خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

مدیریت ریسک و تامین مالی، از طریق بازار سرمایه/ راه اندازی صندوق املاک و مستغلات در آینده‌ای نزدیک

به گفته سعید فلاح پور، معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار، صندوق سرمایه گذاری خصوصی، مزایای بسیاری برای اقتصاد ملی به همراه دارد. صندوق سرمایه گذاری خصوصی که بخشی از منابع آن از طریق سرمایه عمومی سرمایه گذاران و بخشی دیگر از طریق بخش خصوصی تامین می شود، سهام شرکت هایی که ممکن است در مدیریتشان مشکلاتی داشته باشند یا شرکت های سهامی عامی که سودآوری مناسبی ندارند را تملک می کنند. این صندوق ها می توانند تغییرات اساسی و بنیادی ایجاد کنند و ممکن است حتی نحوه مدیریت شرکت را تغییر دهند و زمانی که شرکت ها به سود دهی رسیدند و به مدار تولید بازگشتند، با استراتژی خروج از بنگاه هدف خارج می شوند.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه از الگوهای سنتی عبور می کند

نخستین دوره مسابقات معاملات الگوریتمی بازار سرمایه ایران از تاریخ ۱۵دی ماه آغاز شده و تا ۱۷بهمن ماه ادامه دارد. این معاملات در بستر معاملات برخط کارگزاری بانک پاسارگاد و همکاری ۲شرکت داتکس و آینده نگاران(آیکو) در حال برگزاری است. یاسر فلاح درباره روند این دوره از مسابقه گفت: نخستین دوره مسابقات معاملات الگوریتمی بازار سرمایه ایران با حضور ۲۰تیم و در بستر معاملات برخط کارگزاری بانک پاسارگاد در حال انجام است. عضو شورای سیاست‌گذاری نخستین معاملات الگوریتمی یادآور شد: بازار ما نیازمند یک فرهنگسازی بود تا فعالان بازار سرمایه و آی تی بتوانند از آن بهره ببرند و طی این سالها در مورد این معاملات نشانهگذاری خاصی انجام نشده بود. همچنین معاملات الگوریتمی رصد نمیشد و اطلاع و میزان دقیقی از تعداد آن وجود نداشت.

مشاهده کل خبر

افزایش سهم اسناد خزانه اسلامی در بودجه ۹۸

مدیرعامل فرابورس ایران از افزایش سهم اوراق بدهی در لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور خبر داد و گفت: انتشار این اوراق در بودجه سال آینده در مقایسه با سال ۹۷ افزایش حدود ۷ هزار میلیارد تومانی را نشان می‌دهد. امیر هامونی در گفت و گو "سنا" با اشاره به اینکه بخش عمده این افزایش به اسناد خزانه اسلامی برمی‌گردد که طی دو بند به بودجه اضافه شده است، افرود: تمام سازوکارها برای تسویه اوراقی که سال‌های قبل منتشر شده و در سال ۹۸ سررسید می‌شوند نیز به درستی در بودجه دیده شده است؛ به طوری که بالغ بر ۱۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراقی که قبلا منتشر شده و در سال آتی سررسید می‌شود جزو مصارف بودجه در نظر گرفته شده و برای آن چاره‌اندیشی شده است.

مشاهده کل خبر

از سندباکس برای آزمایش فناوری بلاک‌چین در بازار سرمایه استفاده کنیم

مدیرعامل فرابورس ایران در میزگرد «با رمزینه‌ها چه کنیم؟» در هشتمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت به برخی موارد استفاده از فناوری بلاک‌چین و رمز ارزها در بازار سرمایه پرداخت و از پیشنهادهای فرابورس برای بهره‌گیری از این تکنولوژی نوین و الزامات و نیازمندی‌های آن سخن گفت. امیر هامونی در ابتدا به فرایند توکنایز کردن در حوزه رمزارزها اشاره کرد و با بیان اینکه یکی از بهترین کاربردهای این فناوری در اوراق‌بهادارسازی دارایی‌هاست، گفت: توکنایز کردن فرایندی است که طی آن شخص حقیقی یا حقوقی اقدام به صدور رمزارز یا توکن دیجیتال کرده و چندین واحد از آن را با اهدافی مانند تامین سرمایه در اختیار سرمایه‌گذاران می‌گذارد که این نوع رمزارز می‌تواند به دو صورت بدون پشتوانه دارایی یا با پشتوانه صادر شود.

مشاهده کل خبر

اختلال در سامانه معاملات مختص کشور ما نیست/ سیستم معاملاتی جدید با همکاری دانشگاه تهران طراحی می شود

مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار درباره شرایط سامانه معاملات و همچنین اقدامات یک سال اخیر سازمان بورس در حوزه آی تی گفت: طی یک سال گذشته مهم ترین مسیله آی تی در بازار سرمایه، بروز برخی اختلالات در جلسات معاملاتی بورس و فرابورس بود. مطهره مروج درباره برنامه های جدید و بهبود فرآیندهای کاری معاملاتی در بورس تهران گفت: کار خوبی را با دانشگاه تهران برای تولید سامانه معاملات داخلی آغاز کرده ایم. طی جلساتی که با آنها در سطح ریاست سازمان داشتیم توانایی ها و دستاوردهای آنها را به خوبی ارزیابی کردیم. در این میان پنج شرکت نیز اعلام آمادگی کرده اند که می توانند در تولید سامانه یا انتقال تکنولوژی به ما کمک کنند.

مشاهده کل خبر

معامله نفت در بورس ضد رانت است

عضو کمیسیون انرژی مجلس، سازو کار خرید و فروش نفت در بورس را ضد رانت و کاملا در خدمت شفافیت خواند و گفت: اگر قرار است فروش نفت به بخش خصوصی واگذار شود، زیرساخت های قوی در بازار سرمایه به خوبی این امکان را فراهم آورده است. بهروز نعمتی اظهار داشت: با توجه به شرایط فعلی تحریم و مشکلات پیش روی صنعت نفت، مجلس و دولت اقداماتی را در زمینه فروش نفت در دستور کار دارند و راه های متعددی را پیش بینی کرده اند که یکی از روش ها برای فروش نفت، بورس انرژی است.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه سدی مقابل رشد بازار های غیر مولد

عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۸ با بیان اینکه در بودجه ۹۸ به بازار سرمایه نگاه مثبتی وجود دارد، گفت: نگاه دولت و مجلس در بودجه سال آینده تقویت بازار سرمایه است. عزت الله یوسفیان ملا افزود: باید توجه داشت در بودجه سال ۹۸ و در اقتصاد کشور تلاش‌ها برای تقویت بازار سرمایه ادامه دارد چرا که تقویت این بازار نه تنها به تامین مالی دولت کمک می کند بلکه  نقش مهمی‌ در جلوگیری از رونق بازار سوداگری و غیر مولد دارد.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه، محور توسعه

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با اشاره به اینکه بازار سرمایه بازاری نظام‌مند و شفاف است، بر ضرورت هدایت اقتصاد کشور از بانک محوری به بازار سرمایه محوری تاکید کرد. محمود بهمنی با اشاره به اینکه تامین مالی به معنای فراهم آوردن امکان کسب و کار در کوتاه مدت و بلند مدت است و از این طریق می‌توان مردم را در طرح های بزرگ ملی دخیل کرد، افزود: طرح های اقتصادی مختلف می‌تواند به صورت مستقیم و غیر مستقیم از طریق بورس و فرابورس تامین مالی شود.

مشاهده کل خبر

بورس انرژی اتاق شفاف فروش نفت/ بازار سرمایه راه کنترل نقدینگی

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره جایگاه بازار سرمایه در بودجه ۹۸ گفت: بازار سرمایه یکی از نهادهای مهمی است که می تواند عامل تحرک اقتصادی و ابزاری برای حرکت چرخ های تولید کشور باشد. از همین رو نیز دولت و مجلس در بودجه سال آتی توجه ویژه‌ای به بازار سرمایه و افزایش نقش آن در تأمین مالی بلندمدت داشته اند. علی بختیار با تاکید براینکه باید بخش قابل توجهی از نقدینگی موجود در اقتصاد کشور را به سمت بازار سرمایه هدایت کرد، گفت: در بودجه سال آتی تدابیری اندیشیده شده تا از ظرفیت های بازار سرمایه در مسیر توسعه و تامین مالی دولت استفاده شود.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه ابزار گشایش اقتصادی/ بورس کالا بستر حمایت از تولید/ بورس انرژی مسیر شفاف فروش نفت

نماینده مردم انار و رفسنجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با "سنا" عنوان کرد: بازار سرمایه شفاف تر و منطقی ‌تر از هر بازاری است و سهم  این بازار از بودجه سال ۹۸ نسبت به سال های گذشته بیشتر شده است. احمد انارکی محمدی با بیان اینکه استفاده از ابزارهای مالی برای تامین منابع مالی دولت همانند سنوات گذشته در بودجه مورد توجه قرار گرفته است، اظهارداشت: با توجه به شرایط اقتصادی و مشکلات موجود در کشوراستفاده از انواع ‌اوراق برای تأمین مالی ابزار کارآمدی برای گشایش فضای اقتصاد کشور است.

مشاهده کل خبر

تشریح مولفه های اصلی معاملات الگوریتمی

عضو هیات مدیره شرکت مدیریت فناوری بورس تهران در خصوص اثرات ابزار وارانت سبد سبهام بر معاملات بازار سهام بیان کرد: وارانت سبد سهام این قابلیت را دارد که ریسک های مربوط به نوسانات سبدی از سهام مشخص را پوشش دهد. افرادی که حق معامله را در وارانت سبد سهام دریافت می کنند، این حق را به دست می آورند که در صورت تمایل در زمان معینی در آینده این معامله معین را انجام دهد؛ لذا برای دارنده حق این امکان را فراهم می آورد که بخشی از مخاطرات مربوط به نوسانات  سبد سهام را پوشش دهد. مسلم پیمانی در بخش دیگری از اظهاراتش به معاملات الگوریتمی در بورس تهران اشاره کرد و گفت: معاملات الگوریتمی یک ابزار نیست، بلکه یک روش نوین معاملاتی است که در دنیا بسیار رایج است.

مشاهده کل خبر

معاملات الگوریتمی، دقت، تصمیم انسانی و عمل سیستمی

در کارگاه آموزشی صبح روز چهارشنبه ۱۰ بهمن، معاملات الگوریتمی ویژه خبرنگاران بازار سرمایه در محل برگزاری این رویداد، اهداف، مزایا، موانع معاملات الگوریتمی و نحوه انجام معاملات الگوریتمی برای خبرنگاران بازار سرمایه تشریح شد. احمد پویانفر عضو هیآت مدیره شرکت فرابورس ایران به عنوان مدرس این کارگاه، ضمن بیان توضیحاتی در خصوص این معاملات، گفت: در معاملات الگوریتمی استفاده از کامپیوتر برای معامله حجم زیادی از سفارشات با سرعت بالا با حداقل دخالت انسان صورت می گیرد و ارسال سفارشات از طریق کامپیوتر امکانپذیر است.

مشاهده کل خبر

چشم اندازهای جهانی مثبت است/ رونق بورس با ماه شمار شدن سپرده ها

مدیرعامل کارگزاری بانک دی سیاست ماه شمار شدن سپرده های بانکی را سبب رونق بورس ارزیابی کرد و ثبات سیاست های پولی را لازمه تعادل بازارها و به خصوص بازار سرمایه دانست. فردین آقا برزگی با تاکید بر لزوم تقویت مجدد زمینه های علاقمندی به سرمایه گذاری در بین مردم با انتشار گزارش های مالی از شرکت های سودآور گفت: همزمان با اصلاح روند پرداخت سود بانکی، شاهد تقویت قیمت نفت و کامودیتی ها نیز هستیم و اکنون بر اساس برآوردهای صندوق بین المللی پول مبنی بر اعلام قیمت متوسط بیش از ۶۰ دلار برای هر بشکه نفت، این کامودیتی مهم و اثرگذار نیز در حال اصلاح قیمتی است. از این رو رویکردهای تحلیلی مبنی برافول و نزول در بازارهای سرمایه گذاری در حال بازنگری است و همچنان بازار سرمایه  به عنوان یکی از گزینه های مهم نقدشوندگی مطرح است.

مشاهده کل خبر

فصل جدید در اقتصاد جهانی

یک تحلیلگر بازار سرمایه، تاثیر جنگ تجاری بر کشورهای مختلف از جمله کشورهای آسیایی را بسیار مهم توصیف کرد و گفت: چنانچه تنش های تجاری میان امریکا و چین حل نشود، شاهد سقوط ۴۰درصدی تجارت جهانی خواهیم بود. علی عباسی اظهار داشت: البته بعد از تنش های پی در پی در اقتصاد چین و امریکا که باعث فلج شدن بخش هایی از اقتصاد دو کشور شده بود و آغاز جنگ تجاری را استارت زد، این روزها شاهد اخبار خوشایندی بعداز نشست جی ۲۰ در بوئنوس آیرس هستیم که این اخبار خوشایند می تواند تاثیر بسزایی در بازارهای مالی و تجاری داشته باشد.

مشاهده کل خبر

صندوق‌های سرمایه گذاری جایگزین سهام پرریسک

مدیرعامل تأمین سرمایه سپهر با تاکید بر اینکه این گونه سهامداران باید بازده و ریسک مناسب را در یک ترازو قرار دهند و وزن هرکدام را بسنجند، اظهار داشت: فراموش کردن قاعده مدیریت ریسک در بازار از اشتباهاتی است که سهام داران تازه وارد ممکن است مرتکب شوند. سید حسین میری خاظرنشان کرد: وقتی برای یک سهم به طور هیجانی صف خرید و فروش ایجاد می شود کنترل آن سهم از دست خارج شده و یکباره قیمت آن افزایش می یابد درحالیکه ممکن است آن سهم پتانسیل چنین رشدی را نداشته باشد.

مشاهده کل خبر

فرود نقدینگی در زمین بازار سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه، روند حرکت بازار را طی دو ماه پایانی سال تابع مجموعه ای از عوامل دانست و گفت: در صورتی که شرکت ها بتوانند در روزهای باقی مانده تولید و فروش خوبی داشته باشند، این پول می تواند محرک خوبی برای ورود نقدینگی تازه به بازار باشد. مهدی طحانی با اشاره به روند رشد صنایع کالامحور گفت: به صورت اصولی در بازار سرمایه مزیت اقتصادی ما به شرکت هایی وابسته است که به چاه نفت و معدن نزدیکتر باشند. از طرفی بیش از ۷۰ درصد ارزش شاخص بازار سرمایه را هم شرکت های کالامحور و کامودیتی محور تشکیل می دهند این شرکت ها هستند که سود تقسیمی مناسب را در دل خود دارند. بنابراین می توانیم به سرمایه گذاران بگوییم که اگر در این شرکت ها سرمایه گذاری کنید تا حدودی خود را به اقتصاد ایران و مزیت های آن گره زده اید.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه