تالار

رویکرد متفاوت سهامداران به نحو معامله سهام در تالار شیشه ای، منجر به ثبت رشد بیش از ۲ هزار واحدی شاخص کل شد. همچنین امروز بعد از گذشت حدود ۲ماه ، تغییر مالکیت بازار به نفع حقیقی ها پایان یافت.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بورس تهران امروز بعد از گذشت چند روز شاهد تحرک قوی بازیگران حقیقی بود. به نظر می رسد ارزندگی قیمت سهام بسیاری از شرکت ها، سرمایه گذاران را برای ورود به بورس ترغیب کرده است.

تقاضای سهامداران از ابتدای معاملات به نحوی بود که شاهد گسیل نقدینگی در اکثر صنایع بورسی بودیم. به این ترتیب اکثر صنایع با رشد قیمتی همراه شدند.

شاخص کل بورس تهران امروز با رشد بیش از ۲۲ هزار واحدی همراه شد و در میانه های کانال ۱۵۶ هزار واحدی آرام گرفت. شاخص هم وزن نیز ۲۹۷ رشد کرد و در یک قدمی کانال ۲۷ هزار واحدی قرار گرفت.

آیفکس نیز در روز یکشنبه حدود ۳۷ واحد رشد کرد و در سطح ۱۸۱ هزار و ۶۹۰ واحد ایستاد.

مجموع ارزش معاملات امروز بورس و فرابورس به بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان ثبت شد. با این حال، ارزش معاملات بورس نسبت به روز کاری گذشته ۱۵ درصد رشد کرد. حجم معاملات نیز که حاصل دست به دست شدن یک میلیار و ۷۳۵ میلیون سهم بود با رشد ۴۱ درصدی همراه شد.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های فولاد مبارکه با ۳۷۲ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر با ۱۹۳ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۱۴۵ واحد افزایش بیشترین تأثیرمثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های پالایش نفت تبریز با ۴۷ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با ۳۵ واحد و به پرداخت ملت با ۱۸ واحد کاهش، بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

وجه تمایز معاملات امروز تالار شیشه ای نسبت به دو ماه اخیر، چرخش سکان تغییر مالکیت بازار به نفع بازیگران خرد بود. در همین راستا، ارزش تغییر مالکیت روزانه روز یکشنبه در حالی به ۱۸ میلیارد تومان رسید که از سوی حقوقی ها به سمت حقیقی ها ثبت شد.

اما در بحث خرید و فروش این دو گروه از بازیگران بورسی، بیشترین تقاضای بازیگران خرد در صنعت بانکی صورت گرفته است. در این گروه بانک تجارت با حجم معامله ۴۱۵ میلیون سهم بیشترین تقاضا را به ثبت رساند. شفاف سازی این شرکت در خصوص تحدید ارزیابی دارایی ها باعث شد تا با رویکرد مثبت سهامداران همراه شود. بعد از بانک ها، صنایع فرآورده های نفتی، محصولات کاغذی و کانی های غیر فلزی عمده خرید را از سوی این گروه از بازیگران بورسی به ثبت رساندند.

در آن سمت، حقوقی ها بیشترین خرید را در گروه فنی و مهندسی داشتند و بعد از آن از صنعت کانه های فلزی حمایت ویژه ای کردند. امروز از ۳۸ صنعت فعال در بورس ۳۴ صنعت روند صعودی داشتند و در صدر آن صنعت محصولات کاغذی  بیشترین رشد قیمتی را به ثبت رساند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =
test