صحرایی

با حذف سود های روز شمار سرمایه های مردم بیشتر به سمت بازار سرمایه حرکت می کند و اثر آن در تولید دیده می شود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)؛ علی صحرایی مدیرعامل بورس تهران در برنامه تیتر امشب شبکه خبر حاضر شد و ضمن بیان مطلب فوق گفت: به واسطه افزایش قیمت های جهانی و نرخ ارز شرکت ها فروش بالا و سودآوری داشتند و اقبال مردم نیز به این بازار قابل توجه بود.از ابتدای امسال، ۵۲ درصد معاملات با افراد حقیقی بود و حقوقی ها در مقابل ۴۸ درصد فروش داشته اند و مردم با حضور در این بازار بازده خوبی کسب کردند.

صحرایی ادامه داد: مردم در بازار سرمایه و بورس امکان تحلیل دارند و با ساز و کارهایی که طراحی شده از جمله صندوق های تثبیت به اطمینان سرمایه گذاران خرد کمک می شود و مردمی که وارد بورس می شوند اطمینان بالاتری نسبت به سرمایه گذاری دارند.

مدیرعامل بورس تهران گفت: با حذف سود های روز شمار سرمایه های مردم بیشتر به سمت بازار سرمایه سوق داده می شود و اثر آن در تولید دیده می شود. این سرمایه گذاری آثار تورمی ندارد و اشتغالزایی نیز به همراه دارد.

صحرایی در ادامه درباره ابزارهای نوین گفت: سازوکار بنیادی بورس بر اساس اطمینان بخشی به سرمایه گذاران بنا شده است. شفافیت بیشتر و اطمینان بخشی و نظام مند بودن شرکت ها همه مقدمات سرمایه گذاری و زیربنای رسیدن به جذب نقدینگی هستند.

مدیرعامل بورس تهران افزود: در ماه های گذشته شرایط بازارهای موازی مثل مسکن و  ارز و همچنین بازار هایی که شرایط غیرقانونی داشتند و حضور در در آنها ممنوع بود باعث شد مردم در بورس سرمایه گذاری های خوبی داشته باشند.

صحرایی گفت: امروز نحوه انتشار اطلاعات در بورس از سال ۸۴ شفافیت بیشتری پیدا کرده و از طرف دیگر بازار سرمایه نسبت به سایر سرمایه گذاری ها امکان نقدشوندگی بالاتری دارد با این حال همچنان ۸۲ درصد تامین سرمایه واحدهای تولیدی مبتنی بر نظام بانکی است.

صحرایی گفت: فرهنگ سازی در این باره نیاز است تا سواد سرمایه گذاری در مردم افزایش یابد، در ۷ استان کشور مدارس بورس ایجاد شده  و فراینده ها از پایه  آموزش داده می شود.

مدیرعامل بورس با بیان اینکه در بازار سرمایه ۴ بخش سرمایه گذاری داریم گفت: بخش های مختلف بازار متناسب با سلیقه های مختلف و قدرت ریسک پذیری بنا شده و به صورت مدیریت حرفه ای از سرمایه های مردم استفاده می شود.

شهاب شمس  کارشناس بازار سرمایه گفت: شرکت های نفتی و پالایشی و شرکت های فلزی و شرکت های سرمایه گذاری در مجموع ۶۰ درصد فروشگاه های بورس را تشکیل می دهند و فروش آنها عمدتا صادراتی و با نرخ دلار محاسبه می شود.

وی ادامه داد: با افزایش و تغییر نرخ ارز اعداد فروش هم رشد قابل ملاحظه ای را نشان داد. همچنین با تغییر نرخ ارز ارزش جایگزینی بسیاری از ماشین آلات شرکت های بورسی نیز بالا رفت.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بهتر است اشخاص حقیقی به صورت مستقیم وارد بازار بورس نشوند بلکه از طریق شرکت های مشاوره سرمایه گذاری و اشخاص خبره وارد بازار شوند.هدایت سرمایه به سمت بازار بورس مفید است اما بهتر است از راه افراد خبره انجام شود.

شمس گفت: تنوع بازارها بیشتر مورد توجه است؛ صندوق های مبتنی بر درآمد ثابت هم داریم که ریسک پذیری کمتری دارد و با توجه به نقدشوندگی بالا سرمایه گذاری در صندوق های مبتنی بر اوراق با درآمد ثابت بیشتر می شود.

وی گفت: وقتی بازار شفاف است و نرخ ها هر لحظه در تابلو گزار ش می شود، نقل و انتقال ها ساده تر است و منافع سرمایه گذار هم درنظر گرفته شده بنابراین هم سهام تامین می شود هم اوراق مشتقه امکان مدیریت ریسک وجود دارد و با توجه به نرخ ارز همچنان امکانات رشد در صنایع مختلف وجود دارد که جذابیت بیشتری ایجاد می کند و سرمایه های بیشتری به سمت بازار سرمایه جذب می شود.

وی افزود: طی چند سال گذشته با افزایش شفافیت و جلوگیری از آسیب هایی که قبلا وجود داشت کمک شد تا سرمایه گذاران با اطمینان بیشتری سرمایه های خود را به بورس وارد کنند، مشوق های مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده نیز به انجام معاملات در بورس انگیزه می دهد، توسعه سهم افراد و سرمایه گذاران خرد در اداره شرکت توسط هیئت مدیره مستقل حقیقی نیز در قانون جدید دیده شده است.

شمس درباره جذابیت ها در سرمایه گذاری گفت: اعداد و ارقام به صورت دائم تحت نظارت سازمان قرار داد و تغییرات به صورت روزانه به فرد گزارش می شود، این از جذابیت های سرمایه گذاری است و امکان نقدشوندگی در این سرمایه گذاری بالاست.

وی گفت: صندوق هایی هم هست که به صورت مستقیم در طلا سرمایه گذاری می کنند و با توجه به تغییرات قیمتی طلا سود سهام مشخص می شود و امنیت و اطمینان از کالای خریداری شده و رشد سرمایه گذاری نیز از دیگر عوامل جذابیت و اطمینان بخشی مردم است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بورس اوراق بهادار