باستانی

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، یکی از راه های موثر مقابله با تحریم‌ها را در شرایط فعلی، عرضه نفت در بورس دانست.

سعید باستانی در گفت‌وگو با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، با بیان اینکه فروش نفت در عرصه خصوصی به معنای دور زدن تحریم‌هاست، گفت: یکی از راه های موثر مقابله با تحریم‌ها عرضه نفت در بورس است؛ چرا که هم قیمت را تعیین می کند، هم اینکه بخش خصوصی با انعطاف‌پذیری‌ ذاتی خود می تواند بهترین راهکار را برای صادرات و دور زدن تحریم ها در این حوزه ارائه کند.

عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ افزود: بورس نفت با گسترده کردن خریداران نفت برای خنثی‌سازی سیاست منزوی کردن ایران در تبادلات بین‌المللی راهگشا است. از طرف دیگر این اقدام باعث ثبات در بازار نفت خواهد شد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با  بیان اینکه فروش نفت از طریق بورس یک اقدام به جا و منطقی است، تصریح کرد: البته باید توجه داشت عرضه نفت در بورس و خرید و فروش آن تنها برای دوران تحریم نیست، بلکه بورس نفت در دوران بعد از تحریم هم بازار مطمئن برای معاملات این حوزه اقتصادی خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه معامله نفت در بورس راهکاری مهم در جهت متنوع سازی فروش نفت است، اظهار داشت: بورس دارای شفافیت بوده و معاملات کاملا مشخص است. در این سازوکار، نهادهای نظارتی به آسانی می‌توانند نظارت داشته باشند، از سوی دیگر بورس به عنوان واسطه از خریدار نفت، ضمانت‌نامه‌ای دریافت می‌کند. بنابراین پول نفت فروخته شده به صورت تضمینی باز خواهد گشت.

باستانی گفت: باید توجه داشت بورس یکی از مسیرهای بسیار روشن و شفافی است که در آن نه تنها فساد نیست، بلکه شفافیت دقیقی بر معاملات آن حاکم است؛ بر همین اساس تجار می توانند با استفاده از ظرفیت ها و ابزارهای مالی نوینی که در بازار سرمایه وجود دارد ، بدون مشکل اقدام به فروش نفت و در مرحله بعد فرآورده های نفتی در بازارهای بین المللی کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه