تورم

برای موضوع تورم تعاریف متفاوت و درعین‌حال هم معنایی وجود دارد اما به‌طور ساده می‌توان به افزایش عمومی قیمت‌ها در یک بازه زمانی مشخص، تورم گفت.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا) و به نقل از همیار سرمایه، البته باید در نظر داشت که افزایش قیمت یک یا دو قلم کالا در یک زمان مشخص را نمی‌توان تورم گفت و تورم به حالتی گفته می‌شود که اکثر کالاها به‌صورت قطعی افزایش قیمت داشته باشند و این افزایش قیمت مقطعی نباشد.

با این تعاریف تورم را می‌توان به سه صورت محاسبه کرد، اولین نوع محاسبه آن تورم متوسط است. نحوه محاسبه تورم متوسط به این صورت است که از میانگین موزون افزایش قیمت‌ها در بازه یک‌ساله نسبت به بازه یک‌ساله سال قبل محاسبه می‌شود.

در این نوع محاسبه، میزان تورم وابسته به قیمت ۲۴ ماه گذشته کالا می‌شود و به همین دلیل میزان تورم که در آن محاسبه می‌شود از میزان تورمی که افراد جامعه حس می‌کنند بسیار کمتر است. معمولاً ارگان‌های اقتصادی و مسئولان این نوع تورم را در اخبار اعلام می‌کنند که افراد جامعه آن را قبول ندارند، زیرا از واقعیت کمی به دور است.

نوع دوم محاسبه نرخ تورم، تورم نقطه‌به‌نقطه است که شاخص قیمت کالاها را در پایان هر ماه نسبت به ماه سال گذشته می‌سنجد، این نرخ به واقعیت تورم موجود نزدیک‌تر بوده و شکاف آماری بین مسئولان و مردم کمتر می‌شود. تورم ملموس نوع دیگری از محاسبه تورم است که برای محاسبه آن از فرمول رشد مرکب استفاده می‌شود.

ماهیت این محاسبه به این صورت است که تورم ۱۱ ماه آینده را بر اساس تورم نقطه‌به‌نقطه ماهی که گذشت محاسبه می‌کنند. این محاسبه به واقعیت بازار درگیر تورم نزدیک است زیرا تورم متوسط و تورم نقطه‌به‌نقطه یک سال گذشته واقعیت رشد قیمت‌ها را به‌طور ملموس و صحیح به مردم نشان نمی‌دهد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری