جانسون

تأیید سرطان زا بودن پودر بچه جانسون موجب افت شدید قیمت سهام این شرکت در ساعات معاملاتی آخرین رو کاری هفته شد.

قیمت سهام شرکت بهداشتی جانسون اند جانسون در روز جمعه با افت بیش از 10 درصدی رو به رو شد و بیشترین افت خود را در 16 سال اخیر تجربه کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، تأیید سرطان زا بودن پودر بچه جانسون موجب افت شدید قیمت سهام این شرکت در ساعات معاملاتی آخرین رو کاری هفته شد.

این افت 10 درصدی موجب شد شرکت جانسون اند جانسون در ساعت معاملاتی دیروز 40 میلیارد دلار از سرمایه خود را از دست بدهد.

به این ترتیب، قیمت سهام این شرکت بیشترین میزان افت را در شاخص داوجونز تجربه کرد. در عین حال، بر طبق آمار، بیشترین میزان معامله در بازار آمریکا در شاخص های اس اند پی و داوجونز بود و در حدود 28 میلیون سهم در این دو متغیر معامله شد.

وجود آزبست در برخی محصولات جانسون از قبیل پودر بهداشتی نوزاد پرونده ای را در سال 1971 میلادی برای این شرکت گشود که منجر به انجام آزمایش های متعدد بر روی محصولات این شرکت شد.

در نهایت گزارش جامعی از سوی رویترز ارائه شد که طی آن از پرداخت رشوه این شرکت به برخی آزمایشگاه های مربوط به این پرونده و استخدام چند نویسنده برای تهیه مقالات پزشکی در راستای رد این ادعا پرده برداری شد.

اما جانسون جانسون در بیانیه ای اعلام داشت که این شرکت هرگونه پرداخت رشوه برای تغییر نتایج آزمایشگاه را رد می کند .

این در حالی است که، در ابتدای سال جاری دادگاه سنت لوئیس شرکت جانسون اند جانسون را به پرداخت 4.6 میلیارد دلار غرامت متهم کرد  .

تا کنون بیش از 10 هزار پرونده شکایت از این شرکت بر علیه پودرهای بهداشتی نوزادان ثبت شده است .

این در حالی است که در سال 1976 میلادی اداره دارو و غذای آمریکا با اعلام نتیجه آزمایش های انجام شده اعلام داشت که هیچ آزبستی در پودرهای بچه این کودک دیده نشده است. اما در سال 1972 تا 1975 بسیاری از آزمایشگاه ها اعلام داشتند که مقدار قابل توجهی آزبست را در مواد تشکیل دهنده این پودرها پیدا کردند .

الیاف آزبست می تواند به ذرات بسیار ریز و غیرقابل رویتی تبدیل شود. این ذرات نامرئی که قطر آنها کمتر از 0.5 میکرون است، در هنگام تنفس به اعماق ریه نفوذ می کنند و برای همیشه در آن جا می مانند. با گذشت زمان این ذرات بر اثر تحریکات مداوم خود می توانند سبب بیماری های آزبستوسیس((Asbestosis، سرطان ریه و یا بیماری مزوتلیوما(Mesotheliom)  شوند که همه آنها نهایتا به مرگ منتهی می شوند.

آزبست گروهی از ترکیب‌های معدنی است که شامل  ترکیب ‌های معدنی منیزیم و سیلیس است که تاریخچه کشف آزبست  به 2300 سال پیش باز می‌گردد .

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل