سیامک قاسمی - کراپ‌شده

به نظر می رسد شرایط اقتصاد جهانی به سمتی پیش می رود که در سال ۲۰۱۹ شاهد نوسان محدود در قیمت بسیاری از کالاها هستیم. در این میان همبستگی نمودار سالانه نفت برنت و شاخص بورس آمریکا حکایت از اثرگذاری روند این بازار بر نوسان قیمت نفت دارد.

سیامک قاسمی، اقتصاددان و کارشناس حوزه بین الملل در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، در خصوص شرایط حاکم بر بازارهای جهانی و چشم انداز آن در سال ۲۰۱۹ توضیح داد.

وی در ابتدا به سطوح تحلیلی کارشناسان بین الملل اشاره کرد و گفت: تحلیل گران حوزه اقتصاد نفت بر اساس انتخاب مولفه های اثرگذار به دو گروه تقسیم می شوند. کارشناسان گروه اول موضوع را تنها در سطح عرضه و تقاضا تحلیل می کنند و دومین گروه روند قیمت جهانی نفت را یک تکه از پازل اقتصادجهانی می دانند، به همین دلیل نوسان قیمت را تحت تاثیر عرضه و تقاضا نمی دانند.

قاسمی با اشاره به مطالب فوق، در خصوص نوسانات اخیر قیمت جهانی نفت گفت: نوسان قیمت جهانی نفت را الزاما نمی توان مربوط به عرضه و تقاضا دانست. بلکه در شرایط فعلی شواهد حاکی از آن است که نوسان قیمت نفت در محدوده ۸۷ به ۴۴ دلار، به دلیل سقوط شاخص بورس آمریکا بود.

این تحلیل گر در ادامه بیان کرد: بازار سهام آمریکا در مرحله اول وارد فاز اصلاحی شد و بعد از آن سیاست های پولی فدرال رزرو در خصوص استمرار افزایش نرخ بهره باعث افت شاخص کل این بازار شد. با این وجود، چشم انداز افزایش مجدد نرخ بهره  از سوی فدرال رزرو، سیگنال منفی قدرتمندی بود که این بازار را به ورطه سقوط کشاند.

وی در ادامه و در توضیح شرایط بورس آمریکا گفت: واکنش شاخص کل بورس آمریکا نسبت به تصمیمات فدرال رزرو بسیار شدید بوده است. به طوری که شاخص s&p بعد از سال ۲۰۰۸ برای اولین بار واره بازده منفی شده و از سال ۱۹۸۸ تاکنون بیشترین واکنش را به تغییرات نرخ بهره نشان داده است.

قاسمی افزود: با توجه به اینکه شاخص s&p نماگری از عملکرد شرکت های معتبر است، ریزشی اینچنین، فضای سرمایه گذاری در بازارهای بین الملل را تحت تاثیر قرار میدهد. به این معنا که در آمد ها شرکت ها و تقاضا برای خرید نفت را، تاحد قابل توجه ای کاهش میدهد.

این اقتصاددان به همبستگی Correlation) ) شاخص بورس آمریکا و قیمت جهانی نفت WTI، اشاره کرد و گفت: بررسی نمودار منطبق این دو بازار، بیش از ۹۵ درصد همبستگی در سال ۲۰۱۸ نشان می دهد، که این موضوع نیز گواه دیگری بر اثر مستقیم بورس بر قیمت نفت است.

بورس آمریکا در ۲۰۱۹

وی همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال افزایش مجدد نرخ بهره آمریکا در سال ۲۰۱۹ بیان کرد: پیش تر در بیانیه فدرال رزرو آمده بود که حداقل در دو مرحله نرخ بهره افزایش می یابد، و برای مرحله سوم شرایط و تحولات اقتصادی مد نظر قرار می گیرد.

قاسمی افزود: برای اقتصاد آمریکا شاخص های اقتصاد داخلی بسیار مهم است. شاخص هایی نظیر تولید ناخالص داخلی ((GDP ، نرخ رشد اقتصادی و نرخی بیکاری از مهمترین مواردی است که برای تغییر نرخ بهره در نظر گرفته می شود.

این تحلیلگر بین الملل با اشاره به احتمال تغییر جهت شاخص بورس آمریکا بیان کرد: به نظر می رسد سیاست های حمایتی ترامپ از اقتصاد داخلی آمریکا و آتش بس در زمینه جنگ تعرفه ای از مواردی است که می تواند باعث بهبود شاخص بورس این کشور شود.

وی افزود: البته این بدان معنا نیست که شاخص بورس آمریکا می تواند وارد فاز صعودی و فزاینده شود بلکه تنها می تواند تا حدی از سطوح کنونی فاصله بگیرد.

سیامک قاسمی در خصوص بازه احتمالی قیمت جهانی نفت طی سال ۲۰۱۹ گفت: با تمام مفروضاتی که پیش تر توضیح داده شد به نظر می رسد قیمت جهانی نفت در بازه ۵۰ تا ۶۰ دلار نوسان داشته باشد. موضوعی که تاکنون مسجل شده است، کم اثر بودن نشست های اعضای اوپک است. این موضوع اثر قابل توجهی بر نوسان قیمت جهانی نفت ندارد، بلکه بر اساس شواهد روند بورس آمریکا به عنوان یک مولفه مهم در نوسان قیمت نفت اثرگذار است.

این اقتصاددان در پایان بیان کرد: به طور کلی سال آینده، سال پرفراز و نشیبی برای اقتصادهای جهانی پیش بینی می شود که می توان آن را،  سال نوسانی در کانال های پایین نامگذاری کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل