اروپا

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت اتحادیه اروپا به ‌طور کامل حامی اجرای توافق هسته‌ای ایران است. تاکنون در 13 گزارش سازمان انرژی اتمی تائید شده که ایران به تعهداتش در برجام پایبند است و ما معتقدیم که این یک سند کلیدی برای امنیت ما در منطقه است


به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، وی عنوان کرد که سازوکار ویژه مالی اروپا و ایران سبب می شود که تجارت‌های مشروع با ایران، چنانچه در برجام دیده ‌شده ادامه پیدا کند.

موگرینی همچنین عنوان کرد که صحبت‌ها در این رابطه و سایر موضوعات منطقه با مقام‌های آمریکایی در جریان است و دراین‌باره به گفت‌وگوی تلفنی خود با مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا اشاره کرد و افزود: خطری متوجه سازوکار مالی اروپا و ایران نیست.

ساز و کار مالی قدم اول اروپا

همچنین در همین زمینه سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: ثبت کانال ارتباطات مالی قدم اول در مجموعه تعهداتی است که اروپایی ها در قبال ایران متعهد شده اند که امیدواریم به صورت کامل ایجاد شود و ناقص نباشد.

سیدعباس عراقچی که در بلغارستان حضور دارد، در خبر ساعت 14 شبکه یک صداوسیما درباره ثبت کانال ارتباطات مالی ایران و اتحادیه اروپا گفت: این یک ساز و کار ویژه مالی است که اروپایی‌ها چندین ماه به دنبال ایجاد آن بودند.

وی اظهار داشت: هدف از این ساز و کار آن است تا مجموعه دریافت‌ها و پرداخت‌های ایران که با اروپا صورت می‌گیرد، یعنی صادرات و واردات ما و همه آنها وارد این سازوکار مالی بشود و از طریق این ساز وکار تبادلات دوطرف صورت بگیرد. قرار است تا سازوکار مشابه‌ای هم به این منظور در ایران تشکیل شود تا تبادلات ریالی برای طرف‌های ایرانی انجام شود.

وی گفت: در حقیقت سیستمی را ایجاد می کند تا شرکت‌هایی که مایل باشند با ایران کار تجاری انجام دهند، تبادلات مالی خود را از طریق این سازوکار صورت دهند.

معاون سیاسی وزیر خارجه گفت: این سازوکار وقتی برای ما منفعت کامل را خواهد داشت که برای کشورها و یا شرکت‌های غیراروپایی نیز در دسترس باشد که ظاهرا فاز بعدی آن خواهد بود که در این صورت است که مجموعه خریدهای بین‌المللی ما می‌تواند زیر نظر این سازوکار انجام شود.

وی تصریح کرد: آمریکایی‌ها تهدید کرده‌اند که با این سازوکار مقابله خواهند کرد، اینکه طول کشید تا اروپایی‌ها این سازوکار را تعیین کنند برای این بود که بتوانند راهکارهایی را پیدا کنند تا این تحریم عملیاتی نباشد.

عراقچی اظهار داشت: از نظر ما این قدم اول است از مجموعه تعهداتی که اروپایی‌ها در قبال ایران متعهد شده‌اند، در بیانیه ماه می 2017 که بین وزرای خارجه ایران و سه کشور اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) تدوین شد در آنجا مجموعه‌ای از تعهدات را اروپایی‌ها پذیرفتند و این قدم اول است که با ایجاد یک کانال بانکی بقیه فعالیت‌ها هم می‌تواند آماده شود.

وی افزود: اروپا وارد یک طراحی شده که برای ایران این امکان را ایجاد کند که در مقابل تحریم های آمریکا بایستد از نظر سیاسی ارزش خود را دارد ولی از لحاظ فنی باید ببینیم چه مقدار عملیاتی می شود.

ثبت کانال ارتباطات مالی پیروزی سیاسی و بین المللی ایران است

حشمت الله فلاحت پیشه، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز با اشاره به این که ثبت کانال ارتباطات مالی یک پیروزی سیاسی و بین المللی برای ایران است عنوان کرده  اگر SPV اجرایی شود، بخشی از منافع اقتصادی جمهوری اسلامی ایران تامین خواهد شد.

به گفته وی  در چند روزه اخیر دو اتفاق مهم رخ داد که این دو اتفاق وزنه جمهوری اسلامی ایران را در عرصه سیاست بین الملل تقویت کرد. گزارش دستگاه اطلاعاتی امریکا در موضوع ایران و ثبت کانال مالی ایران و اتحادیه اروپا با هدف برجام دو اتفاقی مهمی بود که پیروزی برای ایران محسوب می شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین‌های اقتصاد کلان