اگر روند رشد تولید و عرضه نفت به همین شکل ادامه یابد، بعید است طرف تقاضا در سال آینده میلادی قادر به پوشش عرضه باشد و این به معنای ادامه روند نزولی قیمت هاست. البته با توجه به معافیت شش ماهه خریداران نفت ایران، افزایش کنونی عرضه را می توان به آماده سازی برای جلوگیری از شوک قیمت در زمان پایان معافیت ها تعبیر کرد.

 

*علی مرتضوی تحلیلگر شرکت بین المللی آلپاری

 

قیمت نفت در روز چهارشنبه در بازارهای جهانی با افزایشی نزدیک به 2 درصدی همراه شد. این افزایش در مقایسه با ریزش های اخیر قیمت در این هفته و 7 هفته  قبل از این نسبتا قابل توجه است. به نظر می رسد، نزدیک شدن به نشست اوپک و افزایش گمانه زنی ها از کاهش تولید این سازمان و اخبار مثبت گفتگوهای تجاری چین و امریکا از مهم ترین عوامل موثر بر افزایش قیمت نفت در معاملات امروز هستند.

روند اخیر قیمت ها

بهای هر بشکه نفت برنت در بازار لندن امروز با رشد 1.41 درصدی همراه شد و به 61 دلار و 25 سنت رسید. این در حالی است که هفته  جدید را با 59 دلار و 56 سنت آغاز کرد و پس از نوسانات کم دامنه در همین محدوده روز سه شنبه تا 61 دلار و 19 سنت افزایش یافت و دوباره به 59 دلار و 26 سنت رسید. تغییرات کمتر از 2 دلاری قیمت در مقایسه با آهنگ پرشتاب کاهش قیمت در هفته های اخیر نشان از رسیدن قیمت به سطوح حمایتی جدی و آرامش نسبی در این مقادیر دارد.

در بازار کامکس نیویورک نیز روند مشابهی را برای نفت تگزاس شاهد هستیم. قیمت هر بشکه نفت خام تگزاس امروز با افزایش 81 سنتی، 1.58 درصد رشد کرد و به 52 دلار و 37 سنت رسید که بالاترین قیمت ثبت شده این هفته تلقی می شود. در این بازار، قیمت هر بشکه نفت خام تگزاس از روز دوشنبه تا امروز در محدوده 50 دلار و 28 سنت و 52 دلار و 19 سنت، نوسان ملایمی را تجربه کرد، در حالی که در دوره مشابه هفته قبل از قیمت های بالای 55 دلار به کمتر از 51 دلار کاهش یافته بود.

از این رو با در نظر گرفتن اندیکاتورهای تکنیکالی و توجه به رفتار قیمت در این سطوح می توان گفت که حدود 50 دلار برای نفت وست تگزاس و 59 دلار برای برنت سطوح حمایتی قدرتمندی برای قیمت نفت باشند.

تازه ترین تحولات تاثیرگذار بر روند بازار نفت

افزایش قیمت با گزارش جدید موسسه نفت امریکا از افزایش میزان موجودی نشان می دهد که رواج گمانه زنی ها از نشست اوپک وزن بیشتری در بازار دارد. رفت و برگشت قیمت طی شب گذشته و امروز بین محدوده مثبت و منفی نشان می دهد که برگشت قیمت نیاز به محرک قوی دارد. معلق بودن قیمت در روند خنثی بیشتر از هر چیز از اخبار متفاوتی حکایت دارد که هر کدام به نوعی چشم انداز نفت را در مسیر متفاوتی تحت تاثیر قرار می دهند.

نشست کشورهای گروه بیست روز جمعه در آرژانتین برگزار می شود و قرار است در حاشیه  این نشست مقامات چین و امریکا برای گفتگوهای تجاری با یکدیگر دیدار کنند. کاخ سفید اعلام کرده که رایزنی های متعددی در این رابطه با بسیاری از مقامات چینی در سطوح مختلف برگزار شده است و بسیار امیدوار است که دیدار شنبه شب آینده در بوینس آیرس به یک توافق جدید بیانجامد. ارتباط نفت به این نشست تقریبا روشن است. در صورت رسیدن امریکا و چین به یک توافق تجاری در جهت تسهیل واردات و صادرات بین دو کشور، وقفه های ناشی از افزایش تعرفه های وارداتی که منجر به کند شدن تجارت میان دو ابر قدرت اقتصادی شده محو خواهد شد و این به معنای بهبود تقاضا، افزایش سرعت داد و ستد و سرعت گردش پول، گسترش تجارت و در نهایت کمک به بهبود رشد این دو اقتصاد بزرگ است. این امر می تواند منجر به بهبود چشم انداز رشد اقتصاد جهانی و امیدواری به رشد بهتر تقاضای انرژی و نفت در سال 2019 شود. به همین دلیل هر گونه توافق بر بازار نفت اثر مثبتی خواهد داشت.

رویداد مهم دیگر طی کمتر از 10 روز آینده خواهد بود. زمانی که اعضای اوپک و نوپک در وین آخرین نشست سال 2018 را بر گزار می کنند. با توجه به ریزش بیش از 25 درصدی قیمت از ابتدای ماه اکتبر، گمانه زنی ها بر این قرار است که اوپک برنامه جدیدی برای کاهش تولید طی سال آینده ی میلادی دارد. این کاهش تولید می تواند بین یک تا 1.4 میلیون بشکه در روز باشد. میزان تولید اوپک و عربستان در ماه نوامبر رکورد جدیدی را به ثبت رسانده و میزان تولید عربستان با عبور از 11 میلیون بشکه در روز به بالاترین رکورد تاریخ خود دست یافته است. در عین حال نظرسنجی ها حاکی از این است که شانس کاهش تولید در نشست ششم دسامبر، 70 درصد است.

افزایش قیمت نفت در پی تخمین بازار در خصوص کاهش عرضه پس از تحریم نفتی ایران بود که ایالات متحده عملا با اعطای معافیت های موقت شش ماهه به مشتریان بزرگ نفت ایران از این کاهش جلوگیری کرد. افزایش موجودی نفت خام و احتمال مازاد عرضه در بازارها طی سال آینده میلادی مهم ترین دلیل اوپک برای کاهش تولید و عرضه نفت است. بررسی روند موجودی ها نشان می دهد که طی ده هفته اخیر سطح ذخایر امریکا 53 میلیون بشکه افزایش داشته است. در آخرین گزارش موسسه نفت امریکا که روز سه شنبه منتشر شد، میزان موجودی نفت خام تولید شده در هفته  قبل 3 میلیون و 453 هزار بشکه افزایش یافته، این در حالی است که گزارش جدید سازمان اطلاعات انرژی امریکا نیز از ذخایر تجاری نفت روز چهارشنبه منتشر می شود و به نظر می رسد با افزایش بیشتر از پیش بینی همراه باشد. انتظار می رود این گزارش ها بر قیمت فشار وارد کند.

چشم انداز نفت

آینده قیمت نفت امروز بیش از هر زمان دیگر در هاله ای از اما و اگرها قرار دارد. در کوتاه مدت می توان امید داشت که با بهبود چشم انداز توافق تجاری چین و امریکا و تصمیم گیری اوپک در خصوص کاهش تولید در سال آینده، قیمت نفت از سطوح کنونی خود را بالا بکشد. ولی این امر بیشتر توقف روند نزولی خواهد بود و بعید است که شاهد رشد قابل توجهی در قیمت باشیم. بویژه اینکه احتمال تطویل گفتگوهای تجاری برای رسیدن به نتیجه ی واقعی زیاد است و عدم توافق می تواند نفت را به کانال 50 دلاری هدایت کند.

در بلند مدت همراهی عربستان با امریکا در افزایش تولید از یک سو و ادعای اوپک به رهبری عربستان برای حمایت از قیمت از سوی دیگر آینده ی نفت را مبهم کرده است. افزایش تولید امریکا با عبور از 11 میلیون و 700 هزار بشکه در روز کماکان ادامه دارد. اگر روند رشد تولید و عرضه نفت به همین شکل ادامه یابد، بعید است طرف تقاضا در سال آینده میلادی قادر به پوشش عرضه باشد و این به معنای ادامه روند نزولی قیمت هاست. البته با توجه به معافیت شش ماهه خریداران نفت ایران، افزایش کنونی عرضه را می توان به آماده سازی برای جلوگیری از شوک قیمت در زمان پایان معافیت ها تعبیر کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها