ریل

مدیر عامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی گفت: صادرات امسال حمل و نقل ریلی کشور ۱۴۰ درصد و ترانزیت آن ۴۰درصد افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایرنا، سعید محمد زاده گفت: سهم راه آهن کشور در بخش ترانزیت کالا به ۱۴ درصد رسیده که برای افزایش آن نیازمند تامین ناوگان از سوی بخش خصوصی هستیم.
وی با بیان اینکه بودجه امسال سازمان راه آهن حدود پنج درصد کاهش یافته است اظهار داشت: از یک هزار و ۳۰۰ واگن موجود در ناوگان راه آهن کشور ۷۵۰ واگن نیازمند تعمیر و بازسازی با مبلغ هشت هزار میلیارد ریال است.
وی گفت: میزان بار حمل شده توسط شبکه ریلی کشور در سال جاری نسبت به سال گذشته ۱۸ درصد افزایش یافته است که تا پایان امسال به ۳۵ میلیارد تُن کیلومتر می رسد.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در حالی که این میزان از سال ۸۴ تا ۹۲ از ۱۹ و نیم میلیارد تُن کیلومتر به ۲۲ و نیم میلیارد رسیده بود طی چهار سال گذشته به ۳۰ میلیارد تن کیلومتر افزایش یافت.
وی اظهار داشت: سال گذشته ۱۳ میلیارد و ۶۰۰ مسافر از طریق سیستم ریلی کشور جابجا شدند و امسال میزان رشد مسافر در مسیر ریلی تهران به مشهد ۱۷ درصد و در کل کشور ۱۳ درصد افزایش داشته است.
وی یادآور شد: با توجه به اینکه ناوگان مسافربری راه آهن کشور کاهش یافته و هزینه سرمایه گذاری و نگهداری در این بخش گران است در حال فراهم آوردن تسهیلاتی با استفاده از تبصره ۱۸ قانون بودجه برای توسعه ناوگان مسافربری و باری راه آهن کشور از طریق بخش خصوصی هستیم.
وی ادامه داد: به دلیل کنترل قیمت بلیط قطارها در سالهای گذشته سرمایه گذاران در این بخش دچار ضرر شدند که در صورت عدم مدیریت، شاهد عدم رغبت سرمایه گذاران برای ورود به این بخش خواهیم بود.
 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =

پربازدیدترین

آخرین‌های روی خط رسانه‌ها