فرشاد مقیمی

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در سفر یک روزه به استان کرمان از خودکفایی در تولید ۹ محصول جدید در صنایع فولاد خبرداد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از شاتا، فرشاد مقیمی در نخستین نمایشگاه بین المللی زنجیره فولاد، ماشین آلات و تجهیزات وابسته در کرمان با اشاره به اینکه با تحریم‌ها زندگی می‌کنیم و همین تحریم ها موجب ایجاد افتخارات برای کشور شده است، اظهار داشت: مجموعه فعالیت های دولت و بخش خصوصی حاصل پشتوانه انقلاب، هدف های یکسان و وحدت کلمه است. انقلاب اسلامی نشان داد هر جا اهداف مشترک و تمرکز ایجاد کند دستاورد بزرگی به دست خواهد آورد.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر پیگیری بومی سازی در مجموعه وزارتخانه با تمرکز منابع مالی، انسانی و دانش بومی خاطر نشان کرد: در شرایط فعلی و تحریم های کشور محدودیت ها به ایجاد خلاقیت کمک می کند و در ۴۰ سال گذشته با محدودیت هایی در ایران مواجه بودیم.

مقیمی در ادامه با نگاهی به وضعیت صنعت فولاد در کشور بیان کرد: چهل سال پیش فقط دو واحد با ۶۷۰ هزار تن ظرفیت و ۷۰۰ نفر اشتغال فقط فولاد تولید می کردند اما در حال حاضر۶۷ واحد صنعتی با اشتغالزایی ۳۵ هزار نفری و ظرفیت تولید ۲۲ میلیون تن در کشور مشغول به فعالیت هستند.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ایران جایگاه ۱۳دنیا و رتبه دوم در تولید فولاد منطقه خاورمیانه را دارا است و تلاش و هدف گذاری برای کسب رتبه نخست ادامه دارد.

وی با اشاره به شناسایی مشکلات گمرکی صنایع و بررسی چالش های گمرکی در ۶محور با ۳۵ موضوع در دو جلسه اخیر ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید گفت: در جلسات آینده نیز پس از رفع مشکلات گمرکی با بانک مرکزی مشکلات بخش واردات و صادرات، تامین منابع مالی و سرمایه در گردش فعالان اقتصادی و واحدهای تولیدی را رفع خواهیم کرد.

اختصاص ۲۱هزار میلیارد تومان برای بهبود وضعیت صنایع

وی با اشاره به تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۸ و اختصاص بودجه برای حمایت از صنایع کشور گفت: برای توسعه صنایع ۲۱هزار میلیارد تومان اعتبار در بخش نوسازی و بازسازی صنایع، تکمیل طرح های نیمه تمام، احیا واحدهای راکد و توسعه خوشه های صنعتی اختصاص یافته است که هزار میلیارد از این اعتبار یارانه دولت بوده واز محل خزانه پرداخت می شود.

مقیمی عنوان کرد: این یارانه با نرخ سود تسهیلات ۱۲ و ۱۴ درصد در مناطق کمتر توسعه یافته و توسعه یافته اجرایی می شود. وی در ادامه با اشاره به معافیت ثبت سفارش مواد اولیه مورد نیاز تولید در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: با مصوبه سران سه قوه سه هزار و ۲۴۳ تعرفه از ثبت سفارش در این مناطق معاف اعلام شد که در این راستا واردات ماشین آلات و مواد اولیه به مناطق آزاد بدون ثبت سفاش امکان پذیر شده است.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: با تفویض اختیارات به استان ها، تحریم ها را به شکست قطعی می رسانیم.

وی افزود: در نشست با کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در حال شناسایی موارد لازم برای تفویض اختیارات به استان ها هستیم زیرا این امر موجب افزایش سرعت تولید و کاهش هزینه ها می شود. برنده کسی است که تصویر آینده را مشخص کند، رصد و پایش واحدهای تولیدی را در اولویت فعالیت ها قرار دهد و مشکلات در سطح استانی و ملی و مراجع بالاتر پیگیری شود. مقیمی اضافه کرد: اختیارات ستاد تسهیل را تا پایان سال ۹۸ به سمتی می‌بریم که در برابر برخی قوانین و مقررات دست و پاگیر این تصمیمات نافذ و اجرایی شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =

پربازدیدترین

آخرین‌های روی خط رسانه‌ها