بازار

بازارهای جهانی در معاملات آخر هفته در محدوده قرمز غرق شدند در حالی که تهدیدها علیه تعطیلی دولت آمریکا جدی تر شده است و افزایش هزینه استقراضی در آمریکا، سرمایه گذاران را از بازارهای سهام دور کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، افت شاخص ها در بازار آمریکا موجب شد شاخص اس اند پی بدترین عملکرد چهار ماهه را نسبت به روزهای بحرانی سال ۲۰۰۸ به ثبت برساند و با افت تقریبی ۱۵ درصدی در این چهار ماهه، به استقبال سال نوی میلادی رفت.

شاخص نزدک نیز نسبت به روزهای اوج خود در ماه آگوست، با افت ۱۹.۵ درصدی رو به رو شد .

قیمت نفت در معاملات شبانگاهی دیشب با افت ]چهار درصدی رو به رو شد و قیمت نفت برنت نیز از قیمت روزهای اوج خود در ماه اکتبر تا به حال(دسامبر) با افت بیش از ۳۷ درصدی همراه بوده است.

قیمت دلار بیشترین میزان افت یک روزه خود را نسبت به سال ۲۰۱۷ به ثبت رساند در حالی که سرمایه گذاران در پی درگیری دولت آمریکا بر سر تعطیلی، ذخایر خود را از دلار خالی کرده اند.

میشل مک کارتی، مدیر تحقیقات استراتژیک بازار جی سی ام در این خصوص بیان داشت: روند نزولی بازار با تشکیل صف های فروش، عمیق تر شده است . حرکت های منفی بازار یک کلید اصلی برای تشخیص رفتار سرمایه گذاران است . رفتارهای بنیادی سرمایه گذاران می تواند آینده بازار را به خوبی نشان دهد و اگر این صف های فروش جمع شوند نشان دهنده این است که تغییری در رفتار بنیادی سرمایه گذاران ایجاد شده است .

در بازارهای آسیایی نیز، شروع معاملات با افت ۱.۵ درصدی شاخص نیکی اتفاق افتاد و نسبت به معاملات ابتدای هفته، این متغیر با کاهش ۶ درصدی همراه بوده است. شاخص اس اند پی استرالیا نیز ۱.۳ درصد افت کرد و شاخص بلوچیپ در بازار چین با کاهش ۱.۶ درصدی معاملات را شروع کرد.

الیوت کلارک،تحلیل گر اقتصادی در موسسه وست پک در این خصوص گفت: اوضاع بهم ریخته سیاسی بازارها را دستخوش تغییر کرده است. استعفای جیم ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در پی دستور ترامپ مبنی بر خروج سربازان از سوریه و اتمام عملیات نظامی در افغانستان یکی ازاین تنش های سیاسی بود. در حالی که دولت آمریکا ممکن است در روزهای آتی با تعطیلی رو به رو شود و به این ترتیب ۱۵ اداره دولتی تعطیل خواهند شد . این مسئله نیز می تواند بازارها را نزولی کرده و سرمایه گذاران را از حضور در بازارها دور نگه دارد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل