کتاب - کراپ‌شده

یکی از مسائل اساسی در مسیر رشد و توسعه اقتصادی نظام تأمین مالی فعالیت های اقتصادی است و در این بحث وجود ابزارهای واقعی کارآمد جایگاه خیلی مهمی دارد. مطالعه کشورهای مختلف نشان می دهد که وجود نظام تأمین مالی قوی با ابزارهای متنوع و کارآمد نقش زیادی در پیشرفت اقتصادی دارد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، از آنجا که غالب ابزارهای مالی مبتنی بر اوراق بهره قابلیت استفاده در کشورهای اسلامی از جمله ایران را ندارند. بر این اساس ایده استفاده از ابزارهای مالی اسلامی (صکوک) مطرح شد. تاکنون در بازار سرمایه ایران از این انواع مختلف صکوک؛ اوراق مشارکت، اجاره ، مرابحه، استصناع، وقف، اوراق سلف و اسناد خزانه اسلامی اجرایی شده اند، لکن در زمینه اوراق مضاربه هنوز در مراحل بحث های فقهی و تخصصی در محافل علمی و نهادهای مربوطه هستیم.

کتاب " اوراق مضاربه ابعاد فقهی، اقتصادی، مالی و مدیریت ریسک" تألیف دکتر سیدعباس موسویان و حسین شیرمردی در سال ۱۳۹۷ در ۱۶۰ صفحه توسط انتشارات دانشگاه امام صادق ( ع) منتشر شده است.

از آنجا که در طراحی هر ابزار مالی اسلامی باید به ابعاد فقهی، حقوقی، اقتصادی، مالی، مدیریت ریسک، حسابداری و امور مالیاتی توجه کرد، این کتاب در پنج فصل ابعاد فقهی، اقتصادی، مالی و مدیریت ریسک اوراق مضاربه را با تکیه بر فقه امامیه در بازار پول و سرمایه ایران بررسی می کند.

این کتاب اخیراً به مجموعه کتابهای کتابخانه سازمان بورس و اوراق بهادار افزوده شده است.

این کتابخانه فعالیت خود را از سال ۱۳۷۴ با هدف اطلاع‌رسانی و ارائه خدمات به دانشجویان، اساتید، سرمایه گذاران و سایر علاقمندان آغاز کرد. سیر توسعه و تکمیل منابع طی سال‌های پس از آن در راستای تبدیل این کتابخانه به تخصصی‌ترین مرکز مورد مراجعه محققان و علاقمندان به بازار سرمایه تداوم یافت. ماحصل این تلاش گردآوری بیش از ۵۵۱۷ عنوان کتاب انگلیسی (نسخه چاپی و الکترونیکی)،  ۴۱۶۴ عنوان کتاب فارسی، ۱۷۷۸ عنوان پایان‌نامه فارسی و انگلیسی مرتبط با حوزه‌های بازار سرمایه، ۶۴ عنوان نشریه تخصصی و ۵۷۳۴ عنوان مقاله فارسی و انگلیسی در نرم‌افزار جامع کتابخانه شد، همچنین مجموعه نرم افزارهای نور شامل ۸۱ مجموعه آثار نویسندگان برتر اسلام و ایران در دسترس محققان قرار گرفته است. علاقه مندان جهت جستجو در منابع کتابخانه می توانند به سایت http://lib.seo.ir/faces/home.jspx  مراجعه و یا با شماره تلفن های ۱۶۲-۸۴۰۸۳۱۶۱ تماس حاصل نمایند. آدرس کتابخانه : میدان ونک خیابان ملاصدرا نرسیده به پل کردستان پلاک ۲۷ ساختمان شماره ۲ سازمان بورس.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری