کریسمس

بازارهای آسیایی به عنوان نخستین بازار فعال در شروع اولین روز کاری هفته در پی التهابات سیاسی در آمریکا و شروع تعطیلات کریسمس، با روند کمرنگی معاملات را آغاز کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، سرگردانی سیاسی دولت آمریکا در پی تصویب نشدن بودجه درخواستی برای احداث دیوار مرزی مکزیک و تعطیلی دولت فدرال، موجب بر هم ریختن تعادل در بازارهای جهانی شد در حالی که بازارهای جهانی در حال تلاش برای بهبود معاملات خود هستند.

به این ترتیب، امروز بازارهای جهانی نیمه تعطیل هستند و در نهایت، تا بعداز ظهر بیشتر معامله نخواهند شد و پس از آن به استقبال جشن کریسمس رفته و تا روز چهارشنبه هیچ معامله ای را به ثبت نمی رسانند.

در این بین شاخص آسیا پاسفیک با کاهش ۰.۵ درصدی رو به رو شد و شاخص بلوچیپ در بازار شانگهای با رشد ۰.۲ درصدی همراه شد و شاخص فیوچر اس اند پی با رشد ۰.۴ درصدی رو به رو شد.

این در حالی است که، معاون بودجه دونالد ترامپ در این خصوص اعلام داشت که تعطیلی دولت ممکن است تا پایان نخستین ماه از سال ۲۰۱۹ نیز به طول بیانجامد.

در این بین، برکناری جیم ماتیس، دو ماه زودتر از موعد توسط دونالد ترامپ اتفاق افتاد. این برکناری به دلیل خشم رییس جمهور آمریکا از ماتیس به دلیل استعفای وی به دلیل مخالفت با سیاست های خارجی ترامپ بود.

جرومی پاول، یکی دیگر از مهره هایی است که ترامپ در فکر برکناری آن است . به نظر می رسد سیاست های افزایش نرخ بهره رییس فدرال رزرو با رییس جمهور هم سو نباشد و این دلیل عمده ای برای ترامپ است تا شخصی را از سمت برکنار کند.

شکافی که بین بدنه دولت و رئیس جمهور آمریکا روی داده است کمی اوضاع را وخیم تر کرده است و تعطیلی دولت دلیل مازادی بر این اختلاف نظرها شده است .

بازار ناپایدار آمریکا نیز به اوضاع سیاسی این کشور توجه زیادی دارد و این مسئله موجب شده است شاخص نزدک از انتهای ماه آگوست تا به حال با افت ۲۲ درصدی رو به رو شود .

در این بین، شاخص اس اند پی بدترین ماه دسامبر را نسبت به دهه ۱۹۳۰ میلادی داشته است .

اما تازه ترین پیش بینی بانک گلدمن ساکس که دیروز منتشر شد ، مسیر اقتصادی جهان را در سال ۲۰۱۹ میلادی ترسیم کرده است.

بانک گلدمن ساکس در این پیش بینی اعلام داشته است که قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی بین ۵۰ تا ۷۰ دلار در رفت و آمد خواهد بود در حالی که آمریکا تولیدات نفتی خود را تا سقف روزانه ۱.۲ میلیون بشکه کاهش خواهد داد.

در این پیش بینی آمده است، یورو و ین پتانسیل خوبی برای سرمایه گذاری در سال جدید خواهند داشت اما انتظارات از دلار در سال جدید این منفی است.

گلدمن ساکس اظهار داشته است: رشد اقتصاد چین در سال آینده کاهشی خواهد بود و تا سطح ۶.۲ درصد نیز افت خواهد کرد . در این میان خطر تشدید جنگ تجاری بین آمریکا و چین همچنان تهدیدآمیز است.

روند رشد اقتصادی در کشورهای در حال توسعه مثبت خواهد بود. بازار سهام در این کشورها در مسیر صعودی گام برداشته و فرصت های خرید بسیاری را برای سرمایه گذاران ایجاد خواهد کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل