می خواهیم با نگاه ‌های فقهی جدید به بیمه تکافل توجه کنیم؛ از آنجایی که بیمه تکافل دارای بازاری ۱۲ میلیارد دلاری و نیز رویکرد تعاونی است، می تواند برای ما راهگشا باشد.

کلیات ثبات اقتصادی شامل ثبات پولی و ثبات مالی می شود؛ ثبات پولی در گرو عدم نوسان بیش از حد ارزش پول و ثبات مالی مستلزم عدم اختلال در عملکرد بخش مالی برای انجام وظیفه واسطه‌ گری است

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، غلامرضا سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی صبح امروز یکشنبه ۱۱ آذرماه، در چهارمین همایش مالی اسلامی، فعالیت در حوزه مالی اسلامی را کاری ارزنده و مورد نیاز کشور خواند و گفت: فقهای شیعه بیمه موجود در کشور ما را تأیید کرده‌ اند و این در حالی است که در بسیاری از کشورها ایرادات شرعی بر آن وارد شده است. امیدواریم پژوهش های مالی اسلامی به صنعت بیمه نیز در استفاده از ابزارهای مالی اسلامی کمک کند.

وی در ادامه به راهکار برخی کشورها برای رفع مشکلات شرعی بیمه و استفاده از بیمه تکافل اشاره کرد و گفت: این رویه از سودان آغاز شده و در عربستان نیز از آن استفاده می کنند.

سلیمانی بیان داشت: می خواهیم با نگاه ‌های فقهی جدید به بیمه تکافل توجه کنیم؛ از آنجایی که بیمه تکافل دارای بازاری ۱۲ میلیارد دلاری و نیز رویکرد تعاونی است، می تواند برای ما راهگشا باشد.

رئیس کل بیمه مرکزی در ادامه به تشریح موضوع سود و زیان در بیمه اسلامی پرداخت و گفت: در بیمه اسلامی، بحث سود و زیان دو طرف مطرح می شود و بیمه‌ گر و بیمه‌ شده دارای ارتباطات دو طرفه هستند، بنابراین باید از ابزارهای اسلامی به میزان بیشتری در بیمه استفاده کرده و مردم نیز در ریسک شریک شوند

سلیمانی اذعان داشت: ضروری است ریسک را از اتکای شرکت‌های بیمه ‌ای خارجی حذف و از بازار سرمایه به جای آن استفاده کنیم. اگر بخواهیم در حدود ۵ هزار میلیارد تومان اوراق بیمه‌ای اتکایی استفاده کنیم، نیازمند استفاده از ابزارهای اسلامی هستیم و تحقق این هدف بدون حمایت بازار سرمایه ممکن نیست.

وی بر نیاز اقتصاد کشور به ایده های نو و و ابزارهای جدید تاکید کرد و گفت: ما در این بخش ضعیف هستیم؛ حال آنکه استفاده از ابزارهای اسلامی در حوزه بیمه ضروری است.

سلیمانی خواستار فعالیت بیشتر انجمن مالی اسلامی در حوزه بیمه شد .

رئیس کل بیمه مرکزی صنعت بیمه را یکی از اضلاع  خدمات بانکی عنوان کرد و گفت: در زمینه پرداخت خسارت سپرده بانکی مخصوصاً در حوزه بیمه زندگی، در صورت سپرده بودن این منابع، امکان تاخیر در پرداخت ها وجود دارد؛ بنابراین ضرورت استفاده از ابزارهای نوین اسلامی احساس می شود.

 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

پربازدیدترین

آخرین‌های اقتصاد کلان

test