نفت

رئیس عملیات بازار فرآورده‌های هیدروکربوری بورس انرژی با اشاره به اطلاعیه این بورس برای نفت گفت: این اطلاعیه نسبت به عرضه قبلی با انعطاف بیشتری منتشر شده و انتظار می‌رود بخش خصوصی حضور پررنگی در این عرضه‌ نفت در بورس داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از فارس محمد صالحی فر رئیس عملیات بازار فرآورده‌های هیدروکربوری بورس انرژی پیرامون آخرین تغییرات سومین اطلاعیه عرضه نفت خام گفت: این اطلاعیه نسبت به عرضه قبلی با انعطاف بیشتری روبرو شده و انتظار می‌رود بخش خصوصی حضور پررنگی در این نوبت از عرضه‌های نفت خام سبک ایران در بورس انرژی داشته باشد.

صالحی فر تغییر مدت تسویه از ۶۰ به ۹۰ روز و همچنین امکان تسویه با دو روش ریالی و ریالی ارزی را از جمله تغییرات این اطلاعیه جدید عنوان کرد و افزود:در اطلاعیه جدید پیش پرداخت اولیه معادل ۶ درصد ارزش ریالی سفارش تعیین شده در حالی که در اطلاعیه قبلی این رقم معادل ۱۰ درصد ارزش ریالی سفارش تعیین شده بود.

وی افزود: با این حال ۱۲۵ درصد باقیمانده صورتحساب یا به عبارتی ۱۲۵ درصد کل ۸۰ درصد بخش ارزی ارزش معامله از سوی خریدار همچنان مشابه اطلاعیه قبلی می‌بایست ضمانت نامه بانکی ریالی به عنوان تعهد پرداخت از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران به ذینفعی شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ارائه شود.

این مقام مسئول ادامه داد: در این نوبت از عرضه نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران علاوه بر امکان تسویه شرایطی به صورت۲۰ درصد نقدی و ۸۰ درصد اعتباری، امکان تسویه به صورت ۱۰۰ درصد ریالی نیز فراهم شده است.

وی با بیان اینکه شرکت نفت با توجه به مجوزهای دریافت شده می‌تواند بطور مداوم عرضه‌های نفت خام در بورس انرژی را ادامه دهد افزود: با توجه به وضعیت خاص این کالا و لزوم اهمیت انجام معامله آن در بورس، نمی‌توان انتظار داشت عرضه نفت خام مشابه سایر کالاها از جمله فولاد و پتروشیمی همواره پر تعداد انجام شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس انرژی