بازار

بیشتر بورس های جهان سال ۲۰۱۸ میلادی را سرخ رنگ به پایان بردند. از بین ۱۰۰ شاخص مورد مطالعه، تنها ۲۷ شاخص توانستند بازه زمانی یک ساله را در مدار مثبت به پایان ببرند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، طبق این آمار، از میان ۱۰ بورس آفریقایی، شاخص چهار بورس (۴۰ درصد) بالا رفت و از این رو قاره سیاه، بهترین عملکرد را از خود به جای گذاشت.

در ادامه،  ۱۰ شاخص از ۳۳ شاخص بورس های آسیایی (۳۳ درصد)، و پنج شاخص از ۱۶ شاخص مورد مطالعه بورس‌ های قاره آمریکا (۳۱ درصد) مثبت شدند.

این در حالی است که، بازارهای اروپایی بدترین عملکرد را در این مدت از خود به جای گذاشتند و تنها هشت شاخص از ۴۱ شاخص مورد مطالعه (۲۰ درصد)، سبز رنگ بودند.

در این میان، شاخص بورس ونزوئلا با رشد حدود ۱۲۷ هزار درصد، همچون سال ‌های گذشته، از نظر بازدهی در صدر بورس‌ های جهان قرار گرفت. با توجه به تورم میلیونی این کشور آمریکای لاتین، رشد عجیب این شاخص دور از ذهن نبود.

در ادامه، بورس اوکراین هم با حدود ۷۸ درصد رشد، بهترین بورس اروپایی و دومین بورس پربازده دنیا بود. در رتبه سوم هم بورس تهران با افرایش حدود ۶۸ درصدی، پربازده ترین بورس آسیا نام گرفت.

۱۰ شاخص برتر و پربازده بورس های دنیا

بنا بر آمار منتشر شده، شاخص بورس ونزوئلا با حدود ۱۲۷ هزار درصد در رتبه اول، شاخص PFTS بورس اوکراین با حدود ۷۸ درصد رشد در رتبه دوم، شاخص TEDPIX بورس تهران با حدود ۶۸ درصد، رتبه سوم، شاخص MBI ۱۰ بورس مقدونیه با حدود ۳۷ درصد رشد، رتبه چهارم و شاخص JSE بورس جامائیکا با حدود ۳۲ درصد، با رتبه پنجم برترین بازارهای دنیا در سال ۲۰۱۸ بودند.

پس از این بازارها، شاخص QE بورس قطر با حدود ۲۱ درصد رشد در رتبه ششم قرار گرفت و شاخص بورس تونس با حدود ۱۶ درصد رشد در رتبه هفتم ایستاد. شاخص IBOVESPA بورس برزیل با حدود ۱۵ درصد رشد توانست رتبه هشتم را کسب کند و شاخص MOEX بورس روسیه با حدود ۱۲ درصد، نهمین بورس پربازده دنیا نام گرفت و دهمین رتبه نیز به شاخص بورس ابوظبی با حدود ۱۲ درصد رشد اختصاص یافت.

بازارهای زیان ده در سال ۲۰۱۸ میلادی

نکته جالب در این میان، افت شدید شاخص بورس دوبی با وجود رشد ۱۲ درصدی شاخص ابوظبی است. به این ترتیب که، بور دوبی با زیان ۲۵ درصدی، سومین بورس زیانده جهان نام گرفت.

این موقعیت برای دو بورس اصلی روسیه یعنی MICEX و RTS هم به چشم می‌خورد. بورس  MICEX (رتبه ۹ دنیا) با بازده ۱۲ درصدی همراه شد و بورس RTS این کشور با زیان حدود ۷.۷ درصدی، پنجاهمین بازار منفی دنبا لقب گرفت.

اما ، بازار سرمایه چین بدترین عملکرد را در بین تمام بورس‌های دنیا داشت. هر دو شاخص اصلی بورس‌ های چین، یعنی مرکب شانگ های و CSI ۳۰۰ (که ترکیبی از عملکرد دو بورس شانگ های و شنژن کشور است) به ترتیب بیش از ۲۵ و بیش از ۲۶ درصد افت کردند.

با توجه به این آمار، ۱۰ بازار منفی و زیان ده دنیا نیز به این ترتیب معرفی شدند. شاخص CSI ۳۰۰ چین با حدود (۲۶.۵) درصد زیان ده ترین بازار در سال گذشته میلادی نام گرفت و شاخص مرکب شانگهای چین با حدود (۲۵.۵) درصد بازدهی منفی، دومین رتبه را به خود اختصاص داد.

پس از این دو بازار،  شاخص بورس دوبی با حدود ۲۵ درصد و شاخص مرکب Athex بورس یونان با حدود ۲۳.۵  درصد بازدهی منفی در رتبه های سوم و چهارم ایستادند.

رتبه پنجمین بازار زیان ده در جهان نیز به شاخص بورس ایرلند با حدود ۲۲ درصد بازدهی منفی تعلق گرفت و شاخص BCT بورس کاستاریکا با حدود ۲۱ درصد بازدهی منفی به عنوان ششمین بازار منفی جهان نام گذاری شد.

رتبه هفتمین و هشتمین بازار منفی نیز به شاخص BIST ۱۰۰ بورس استانبول با حدود ۲۱ درصد کاهش و شاخص LuxX بورس لوکزامبورگ با حدود ۱۹.۵ درصد کاهش، تعلق گرفت.

در این میان، شاخص ATX Prime بورس وین (اتریش) با حدود ۱۹.۵ درصد، نهمین بازار منفی و شاخص KOSPI بورس کره جنوبی با حدود ۱۸.۵ درصد دهمین بازار منفی نام گرفت.

شاخص بازار ژاپن نیز در رده متغیرهای منفی قرار گرفت و به این ترتیب شاخص نیکی ژاپن با کاهش 15.2 درصدی یکی از شاخص های منفی دنیا نام گرفت. از سوی دیگر، بازار لندن نیز در این مدت مشابه با روند منفی شاخص فوتسی همراه شد و این متغیر با افت 12 درصدی همراه شد .

در ادامه، شاخص کک فرانسه نیز یک سال میلادی گذشته را با بازدهی منفی به پایان برد و روزهای معاملاتی سال 2018 میلادی را با بازدهی منفی 8.8 درصدی به پایان برد.

نزدک آمریکا نیز در میان متغیرهای منفی دنیا قرار گرفت و با بازدهی منفی 5.4 درصدی پرونده یک سال معاملاتی گذشته را مختومه کرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بين‌الملل