رکود مسکن

در ۹ ماه ابتدایی سال جاری میلادی، دادوستدهای بخش مسکن در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس (به جز بحرین) ۷.۳۰ درصد کاهش داشته است. همچنین گزارش‌ها از کاهش شدید ارزش سهام پذیرفته شده در این بخش حکایت دارد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از بخش مطالعاتی شرکت «مدیریت دارایی (KAMCO) کامکو کویت، شرکت‌های پذیرفته شده بخش مسکن در کشورهای عربستان و امارات در ۱۱ ماه سال جاری افت شدیدی را تجربه کرده‌اند. تا پایان ماه نوامبر، شرکت سعودی «جبل عمر» با سقوط ۳۶.۴۰ درصدی، بیش از همه شرکت‌های بخش مسکن آن کشور زیان کرد. همچنین ارزش سهام شرکت «شهر اقتصادی اعمار» همین کشور که توسعه شهر اقتصادی شاه عبدالله را بر عهده دارد نیز ۰۷.۳۹ درصد کاهش یافت. در کشور امارات و در بازار دوبی، ارزش دو شرکت معظم این بخش یعنی «املاک اعمار» و «املاک داماک» به ترتیب ۱۳.۲۵ و ۰۷.۴۰ درصد سقوط کردند. بر اساس همین گزارش، ارزش سهام شرکت «املاک الدار» در بورس ابوظبی نیز ۱۸.۲۳ درصد نزول کرد.

اثرات کاهش رشد اقتصادی به دلیل کاهش شدید بهای نفت خام در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ همچنان در منطقه دیده می‌شود. این شرایط دشوار اقتصادی، دولت‌های دو کشور عربستان و امارات را به عنوان دو اقتصاد بزرگ منطقه وادار کرد صرف هزینه را متوقف و مالیات‌های جدید وضع کنند که می‌توان به وضع مالیات بر ارزش افزوده ۵ درصدی بر بیشتر محصولات مصرفی و خدمات اشاره کرد.

طبق گزارش این موسسه کویتی، حجم فروش املاک در ۵ کشور منطقه یعنی عربستان سعودی، امارات عربی متحده، کویت، عمان و قطر در مجموع ۷.۳۰ درصد کاهش یافته است. در ۹ ماه سال جاری میلادی ۳.۵۹ میلیارد دلار در این بخش هزینه شد در حالی که این رقم برای مدت مشابه سال قبل ۶.۸۳ میلیارد دلار بود. حجم معاملات نقطه به نقطه سالانه بخش مسکن در دوبی (به عنوان مرکز مسکن منطقه) و عربستان بترتیب ۱.۳۶ و ۸.۳۳ درصد کاهش نشان می‌دهد. البته کویت اوضاع بهتری نسبت به این ۵ کشور داشته است. افزایش فروش آپارتمان در کویت و به ویژه تقاضای خرید دفاتر تجاری باعث شده تا بهای مسکن در این کشور بیش از ۳۴ درصد بالا رود. اما فشار اجاره مسکن بر شهروندان و نیز شرکت‌های کوچک به دلیل کاهش تجارت و اخراج کارکنان افزایش داشته است.

در مجموع کاهش تعداد معاملات و همچنین کاهش ارزش دادوستد در بخش مسکن از تداوم رکود در این بخش حکایت داشته و مهمترین دلیل آن، تبعات سقوط قیمت نفت ارزیابی شده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل