بازار

شاخص نیکی ژاپن در آخرین ساعات معاملاتی قبل از تعطیلات کریسمس، منفی ترین دسامبر را در تاریخ معاملات خود به ثبت رساند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، شاخص نیکی ژاپن به عنوان اصلی ترین متغیر معاملاتی در بازار سهام ژاپن دیروز در حالی به استقبال تعطیلات کریسمس رفت که با کاهش معاملات، بدترین دسامبر معاملاتی را در تاریخ ژاپن به ثبت رساند.

به این ترتیب این متغیر معاملاتی با افت شدید ۵ درصدی به ۱۹ هزار و ۱۵۵ واحد رسید و تمامی سهام موجود دراین شاخص به غیر از دو سهم، همگی سقوط کردند.

این در حالی است که، شاخص تاپیکس به عنوان شاخص بلوچیپ بازار این کشور،  برای نخستین بار پس از سپتامبر ۲۰۱۷، به کمتر از ۲۰ هزار واحد رسید و نسبت به روزهای اوج معاملاتی خود در دوم اکتبر سال جاری تا به حال، ۲۱ درصد افت داشته است.

نوبوهیکو کوراموچی، مدیر اطلاعات سرمایه گذاری در شرکت کارگزاری میژو در این خصوص بیان داشت: بازار رسما با صف های فروش طویل به وحشت افتاده است. قیمت سهام شرکت ها نشان دهنده آغاز یک رکود اقتصادی جدید در ژاپن است. بسیاری از سرمایه گذاران در حال کاهش پرتفوی خود از سهام شرکت ها هستند و سرمایه گذاری بر طلا و اوراق قرضه را به سهام ترجیح می دهند حتی نگه داری نقدینگی را بهتر از ورود به بازار سهام می دانند.

بر اساس این گزارش، بازارهای ژاپن نیز با بازارهای جهانی در کاهش آهنگ رشد اقتصادی همگام شدند در حالی که نگرانی ها از جنگ تعرفه ای بین چین و آمریکا همچنان بر اقتصاد کشورها سایه انداخته است و نگرانی ها را نسبت به سخت گیری های بانک های مرکزی در سیاست های پولی افزایش داده است. اعتماد به بازار در ماه دسامبر به شدت کاهش یافته است و سرمایه گذاران خارجی از ورود به سهام شرکت ها حذر می کنند.

وزیر دارایی ژاپن تارو، آسو، در خصوص افت شدید شاخص ها در بازار اظهار داشت: بازار واکنشی هیجانی داشته است و دوباره به روند تعادلی باز می گردد و هیچ نگرانی بازار را تهدید نمی کند.

اما رئیس بانک مرکزی ژاپن، وزیر اقتصاد کشور و رئیس آژانس خدما مالی ژاپن امروز ساعت ۱۸ با هم جلسه ای فوق العاده در این خصوص خواهند شد.

کری کرگ، مدیر استراتژی بازارهای جهانی در موسسه مالی جی پی مورگان در این خصوص بیان داشت: عکس العمل سرمایه گذاران در خصوص بازار بیشتر مربوط به اوضاع ارز رایج ژاپن(ین) است. در طولانی مدت بازار ژاپن باز هم به روزهای اوج باز می گردد به دلیل این که پیش بینی درآمد شرکت ها مثبت است و بحث حاکمیت شرکتی به خوبی در این کشور رعایت می شود. اما هم اکنون بازار ژاپن نمی تواند خود را از طوفان اقتصادی دنیا مستثنی کند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل