کتاب

توسعه ادبیات حقوقی در هر کشور، نقش مهمی در پیشرفت نظام حقوقی آن کشور ایفاء می کند. پژوهشگران که شیفته نظم اند و سرباز عدالت، آموزه های علمی و تجربیات عملی خویش را به جامعه حقوقی عرضه می دارند تا بتوانند در تثبیت و تنویر نظم اجتماعی و استقرار عدالت و اصلاح و پیشرفت کشور سهیم گردند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه(سنا)، در همین راستا، کتاب " حقوق اعتباری اسنادی تجاری و تضمینی" تألیف دکتر ماشااله بناء نیاسری در سال ۱۳۹۵ توسط انتشارات شهر دانش در کتابخانه سازمان بورس جای گرفته است.

حقوق اعتبارات اسنادی جوانه ای تازه روییده بر تنه تنومند حقوق تجارت است که امروزه بسان نهالی مستقل جلوه گر می شود. در این قلمرو کم نیست مسائل حقوقی که پاسخ و راه حل ماهوی آنها چندان روشن نیست. درست است که اعتبارات اسنادی به شکل امروزین خود حدود یک و نیم قرن است که در تجارت بین المللی و بعضاً تجارت داخلی بعضی کشورها، کاربرد دارد اما تلاش حقوقدانان برای فهم این نهاد و ارائه تحلیلی حقوقی برای مسائل آن از دهه های آغازین قرن بیستم آغاز شده است.

اعتبار اسنادی به عنوان یک نهاد حقوقی بین المللی شناخته می شود. مفاهیم و قواعد حقوقی آن عموماً یا محصول عرف و عادات عام الشمول بانکی و تجاری، و یا برآمده از نظام های حقوقی مانند آمریکا و انگلستان است که در شکل گیری و کاربرد وسیع این تأسیس تجاری سهمی وافر داشته اند.

رویکرد نویسنده کتاب به نحوی است که نمایی کلی از تمامی اصول و فروع موضوع اعتبارات اسنادی فرا روی دیدگان خواننده قرار بگیرد و موضوع را از همان آغاز که بسان نطفه ای در رحم قرارداد پایه می بالد تا آن زمان که با سقوط تعهد بانک به نیستی می گراید مورد مطالعه قرار دهد.

این کتاب در دو جلد ارائه شده است : جلد نخست به بیان مباحث مقدماتی، آشنایی با مفاهیم و معرفی اجمالی تقسیم بندی ها اختصاص یافته است. در جلد دوم که با زیر عنوان رابطه اعتبار اسنادی به معنای خاص (تشکیل، آثار، انحلال) ارائه شده، معامله اعتبار اسنادی به معنای عام به سه رابطه حقوقی مستقل از یکدیگر که در عین حال از نظر اقتصادی با یکدیگر مرتبط اند، تجزیه شده و در ادامه با اعلام اینکه اصطلاح اعتبار اسنادی تنها به یک جزء از این رابطه مرکب اطلاق می شود، نحوه تشکیل این رابطه حقوقی و آثار و احکام معامله، طی فصولی جداگانه بیان شده است.

این کتاب اخیراً به مجموعه کتابهای کتابخانه سازمان بورس و اوراق بهادار افزوده شده است.

این کتابخانه فعالیت خود را از سال ۱۳۷۴ با هدف اطلاع‌رسانی و ارائه خدمات به دانشجویان، اساتید، سرمایه گذاران و سایر علاقمندان آغاز کرد. سیر توسعه و تکمیل منابع طی سال‌های پس از آن در راستای تبدیل این کتابخانه به تخصصی‌ترین مرکز مورد مراجعه محققان و علاقمندان به بازار سرمایه تداوم یافت. ماحصل این تلاش گردآوری بیش از ۵۵۱۷ عنوان کتاب انگلیسی (نسخه چاپی و الکترونیکی)،  ۴۱۶۴ عنوان کتاب فارسی، ۱۷۷۸ عنوان پایان‌نامه فارسی و انگلیسی مرتبط با حوزه‌های بازار سرمایه، ۶۴ عنوان نشریه تخصصی و ۵۷۳۴ عنوان مقاله فارسی و انگلیسی در نرم‌افزار جامع کتابخانه شد، همچنین مجموعه نرم افزارهای نور شامل ۸۱ مجموعه آثار نویسندگان برتر اسلام و ایران در دسترس محققان قرار گرفته است. علاقه مندان جهت جستجو در منابع کتابخانه می توانند به سایت http://lib.seo.ir/faces/home.jspx  مراجعه و یا با شماره تلفن های ۱۶۲-۸۴۰۸۳۱۶۱ تماس حاصل نمایند. آدرس کتابخانه : میدان ونک خیابان ملاصدرا نرسیده به پل کردستان پلاک ۲۷ ساختمان شماره ۲ سازمان بورس.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

پربازدیدترین

آخرین‌های فرهنگ سرمایه گذاری