اسلامی

طی روزهای اخیر بازار سرمایه به یک آرامش نسبی رسیده است. اکنون باید منتظر ماند تا گزارش های 9 ماهه شرکت ها منتشر شود و احتمالا با انتشار این گزارش ها می توانیم شاهد رشد نسبی قیمت ها در بسیاری از شرکت ها و ورود موج جدید تقاضا باشیم.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از عصر مالی، علی اسلامی بیدگلی؛ رئیس هیات مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی، ضمن بیان مطلب فوق و پیش بینی روند بازار تا پایان سال، گفت: بخش عمده‌ای از عملکرد بازار ما متأثر از قیمت جهانی کامودیتی ها و نرخ ارز است که هردو  متغیر مستقل محسوب می شوند. طبیعتاً در شرایط بین المللی پیش رو، موضوع جنگ تجاری، نوسان قیمت نفت و مسایلی از این دست پیش‌بینی روند بازار بسیار سخت است و باید با سناریوهای مختلف تصمیم گیری کنیم.

وی ادامه داد:  با فرض ثبات قیمت ارز و قیمت محصولات اساسی در بازارهای جهانی به نظر می رسد تا پایان سال  بازار سرمایه رشد بیشتری نسبت به بازار پول و سایر بازار ها داشته باشد.

این تحلیل گر بازار سرمایه افزود: مهمترین ریسک پیش روی بازار سرمایه موضوع تحریم ها بود. معمولا تاثیرپذیری بورس از ریسک های سیستماتیک قبل از وقوع آن رخداد مشاهده می شود. اگر به روند معاملات قبل از 13 آبان و انتخابات میان دوره ای آمریکا توجه کنیم، می بینیم با نزدیک شدن به تاریخ مد نظر، بازار عکس العمل خاصی به این موضوع نشان نداد، زیرا پیش از این اتفاقات بورس به این رخدادها واکنش نشان داد و اکنون از فضای مهمترین ریسک تاثیر گذار بر بازار سرمایه عبور کرده ایم.

اسلامی با بیان اینکه خوشبختانه بازار ارز و سکه در هفته های اخیر از نوسان خیلی محدودی برخوردار بود گفت: با طرح موضوع حذف سود روز شمار بانک ها نیز باید انتظار داشته باشیم بخش دیگری از سرمایه های سرگردان به بخش مولد و بازار سرمایه وارد شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از دلایل رشد بازار پیش‌بینی گزارشات ۹ ماهه است و احتمالا برخلاف انتظار ها روند   مثبتی از عملکرد شرکت ها نشان می دهد؛ بنابراین در یک فرض محتمل رشد بالاتری از بازار پول تا پایان سال خواهیم داشت.

رئیس هیات مدیره شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آرمان آتی افزود: البته اگر قیمت محصولات جهانی یا قیمت‌ ارز تغییر مهمی داشته باشد این پیش‌بینی می تواند دچار تغییر شود. با این حال کماکان صنایع معدنی، فلزی و پتروشیمی می‌توانند صنایع لیدر بازار باشند. گروه بانک‌ نیز می‌تواند با رفع برخی از محدودیت ها تا روزهای پایانی سال صنعت نسبتاً پیشرو بازار باشد. ضمن آنکه قیمت های جدید خودرو هم تعیین شده و اگر برخی محدودیت های وارداتی و گمرکی هم مرتفع شود به نظر می رسد می تواند صنعت بعدی باشد.

وی در پایان تاکید کرد: نباید در ماه های آتی انتظار رشد های هیجانی داشته باشیم. اما این چشم انداز محتمل است که بازدهی بازار سرمایه  از دیگر بازارهای پیشی بگیرد و همچنان امن ترین محل سرمایه گذاری کشور باشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه