دانشگاه

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مشکلات و چالش‌های پیش روی کشور، بر همکاری دانشگاه و نخبگان با دولت به‌منظور مقابله با چالش‌های موجود تأکید کرد و گفت: دولت آمادگی و عزم جدی دارد تا از ظرفیت و توان دانشگاه برای حل مشکلات کشور استفاده کند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری بعدازظهر (دوشنبه) در جلسه گزارش عملکرد خوشه‌های مشورتی دانشگاه‌های کشور با بیان این‌که در شرایط کنونی و اعمال تحریم‌های ظالمانه و یک‌جانبه آمریکا بر پیچیدگی در حل مشکلات افزوده شده است، گفت: قطعاً حل مشکلات موجود در حوزه حقوق شهروندی، سرمایه اجتماعی و اقتصاد پولی و بانکی با کمک نخبگان جامعه میسر است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اقدامات انجام شده در ماه‌های اخیر برای مهار تلاطم قیمت ارز، که از ابتدای سال آغاز شده بود، گفت: دولت پس از ایجاد آرامش در بازارهای اقتصادی تمام تلاش خود را در هفته‌های آینده بر روی موضوع تولید متمرکز خواهد کرد تا کشور از بابت درآمدهای ارزی و رفع نیازهای داخلی با مشکل مواجه نشود.

جهانگیری یکی از چالش‌های مهم پیش روی کشور را وضعیت صندوق‌های بازنشستگی خواند و با بیان این‌که دولت نمی‌تواند به وضعیت موجود و پرداخت ۸۰ هزار میلیارد تومان کمک به این صندوق‌ها ادامه دهد، خواستار تدوین برنامه‌ای جدید از سوی دانشگاهیان در این زمینه شد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مباحث مطرح شده در جلسه پیرامون کاهش مالیات شرکت‌ها از ۲۵ درصد به ۲۰ درصد، گفت: برخی نسبت به کاهش درآمدهای دولت در صورت اتخاذ این تصمیم هشدار می‌دهند اما در دولت اصلاحات میزان مالیات‌ها از ۵۴ درصد به ۲۵ درصد کاهش یافت، اما درآمدهای دولت بالاتر رفت. بنابراین وزارت اقتصاد و دارایی با هم‌اندیشی دانشگاهیان باید در این زمینه برنامه‌ریزی لازم را انجام دهند.

جهانگیری با اشاره به این که مشکلات اقتصادی کشور در سال‌های متمادی گذشته یکسان بوده و شناخت کاملی نسبت به آنها وجود دارد، گفت: اگر ما در حل مشکلاتی نظیر کاهش بهره‌وری یا اصلاح قیمت حامل‌های انرژی ناموفق هستیم، دلیل آن این بوده که یا راه‌حل خوب و اجرایی نداشته‌ایم یا نتوانسته‌ایم راهکارهای علمی را به خوبی اجراء کنیم.

معاون اول رئیس جمهور با ابراز نگرانی از پرداخت ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه‌های آشکار و پنهان در کشور، بر اراده جدی برای حل این معضلات تأکید کرد و گفت: دستگاه‌ها قطعاً برای حل مشکلاتی از این دست باید به دنبال استفاده از فرصت ارتباط با دانشگاه‌ها باشند.

در این جلسه عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به این که مهمترین بحث در جلسات ستاد اقتصادی سران قوا، ساماندهی بازار پول و ارز در کشور است، بر تعهد بانک مرکزی بر حفظ سپرده‌های مردم نزد بانک‌ها تأکید کرد و گفت: بانک مرکزی در آرامش طرح اصلاح نظام بانکی کشور را اجراء خواهد کرد.

وی با بیان دیدگاه‌های خود در خصوص استقلال بانک مرکزی و جلوگیری از رشد پایه پولی کشور، بر لحاظ کردن شرایط ویژه کشور به ویژه در زمان تحریم از سوی دانشگاه‌ها و نخبگان در هنگام ارائه راهکارها تأکید کرد.

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی نیز ورود عملیاتی و موثر دانشگاه‌ها در مقوله برخورد با چالش‌ها را امری مبارک توصیف کرد و با استقبال از دیدگاه‌های ارائه شده از سوی دانشگاه‌ها، گفت: اولویت ما در شرایط امروز مقابله با تورم در عین توجه به مسأله سرمایه‌گذاری و رونق تولید و بهبود فضای کسب و کار است.

غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز با اشاره به استقبال خوب دانشگاه‌ها برای همراهی با دولت، گفت: تأکید رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور بر ارتباط بیشتر وزارتخانه‌ها با دانشگاه بوده و امیدواریم این همکاری‌ها به راه‌حل‌های مناسب به منظور مقابله با مشکلات منتج شود.

خلیلی عراقی رئیس خوشه اقتصاد کلان، از دانشگاه تهران نیز با بیان ارتباط اخلاق و مسئولیت‌پذیری اجتماعی، به مقایسه شاخص‌ها و عملکرد اقتصادی کشور در سال‌های اخیر پرداخت و گفت: ما نیازمند بهبود روابط خارجی به‌ویژه با همسایگان، اصلاح قیمت حامل‌های انرژی، به‌کارگیری الگوی مشارکت خصوصی و عمومی، مقابله با فعالیت‌های سوداگرانه و اصلاح ساختار تخصیص یارانه‌ها هستیم.

رحمتی، رئیس خوشه اقتصاد خرد از دانشگاه صنعتی شریف نیز با اشاره به موضوع اصلاح ساختار نظام مالیاتی و نیز صندوق‌های بازنشستگی در کشور، بر ادغام نظام مالیاتی و رفاهی برای ارائه خدمات بهتر به جامعه تأکید کرد و گفت: اگر این دولت بتواند در خصوص قانون اصلاح نظام بازنشستگی و حفظ استقلال بانک مرکزی گام موثری بردارد، از خود یادگاری خوب به جا خواهد گذاشت.

خانیکی، رئیس خوشه ارتباطات و رسانه از دانشگاه علامه طباطبایی نیز با ارائه گزارشی از حوزه فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های تصویری و تلویزیون، مطبوعات و مراکز روابط عمومی دستگاه‌ها، گفت: دستاورد این خوشه مشورتی می‌تواند به دولت برای ایجاد شتاب اجتماعی در ساز و کارها کمک کند. رسانه‌ها می‌توانند با مدیریت تقاضا علاوه‌بر راه‌اندازی دستگاه کند اداری، به اجتماعی شدن دانشگاه‌ها نیز کمک کنند.

وی با اشاره به این‌که دولت دچار اختلال ارتباطی است و صدایش کمتر شنیده می‌شود، به نقش پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی در حوزه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: امروز مرجعیت اطلاع‌رسانی از رسانه‌های داخلی به رسانه‌های خارجی انتقال یافته و مطبوعات ایران با بحران نشر و مخاطب روبه‌رو هستند و شاهد رقابت نابرابر میان خبرگزاری‌های رسمی و غیررسمی هستیم.

در این جلسه وزرای اقتصاد و دارایی، علوم، تحقیقات و فناوری، رئیس کل بانک مرکزی، معاون اقتصادی رئیس جمهور، معاون حقوقی رئیس جمهور، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور و معاون سازمان برنامه و بودجه کشور حضور داشتند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های روی خط رسانه‌ها