد قیمت در آینده را با دشواری زیادی همراه نماید. علاوه بر کاهش موجودی ها و کاهش قیمت شاهد کاهش حجم معاملات و کاسته شدن از تعداد سفارشات خرید نیز هستیم. بازار انواع ورق در آخرین روزهای کاری هفته ی قبل شرایط خاصی داشت. در بسیاری از بازارهای جهانی شاهد عقب نشینی خریداران بودیم. زیرا بسیاری از آن ها انتظار ادامه کاهش قیمت را دارند و ثبت سفارش جدید را متوقف کرده اند. در بازارهای آسیایی نیز قیمت ها بطور دسته جمعی کاهش یافت و در برخی محصولات به کمترین سطح چند ماهه رسید.

علی مرتضوی تحلیلگر شرکت بین المللی آلپاری

نگاهی به آخرین قیمت های انواع ورق در بازارهای آسیایی

در روز جمعه، آخرین روز کاری بازارهای جهانی، قیمت هر تن ورق گرم وارداتی ترکیه با افت 1.44 درصدی در بازه ی 510 تا 520 دلار داد و ستد شد و بیشترین افت قیمت را به خود اختصاص داد. پس از آن قیمت سی اف آر ویتنام در جنوب شرق آسیا بود که با افت 1.35 درصدی همراه شد. قیمت هر تن ورق در این بازار در بازه ی 540 تا 545 دلاری است. ورق گرم صادراتی چین نیز از این روند نزولی بی نصیب نبود و قیمت فوب اصلی چین با افت نزدیک به یک درصد همراه گردید و قیمت را به 526 دلار برای هر تن رساند که پایین ترین سطح آن در هفت ماه اخیر است. علاوه بر این در بازارهای داخلی چین نیز شاهد افت قیمت ها هستیم. هر تن ورق در بازارهای شرقی و شمالی چین طی دو روز اخیر بین 7 تا 11 دلار کاهش را تجربه کرد و به 566 دلار رسید. بازار سی آی اس توانست با ثبت کاهش 0.5 درصدی قیمت کمترین کاهش را در بازار ورق گرم ثبت نماید. بهای هر تن ورق گرم در این بازار در بازه ی 490 تا 510 دلار قرار دارد.

انواع ورق سرد نیز در وضعیت مشابهی قرار دارد. به طوری که قیمت انواع ورق سرد نیز طی آخرین روز معاملاتی در بازارهای آسیایی با روند منفی همراه بود. با این تفاوت که در بسیاری از بازارها نظیر سی آی اس، ترکیه و جنوب شرق آسیا، هیچ سفارش خریدی ثبت نشده است. قیمت ورق سرد ثادراتی چین با افت 0.45 درصدی به 570 دلار در هر تن رسید.

آخرین قیمت های ثبت شده از نرخ فروش انواع ورق ایرانی بر اساس گزارش متال بولتن حاکی از آن است که هر تن ورق گرم وارداتی از ایران 595 تا 600 دلار و هر تن ورق سرد بین 630 تا 640 دلار داد و ستد می شود.

بررسی دلایل کاهش قیمت ها

عقب نشینی خریداران در شرایط کنونی اصلی ترین دلیل فشار بر قیمت ورق به شمار می رود. به نظر می رسد که فضا برای کاهش بیشتر قیمت می تواند وجود داشته باشد، چرا که عرضه کنندگان صادراتی هنوز قیمت هایشان را با افت نسبتا چشمگیر بازار داخلی تطبیق نداده اند. قیمت در بازارهای داخلی در حالی بیشتر از 10 دلار افت داشته که هنوز قیمت های صادراتی تنها 4 دلار کاهش داشته اند. به همین دلیل، بسیاری از خریداران منتظرند تا قیمت ها بیشتر افت کنند. از اینرو از ثبت سفارش های جدید خرید دست نگه داشته اند. بر همین اساس برخی از معامله گران بر این نظرند که ممکن است تولیدکنندگان به زودی با پیشنهادات 520 تا 525 دلاری روبرو شوند، زیرا تمایل خریداران به کاهش بیشتر قیمت جدی به نظر می رسد. کاهش قیمت ها در حالی روی می دهد که همزمان شاهد کاهش موجودی انبارها نیز هستیم. بر این اساس موجودی ورق گرم چین طی هفته ی قبل 166 هزار و 300 تن کاهش داشته است. معمولا این اتفاق نادری است که کاهش موجودی های ثبت شده نتواند از قیمت حمایت کند ولی معمولا زمانی این امر رخ می دهد که انتظارات قوی برای تداوم روند نزولی در بازار وجود دارد که عمدتا هم از ناحیه ی تقاضا است. به عبارت دیگر، بازار خود را با تقاضای ضعیفی در آینده ی نزدیک روبرو می بیند و انتظار دارد که ضعف تقاضا در شرایطی که تولیدکنندگان به روند قبلی خود در تولید ادامه می دهند، فشار مضاعفی بر قیمت وارد آورد.

چشم انداز کوتاه مدت

داده های صادرات نیز کاهش تقاضا را تایید می کنند. بر اساس تازه ترین گزارش ها، میزان صاردات ماهیانه محصولات فولادی کاهش داشته است. میزان صادرات فولادی چین در ماه اکتبر 2018 معادل 5 میلیون و 500 هزار تن بوده که نسبت به 4 میلیون و 980 هزار تن در دوره ی مشابه سال قبل رشد 10.4 درصدی را نشان می دهد. با این حال، این میزان نسبت به ماه سپتامبر که حدود 5 میلیون و 950 هزار تن ثبت شده، معادل 7.6 درصد کمتر است. در حالی که قیمت نسبت به سال قبل در این دوره از نوسان کمتری برخوردار بوده است. ممکن است این مسئله یک پدیده کوتاه مدت در روند قیمت محصولات فولادی تعبیر شود ولی در چشم انداز میان مدت نیز بنظر می رسد که سیکل صعودی بازارهای جهانی که از نیمه ی 2016 به طور شارپ آغاز شد در حال کند نمودن آهنگ خویش است. افزایش نوسانات قیمت در حالی که صندوق بین المللی پول از پیش بینی خود برای رشد اقتصاد جهانی 0.1 درصد دیگر هم کاسته است می تواند روندی نزولی به خود بگیرد. به این ترتیب برای هفته جدید فشار بر قیمت ورق در بازارهای آسیایی بویژه چین، ادامه داشته باشد، تا زمانی که افزایش هزینه تولید با توجه به رشد قیمت زغالسنگ بتواند محرک جدیدی جهت رشد قیمت ها فراهم آورد.

 

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها