طلا

در یک نگاه کلی، پیش خور شدن اثر افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، جستجوی برای محل امن سرمایه گذاری، نوسانات منفی سایر بازارها و قرار داشتن در موقعیت پایان سال طلا را به گزینه جذابی برای سرمایه گذاری تبدیل کرده و موجب شده بهای اونس بار دیگر به بالاترین رکورد شش ماه اخیر برسد.

* علی مرتضوی، تحلیلگر شرکت بین المللی آلپاری

آخرین هفته از سال میلادی در حالی سپری می شود که بازارهای سهام در دنیا تحت تاثیر چالش های سیاسی و اقتصادی با کاهش روبرو شده اند. تعطیلی قسمتی از ادارات فدرال توسط دولت ایالات متحده در اثر کشمکش با کنگره بر سر تصویب بودجه، تداوم نگرانی ها از کاهش رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۹ و مخالفت آشکار ترامپ با سیاست های فدرال رزرو همگی دست به دست داده اند تا با کاهش حجم معاملات در روزهای پایانی سال در آستانه سال نوی میلادی بازارهای سهام با افت چشمگیری روبرو باشند. در این بین طلا به سنت سالانه در آستانه سال جدید بار دیگر با افزایش قیمت روبرو شد و در حال پس گرفتن قله های از دست رفته در شش ماه اخیر است.

در یک نگاه کلی، پیش خور شدن اثر افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، جستجوی برای محل امن سرمایه گذاری، نوسانات منفی سایر بازارها و قرار داشتن در موقعیت پایان سال طلا را به گزینه ی جذابی برای سرمایه گذاری تبدیل کرده و موجب شده بهای اونس بار دیگر به بالاترین رکورد شش ماه اخیر برسد.

بهای هر اونس طلا طی دو روز کاری اخیر از ۱۲۵۸ دلار تا ۱۲۷۷ دلار افزایش یافته و معاملات امروز فلز زرد در بازارهای جهانی حاکی از تداوم روند صعودی و رشد ۴ دلار و ۷۵ سنت برای هر اونس است. طلا در شرایطی از ۱۲۷۷ دلار عبور کرده که بالاترین قیمت ثبت شده اش از ۲۵ ژوئن ۱۲۷۰ دلار و ۳۰ سنت بوده است.

نوسان منفی بازارهای سهام

افزایش حجم معاملات طلا در هفته ی اخیر نشان می دهد که افت بازارهای سهام، سرمایه ها را به سوی این بازار سوق داده است. در معاملات اولین روز پس از کریسمس شاخص اس اند پی با افت ۲.۷ درصدی روبرو شده و شاخص های نزدک و داو۳۰ نیز هر کدام به ترتیب ۲.۴ و ۲.۹ درصد کاهش را تجربه می کنند. شاخص فوتسی ۱۰۰ نیز ۰.۵ درصد نسبت به روز قبل از کریسمس ماهش یافته است. در این میان تنها شاخص داکس آلمان و فیوچرز اس اند پی توانسته با ثبت کمتر از ۰.۵ درصد افزایش سطوح قبلی خود را حفظ کنند.

بازارها در سه ماهه چهارم سال جاری میلادی بخش مهمی از جایگاه خود را پس از دست یافتن به قله های چهارساله و هفت ساله اخیر از دست دادند. کاهش شدید در کمتر از یک ماه اخیر را می توان با کاهش زمان رخداد بحران ۲۰۰۸ برابر دانست. در شرایطی که وال استریت یکی از مهم ترین پایه های دولت ترامپ است، بسیاری از تحلیلگران این رویداد را یک شکست دیگر برای ترامپ تلقی می کنند. شاخص داوجونز از قله خود در اوایل اکتبر ۱۹.۱۴ درصد ریزش داشته، شاخص اس اند پی نیز از اوج تاریخی خود در اواخر سپتامبر ۲۱ درصد سقوط نموده است. در همین حال شاخص نزدک نیز از بالاترین رکوردی که در ۳۰ آگوست در تاریخ خود ثبت نمود، ۲۴ درصد کاهش یافته است. در عین حال طلا با رسیدن به ۱۲۷۷ دلار رکورد جدیدی را از ۲۵ ژوئن به این سو ثبت کرد.

فشار تنش های داخلی بر شاخص دلار

از طرفی پس از افزایش نرخ بهره و رشد شاخص دلار که موجب فشار بر قیمت انواع کالاهای اساسی شد، تنش سیاسی در واشنگتن موجب افزایش نگرانی ها و کاهش این شاخص شد. شاخص دلار پس از رشد تا ۹۶.۵۴۲ واحد امروز به ۹۶.۲۴۵ واحد نزول کرده است، آن هم در شرایطی که در پایان وقت دوشنبه از سطح ۹۶ واحد نیز پایین تر رفت و به ۹۵.۹۵۳ واحد تنزل کرد.

یکی از دلایل اصلی در این امر، به خطر افتادن جایگاه آقای منوچین وزیر خزانه داری امریکاست. حملات اخیر ترامپ به فدرال رزرو و پاول حالا متوجه رئیس او در کابینه شده است. کاخ سفید دلیل ریزش بازارها را سیاست های فدرال رزرو و همراهی نکردن آن با برنامه رشد اقتصادی دولت می داند برای همین گمانه زنی ها از استعفای قریب الوقوع وزیر خزانه داری موجب تزلزل بازارها شده است. نکته اینجاست که در صورت پایان پذیرفتن سناریوی افزایش نرخ بهره برای دو بار دیگر در سال ۲۰۱۹، طلا در صدر فهرست جذاب ترین سرمایه گذاری ها قرار خواهد گرفت.

در حال حاضر، صندوق های بزرگ، مدیران پورتفو و معامله گران عمده جای بزرگی برای فلز زرد در سبد خود باز کرده اند و آمار معاملات نشان می دهد که آن ها هنوز به خرید ادامه می دهند.

البته باید در نظر داشت بخش دیگری از محرک قیمت رسیدن به پایان سال است. بطور سنتی طلا در روزهای پایانی هر سال میلادی، با توجه به تعطیلات با رشد قیمتی مواجه می شود که امسال نیز از این قاعده مستثنی نبوده است.

چشم انداز طلا در روزهای پایانی سال

سایر فلزات گرانبها نیز در نتیجه تغییر گرایش سرمایه گذاران با رشد همراه است. بطوریکه هر اونس نقره با رشد بیش از یک درصدی در جریان معاملات امروز به ۱۴ دلار ۹۷ سنت رسید. همچنانکه پلاتینیوم هم با رشد ۱.۴ درصدی همراه شد و توانست دوباره به ۲۷۱ دلار و ۴۵ سنت باز گردد. با در نظر گرفتن شرایط کنونی بعید است اقتصاد جهانی سال جدید میلادی را با آرامش آغاز نماید. در این بین توجه سرمایه گذاران برای یافتن مکان امن سرمایه گذاری در جهت حفظ ارزش آن دوباره به طلا معطوف شده است. در نتیجه با مجموع این شرایط حتی دور از ذهن نیست که طلا قبل از زنگ پایان سال میلادی بتواند دوباره سطح ۱۳۰۰ دلار را بدست آورد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های یادداشت‌ها