آمریکا

اختلاف نظر بین دوموکرات ها و جمهوری خواهان بر سر بودجه دیوار بندی بین آمریکا و مکزیک موجب تعطیلی دولت فدرال آمریکا شد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، با انتخابات اخیر در کشور آمریکا و پیروزی دموکرات ها در سنا و جمهوری خواهان در کنگره، بنای اختلافات آغاز شد و تلاش دموکرات ها برای رام کردن دولت سرکش ترامپ، منجر به تعطیلی دولت این کشور شد.

در سیاست ایالات متحده، تعطیلی دولت وضعیتی است که در آن دولت ارائه همه خدمات جز خدمات حیاتی را متوقف می‌کند. در این میان، خدماتی که با وجود تعطیلی ادامه می‌یابند عبارتند از پلیس، آتش ‌نشانی، سرویس ملی آب و هوا و سازمان‌های خدمات پزشکی  خدمات پستی، نیروهای مسلح، مدیریت ترافیک هوایی و نظام تأدیبی.

تعطیلی ممکن است زمانی رخ دهد که یک نهاد قانونگذار مثل دولت نمی ‌تواند بر سر تخصیص بودجه برنامه‌ های دولتی در سال مالی پیش رو با کنگره به توافق برسد و به این ترتیب، با فقدان منابع کافی، دولت از تخصیص خدمات غیرضروری سرباز می زند.

 تعطیلی دولت فدرال باعث می‌شود پرداختی به کارمندان فدرال متوق شود. اما پرداختی های سربازان و فرماندهان نظامی قطع  نمی‌شود اما با تأخیر پرداخت می شود.

اما این بار، جمهوری خواهان با دموکرات ها بر سر هزینه های گزافی که ترامپ برای دیوار کشی مرزی بین آمریکا و مکزیک اعلام کرده است مخالف کرده اند و این پای فشاری ها از سوی دولت آمریکا موجب تعطیلی بخش زیادی از فعالیت های فدرال شده است.

به این ترتیب، وزارت مسکن، وزارت امنیت داخلی، کشاورزی، امور خارجه، دادگستری و ۱۰ نهاد دیگر تعطیل خواهند شد و در حدود ۸۰۰ هزار کارمند دولتی بیکار خواهند شد. ترامپ که برای دیوارکشی مرزی بین آمریکا و مکزیک در حدود پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بودجه درخواست داده بود تا بتواند از این طریق از ورود مهاجران غیر قانونی مکزیک به کشور خود جلوگیری کند، با مخالفت دموکرات ها رو به رو شده است.

مجلس نمایندگان آمریکا در رآی گیری روز جمعه در این خصوص با ۲۱۷ رأی مثبت و ۱۸۵ رأی منفی، به این طرح چراغ سبز نشان داد. در حالی که در مرحله بعدی این رأی گیری در سنا، جمهوری خواهان با داشتن تنها ۵۱ کرسی، نمی توانند این طرح را به تصویب برسانند.

بر اساس آیین نامه سنا، تصویب این طرح در مجلس ۱۰۰ نفری سنا به ۶۰ رأی موافق نیاز دارد اما جمهوری خواهان تنها ۵۱ کرسی را در این مجلس در اختیار دارند.

در واقع، مجلس نمایندگان آمریکا، مجلس سفلی و سنا، مجلس علیا تلقی می شوند که هر طرحی در مجلس نمایندگان به توافق برسد باید سنا در خصوص اجرا شدن آن اعلام نظر کند و بر اساس قوانین سنا، طرح هایی که با ۶۰ رأی مثبت همراه باشند امکان تصویب و اجرایی شدن دارند در حالی که جمهوری خواهان تنها ۵۱ کرسی در این مجلس را در اختیار دارند. به این ترتیب هر طرحی که در مجلس نمایندگان توسط جمهوری خواهان به تصویب برسد می تواند در مجلس سنا به دلیل کمبود رأی، ملغی شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل