کتاب

کتاب " نظریه مالیه شرکتی" نوشته ژان تیرول (برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال ۲۰۱۴ ) و ترجمه مجید میرزایی در سال ۱۳۹۵ در دو جلد توسط انتشارات دانشگاه امام صادق (ع) منتشر شده و در کتابخانه سازمان بورس و اوراق بهادار جای گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، شاخه مالیه شرکتی در طی بیست سال اخیر تکامل زیادی یافته است. بخش مهم و قابل توجهی از کارهای تجربی، تصویر واضحی از الگوهای مالیه شرکتی و حکمرانی شرکتی آثار آن ها بر رفتار بنگاه ها و فعالیت های اقتصاد کلان ارائه می دهد.

این کتاب از ۶ بخش تشکیل شده است که بخش اول به بررسی اقتصادی نهادهای مالی (حکمرانی شرکتی، مالیه شرکتی) پرداخته است. بخش دوم، به مالیه شرکتی و هزینه های نمایندگی (ظرفیت تأمین مالی خارجی، عوامل تأثیرگذار بر ظرفیت استقراض، نقدینگی و مدیریت ریسک، تأمین مالی شرکتی تحت اطلاعات نامتقارن)،  اختصاص دارد.

بخش سوم در خصوص، خروج و اعتراض نظارت فعال و منفعلانه (سرمایه گذاران معبری، ارتباطات پیرامون وام دهی و عمل گرایی سرمایه گذار) و بخش چهارم، طراحی اوراق بهادار از منظر حق کنترلی (حقوق کنترلی و حکمرانی شرکتی، تصاحب ها)، است.

بخش پنجم، طراحی اوراق بهادار از منظر سمت تقاضا و بخش ششم نیز دلالت های اقتصاد کلان و اقتصاد سیاسی مالیه شرکتی است.

فصول این کتاب به طور گسترده ای مطالبشان مرتبط با خودشان است و مستقل از هر گونه مطالعه قبلی است؛ اما برخی از پیش زمینه های نهادی و تجربی در بخش اول عرضه شده و دانش اندکی از نظریه قراردادها و اقتصاد اطلاعات نیاز است.

این کتاب اخیراً به مجموعه کتابهای کتابخانه سازمان بورس و اوراق بهادار افزوده شده است.

این کتابخانه فعالیت خود را از سال ۱۳۷۴ با هدف اطلاع ‌رسانی و ارائه خدمات به دانشجویان، اساتید، سرمایه گذاران و سایر علاقمندان آغاز کرد. سیر توسعه و تکمیل منابع طی سال‌های پس از آن در راستای تبدیل این کتابخانه به تخصصی‌ترین مرکز مورد مراجعه محققان و علاقمندان به بازار سرمایه تداوم یافت. ماحصل این تلاش گردآوری بیش از ۵۵۱۷ عنوان کتاب انگلیسی (نسخه چاپی و الکترونیکی)،  ۴۱۶۴ عنوان کتاب فارسی، ۱۷۷۸ عنوان پایان‌نامه فارسی و انگلیسی مرتبط با حوزه‌های بازار سرمایه، ۶۴ عنوان نشریه تخصصی و ۵۷۳۴ عنوان مقاله فارسی و انگلیسی در نرم‌افزار جامع کتابخانه شد، همچنین مجموعه نرم افزارهای نور شامل ۸۱ مجموعه آثار نویسندگان برتر اسلام و ایران در دسترس محققان قرار گرفته است. علاقه مندان جهت جستجو در منابع کتابخانه می توانند به سایت http://lib.seo.ir/faces/home.jspx  مراجعه و یا با شماره تلفن های ۱۶۲-۸۴۰۸۳۱۶۱ تماس حاصل نمایند. آدرس کتابخانه : میدان ونک خیابان ملاصدرا نرسیده به پل کردستان پلاک ۲۷ ساختمان شماره ۲ سازمان بورس.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری