واردات

گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که مازاد تراز تجارت خارجی کشور تا پایان دی ماه امسال به ۶۷۸ میلیون دلار رسید.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) و به نقل از ایرنا، صادرات غیرنفتی ایران در ۱۰ ماه امسال از مرز ۳۶ میلیارد دلار گذشت و به ۳۶ میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار رسید. در این مدت حجم صادرات غیرنفتی ایران به ۹۴ میلیون و ۸۷۵ هزار تن رسیده است که ارزش آن رقمی برابر ۳۶ میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار می‌شود. بر این اساس، تا پایان دی ماه صادرات ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش ۲.۲۱ درصدی از نظر ارزش دلاری داشته است.
از سوی دیگر در همین مدت میزان واردات قطعی کالا به ایران ۲۶ میلیون و ۶ هزار تن به ارزش ۳۵ میلیارد و ۶۷۲ میلیون دلار بوده است. برهمین اساس، مازاد تراز تجارت خارجی به ۶۷۸ میلیون دلار رسید. واردات ایران در این مدت نسبت به ۱۰ ماه سال گذشته ۱۷.۳۸ درصد از نظر وزنی و ۱۸.۸۷ درصد از نظر ارزش دلاری کاهش داشته است.

اقلام عمده صادراتی
برپایه این گزارش، اقلام عمده صادراتی ایران در این مدت به ترتیب، میعانات گازی به ارزش سه میلیارد و ۵۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۸.۴ درصد، گاز طبیعی مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۸۱۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴.۹۹ درصد، پروپان مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۴۸۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴.۰۸ درصد، متانول به ارزش یک میلیارد و ۲۲۹ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳.۳۸ درصد و سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین به ارزش یک میلیارد و ۲۲۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳.۳۶ درصد بوده است.
گزارش گمرک ایران حاکی است در مدت یاد شده ۳۳.۹۲ درصد از ارزش کل صادرات ایران مربوط به پتروشیمی‌ها، ۸.۴ درصد مربوط به میعانات گازی و ۵۷.۶۸ درصد مربوط به سایر کالاها بوده است.

اقلام عمده وارداتی
گزارش گمرک می افزاید: اقلام عمده وارداتی در این مدت شامل ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و ۶۱۸ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵.۵۴ درصد، قطعات منفصله برای تولید اتومبیل سواری ردیف ۸۷۰۳ بنزینی با حجم سیلندر ۲ هزار سی‌سی با ساخت داخل ۱۴ تا کمتر از ۳۰ درصد به استثنای لاستیک به ارزش یک میلیارد و ۲۶۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳.۵۵ درصد، برنج به ارزش یک میلیارد و ۱۰۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳.۰۹ درصد، لوبیای سویا به ارزش ۹۷۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲.۷۳ درصد و کنجاله سویا به ارزش ۴۹۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱.۳۸ درصد بوده است.

کشورهای مقصد صادراتی
در این مدت مهمترین مقاصد صادراتی ایران به ترتیب پنج کشور چین با هفت میلیارد و ۵۲۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲.۷ درصد، عراق با هفت میلیارد و ۵۱۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۰.۶۷ درصد، امارات متحده عربی با پنج میلیارد و ۳۱۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۴.۶۲ درصد، افغانستان با ۲ میلیارد و ۵۳۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۶.۹۷ درصد و ترکیه با ۲ میلیارد و ۲۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵.۵۷ درصد بودند.
کشور چین رتبه نخست را در بین کشورهای مقاصد صادراتی ایران کسب کرده، به طوری که میزان صادرات به این کشور نسبت به مدت مشابه پارسال با افزایش ۵.۲۴ درصدی و عراق با رتبه دوم افزایش ۴۴.۷۵ درصدی از نظر ارزش دلاری داشته است.

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران
در مقابل واردات عمده کالاها به ایران نیز در ۱۰ ماهه امسال به ترتیب از پنج کشور چین با هشت میلیارد و ۹۰۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۴.۹۶ درصد، امارات متحده عربی با پنج میلیارد و ۴۵۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۵.۲۹ درصد، ترکیه با ۲ میلیارد و ۳۸ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵.۷۱ درصد، آلمان با ۲ میلیارد و ۱۸ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵.۶۶ درصد و هند با یک میلیارد و ۹۲۷ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵.۴ درصد انجام شده است.
 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین‌های اقتصاد کلان