زنگنه

وزیر نفت گفت: مجوزی از شورای اقتصاد برای طرح های سرمایه گذاری در نگه‌داشت تولید در میادین تحت بهره‌برداری با اتکا به درآمدهای آتی حاصل از افزایش تولید همین میادین داشتیم که براساس ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، ۶.۲ میلیارد دلار است.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بیژن زنگنه در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره جواب نامه ۷۲ نفر از نمایندگان به سران قوا درباره ناکارآمدی وزیر نفت، گفت: «اینکار فرصتی به ما داد تا برخی موارد را به مردم توضیح دهیم.»
زنگنه درباره انتشار یک هزار میلیارد تومان «اوراق منفعت» گفت: مجوزی از شورای اقتصاد برای طرح های سرمایه گذاری در نگه‌داشت تولید در میادین تحت بهره‌برداری با اتکا به درآمدهای آتی حاصل از افزایش تولید همین میادین داشتیم که براساس ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید، ۶.۲ میلیارد دلار است.
وی گفت: با اجرای این طرح ها، درآمدی بالای ۲۰ میلیارد دلار بوجود می آید که از این مقدار با در نظر گرفتن هزینه های مالی، بالای ۷ میلیارد دلار بازپرداخت خواهد داشت.
به گفته زنگنه، نخستین دسته از این قراردادها هفته گذشته به ارزش ۱.۲ میلیارد دلار امضا شد و انتشار هزار میلیارد تومان اوراق منفعت از این جهت است که پول لازم برای اجرای قرارداد را جمع کرده تا در آینده از محل درآمده حاصله، اصل و فرع آن را پرداخت کنیم.
وزیر نفت در ادامه تاکید کرد: اکنون نه فقط در بنزین خودکفاییم بلکه به دلیل فصل زمستان، تولید از مصرف بیشتر شده است. از همین رو مدام بر ذخایر بنزین کشور اضافه می شود. در حال حاضر با وجود آنکه فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به طور کامل راه اندازی نشده، اما روزانه ۳۰ میلیون لیتر بنزین از این پالایشگاه دریافت می کنیم.

وی گفت: «در فاز۲ «یادآوران» با چینی ها در حال مذاکره بودیم اما آنها اکنون حاضر نیستند هیچ مذاکره ای با ایران را به قرارداد برسانند.»
زنگنه درخصوص سرنوشت توسعه میدان فرزاد بی نیز گفت: «کارهایی در حال انجام است و اینکار طولانی شده اما پدر عروس موافقت نمی کند.»
وی همچنین درباره احتمال سهمیه بندی بنزین گفت: هیچگاه رویکرد مخالفت با سهمیه بندی بنزین نداشتم اما در جلسه روز یکشنبه کمیسیون تلفیق با وجود آنکه چندین سناریو برای سهمیه بندی بنزین مطرح بود اما هیچکدام رای نیاورد.
زنگنه با بیان اینکه سرنوشت سهمیه بندی بنزین مشخص نیست، افزود: راهی جز سهمیه بندی یا افزایش قیمت بنزین نداریم؛ البته افزایش قیمت تا جایی منطقی است که مردم بتوانند تحمل کنند.
وی تاکید کرد: افزایش قیمت بنزین به طور قطع اثر تورمی دارد اما اینکه این اثر تا چه میزان است در دو بخش قابل بررسی است؛ نخست آنکه در عدد و رقم و محاسبات نرخ تورم چه تاثیری دارد و دیگر اینکه آثار روانی در بقیه قسمت چیست.
وزیر نفت در مورد خبر نقش کنسرسیوم اروپایی در قراردادهای نفتی ایران نیز گفت: نام شرکت و افرادی که در این مورد از سوی رسانه های خارجی مطرح می شود را نشنیده ام؛ در این زمینه وظیفه دستگاه های اطلاعاتی است که پیگیری کنند. البته «معنی آن، این نیست که اگر بینیم در معاملات خلاف قانون رفتار می شود هیچ کاری نکنیم؛ ارزش تولید سالانه نفت و گاز کشور ۱۷۰ میلیارد دلار است بنابراین، جایی که این همه پول وجود دارد فساد نیز در هیمنجا می چرخد.»

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

پربازدیدترین

آخرین‌های اقتصاد کلان