پول

آشنایی با برخی اصطلاحات بازار سرمایه می تواند راهی برای درک بهتر بازار باشد در

حد یا سقف اعتباری، سقف اعتباری یک بار مصرف، سقف اعتباری گردان، تمدید، امهال و استمهال، تجدید وجابجایی از اصلاحات اعتباراتی به شمار می روند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، آشنایی با برخی اصطلاحات بازار سرمایه می تواند راهی برای درک بهتر بازار باشد در این میان به برخی از این اصطلاحات می پردازیم:

حد یا سقف اعتباری: عبارت است از میزان امکانات تأمین مالی در قالب تسهیلات ویا تعهدات که برای یکسال مشتری مدنظر قرار می‌گیرد واین امرموجب می شود حدود اختیارات شعبه در قبال یک مشتری افزایش یابد.

سقف اعتباری یک بار مصرف: مشتری در طی سال می‌تواند از سقف مذکور در قالب یک یا چند قرارداد فقط یکبار استفاده کند.

سقف اعتباری گردان: مشتری می‌تواند در طی سال با واریز تمام یا بخشی از تسهیلات قبلی به میزان ما به التفاوت بدهی تا سقف مذکور از تسهیلات جدید استفاده ومشکلات نقدینگی خود را مرتفع کند.

تمدید: یعنی قبول مهلت وتغییر سررسید ایفای تعهدات به تاریخ دیگر مشروط بر اینکه در دوره تمدید که در قالب قرارداد الحاقی انجام می پذیرد سهم سود بانک وطرف معامله تغییر نکند. لذا اخذ وجه التزام تأخیرتأدیه دین در دوره تمدید منتفی است وبیشتر درعقد مضاربه ومشارکت کاربرد دارد.

امهال و استمهال: به معنی مهلت دادن ویا درخواست مهلت درایفای تعهدات بوده که قراردادی فی مابین امضا نشده و فقط بانک در ان مهلت اقدام قانونی انجام نداده لیکن مشمول وجه التزام تأخیر تأدیه دین خواهد بود.

تجدید و جابجایی: جابجایی وتجدید یعنی بخشی یا تمام تسهیلات یک مشتری را به تسهیلات جدید تبدیل کردن بدون اینکه واقعاً معامله ای جدید فی مابین انجام شده باشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری