الگوریتم

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری جسورانه فناوری های نوین مالی، تعامل قوی با استارتاپ ها را از اصلی ترین ویژگی های معاملات الگوریتمی برشمرد و گفت: با این سازو کار، فعالان بازار سرمایه سوار بر کشتی استارتاپ و در اکوسیستم کارآفرینی به پیشواز امواج تکنولوژی خواهند رفت.

میثم زرگرپور، عضو هیات مدیره سیناتک در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) افزود: معاملات الگوریتمی بازار را متحول خواهد کرد ؛ مخصوصا اینکه موجی از تکنولوژی به سوی بازار سرمایه آمده است و جوانان مستعد در این بازار به دنبال آن هستند که با بهره گیری از ابزارها و به رسمیت شناختن سازو کارهای جدید، ساحلی اطمینان بخش در تلاطمات گاه به گاه بازار  بیابند و خود را بیش از پیش اثبات کنند .

 وی اظهار داشت: با توجه به اینکه حجم معاملات الگوریتمی ما نسبت به کل معاملات و آنچه در کشورهای دیگر در جریان است، پایین تر است، به نظر می رسد ظرفیت های بسیار مناسبی در این بخش وجود دارد و لازم است زمینه عمق بخشی  و افزایش حجم بازار را بیش از گذشته فراهم کنیم .

عضو هیات مدیره سیناتک افزود: در حوزه بازار سرمایه علاوه بر لحاظ کردن بقیه پارامترهای کلان اقتصادی، چاره ای نداریم جز اینکه از ابزارهای تکنولوژیک استفاده کنیم. تجربه ورود ابزارهای تکنولوژیک در بقیه حوزه های فین تک هم نشان می دهد که اگر در اوایل سختی هایی وجود داشته ، در نهایت منجر به تحولاتی شده که یک خیر جمعی بزرگ را به همراه داشته است .

وی با اشاره به اتفاقات امیدبخشی که اخیرا در حوزه رمزارزها افتاد، گفت:  استارتاپ ها تا امروز عموما بی حاشیه کار کرده اند و  بعد از آنکه برای تدوین آیین نامه ها نیز  پای کار آمدند - به ویژه پرداخت یارها و پرداخت بانک ها- نگاه مثبت به آنها  تقویت شده است.

عضو هیات مدیره سیناتک اظهار داشت: الان تحولات مثبتی را در حوزه پرداخت ها شاهدیم و تقریبا پرداخت یارها هر آنچه را PSP ها انجام می دهند،  اینها نیز انجام می دهند که به نفع همه است ؛  ضمن اینکه  انحصار را می شکنند و به شکل دادن بازار و چابکسازی آن کمک می کنند.

زرگرپور در ادامه گفت وگو با سنا، در خصوص امکان تاثیر معاملات الگوریتمی بر بازار هم گفت: هیچ پدیده ای وجود ندارد که به طور مطلق مثبت یا منفی باشد و این معاملات هم می تواند تاثیر منفی و مثبت را توامان داشته باشد. اما تا زمانی که قوانین و مقررات مرتبط با معاملات الگوریتمی به طور کامل شکل نگرفته یا آن طور که باید و شاید شفاف نشده باشد، ممکن است بر بازار اثرات منفی بگذارد.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری جسورانه فناوری های نوین مالی در پایان افزود: ممکن است صف های خرید یا فروشی شکل بگیرد که با واقعیت ذاتی بازار همراستایی نداشته باشد، ولی اگر این ساز و کار و تکنولوژی همچنان حمایت سازمان بورس و اوراق بهادار را به همراه خود داشته باشد و در کنار آن نگاه مثبت خیرخواهانه در وضع مقررات بازار سرمایه تداوم داشته باشد؛ اتفاقات خیلی خوبی رخ خواهد داد و اثرات منفی احتمالی کمرنگ خواهد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه