فقه اهل سنت برخلاف فقه شیعه اهمیت موضوع عقد بیمه را درک نکرد و آن را به نوعی ربوی دانست و تلاش کرد از عقد تکافل استفاده کند که واژه‌ای اصیل در اقتصاد اسلامی است و آیت‌الله صدر آن را یکی از پایه‌ های اصیل عدالت اجتماعی می‌ داند.

مجلس مالی اسلامی تشکیل شد تا به نوعی بانک ‌های مرکزی و بانک‌ های بزرگ را به سمتی هدایت کند که به عاقبت بحران اخیر بانکی دچار نشوند و البته موفق هم شدند و بسیاری از بانک ‌های اروپایی و سایر بانک‌ ها قوانین آن را ترجمه و استفاده می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، آیت ‌الله محمد علی تسخیری، عضو کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار اسلامی در چهارمین همایش مالی اسلامی در مورد اهمیت بیمه در فقه شیعه گفت: نمی ‌دانم خوشبختانه یا متاسفانه فقه اهل سنت برخلاف فقه شیعه اهمیت موضوع عقد بیمه را درک نکرد و آن را به نوعی ربوی دانست و تلاش کرد از عقد تکافل استفاده کند که واژه‌ای اصیل در اقتصاد اسلامی است و آیت‌الله صدر آن را یکی از پایه‌ های اصیل عدالت اجتماعی می‌ داند.

وی ادامه داد: آنها فکر می ‌کردند موضوع مقرر در بیمه همان ربا است در حالی که این اشتباه است و آنها نیز نتوانسته ‌اند عقد تکافل را جایگزین عقد بیمه کنند و شاهد بودیم که شرکت‌ های تکافل عملکرد ضعیفی داشتند و در نهایت حاضر به پذیرش استفاده از عقد بیمه به ویژه اتکایی شدند.

وی تصریح کرد:‌ فقهای شیعه به خوبی درک کردند که عقد بیمه یک عقد تعاونی است و جامعه ‌ای که دارای بیمه است با جامعه فاقد آن از حیث تعاون متفاوت است و به نوعی نظرات فقه شیعه در این مورد دقیق‌ تر است.

رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به نقش مجلس خدمات مالی، اسلامی گفت: این مجلس با هدف کمک به بانک ‌های مرکزی و بانک ‌های بزرگ برای ارائه خدمات مالی اسلامی تشکیل شده است که مرکز آن در کوالالامپور است و نزدیک به 270 عضو از بانک‌ های مرکزی و بانک‌ های بزرگ مانند سیتی ‌بانک را دارد و قوانین آن تا به امروز در 25 کشور اجرا می‌شود و 75 بانک مرکزی و بانک بزرگ اصرار دارند که تمام نشریات این بنیاد را اجرا کنند.

وی ادامه داد: این مجلس تشکیل شد تا به نوعی بانک ‌های مرکزی و بانک‌ های بزرگ را به سمتی هدایت کند که به عاقبت بحران اخیر بانکی دچار نشوند و البته موفق هم شدند و بسیاری از بانک ‌های اروپایی و سایر بانک ‌ها قوانین آن را ترجمه و استفاده می‌کنند.

آیت‌الله تسخیری متذکر شد: بسیاری از مشکلات اخیر اقتصادی مانند مسئله نقدینگی، شفافیت و مدیریت ریسک ‌ها در این مجلس بررسی شده است و راهکارهایی در مورد آنها ارائه شده است البته این جزوه‌ ها به زبان عربی هستند ما منتظر هستیم که بانک مرکزی ایران که رئیس آن عضو هیات مدیره این بنیاد است آن را ترجمه کند اما ظاهراً تا امروز این کار صورت نگرفته است و این بحرانی که ما شاهد هستیم بانک مرکزی در این رابطه مقصر است.

وی تصریح کرد: ما بعداً فکر می‌ کنیم عقل کل در جهان هستیم و حاضر نیستیم از معلومات دیگران استفاده کرده یا معلومات خود را به دیگران منتقل کنیم.

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه

test