خبر

پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، به بررسی مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت پرداخته است.

توسعه فضای آی تی بازار سرمایه در دستور کار/ واگذاری اموال بانک ها از طریق بازار سرمایه/ نوسانات بورس طبیعی است

فرهاد دژپسند در استودیوی گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: گرچه نیمه نخست امسال اوضاع اقتصادی کشور متلاطم بود اما با تدابیر و درایت های بجای دولت موفق به رفع مداخله های مزاحم گونه شد و توانست شاخص های اقتصادی را کنترل کند و نرخ تورم ماهانه را از ۸.۶ درصد به ۸.۱ درصد رسید. شهریور و مهر امسال این نرخ حدود ۷ درصد بود اما حالا به ۲ درصد رسیده است. وزیر اقتصاد و دارایی در خصوص بازار سرمایه­ کشور گفت: بدنبال توسعه فضای الکترونیکی بازار سرمایه هستیم . درباره نوسانات بعد از مهر ماه شاخص بورس هم باید گفت با­این رفتار در همه دنیا طبیعی است در این میان استفاده از صندوق های تثبیت ­می تواند کمک بسیاری به سهامداران فراهم آورد.

مشاهده کل خبر

بازار سرمایه پیروز بر چالش ها / توسعه متوقف نمی شود

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار مهم ترین چالش جدی سازمان بورس طی ۳۰ ماه گذشته را قیمت گذاری دستوری عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه رسالت نهاد ناظر حمایت از حقوق سهامداران و ایجاد بازاری شفاف برای سرمایه گذاری است، سازمان بورس و اوراق بهادار اعتراض خود را نسبت به این تصمیم منعکس کرد. خوشبختانه با تدبیر مناسب از سوی رییس جمهور، معاون اول رییس جمهور و وزیر اقتصاد، سقف قیمت ها در بورس کالا برداشته و مشکلات در این زمینه تا حد زیادی حل و فصل شد. دکتر شاپور محمدی توسعه سامانه معاملات را برنامه بعدی عنوان کرد و گفت: سازمان بورس در تلاش است با همکاری و همیاری دانشگاه ها و شرکت های فعال در حوزه IT  و ICT یک سامانه معاملات سهام و مشتقه عمومی را در کشور به وجود آورد. اجرای چنین طرحی یک تجربه جدید به شمار می رود و شاید لازم باشد تمهیداتی در نظر گرفته شود تا به صورت عملیاتی ارائه شود.

مشاهده کل خبر

رشد بازار سرمایه در چهل سال/ بورس با گذشته قابل مقایسه نیست

صبح روز چهارشنبه ۱۷ بهمن ۹۷ دکتر شاپور محمدی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در حاشیه بازدید از نخستین رقابت معاملات الگوریتمی با اشاره به رشد بازار سرمایه طی چهل سال گذشته در جمع خبرنگاران گفت: در چهل سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی بازار سرمایه کشور از حیث کدهای سهامداری رتبه هشتم در جهان را کسب کرده و ابزارهای جدیدی به این بازار اضافه شده است. دبیر شورایعالی بورس گفت: نخستین اوراقی که پیش از انقلاب در بازار عرضه شد اوراق قرضه عباس آباد بود و تعداد محدودی سهم معامله می شد اما هم اکنون علاوه بر سهام، ابزارهای مالی متفاوتی در اختیار اهالی بازار سرمایه قرار گرفته است.

مشاهده کل خبر

۳۰۰ کد خارجی در بورس انرژی فعال است

به گفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، بیش از ۳۰۰ کد خارجی در انواع محصولات در بورس انرژی فعال است، اما محصولات جدید بورسی همانند نفت خام برای پیدا کردن مخاطبان خود به زمان نیاز دارند. دکتر شاپور محمدی ضمن بیان اینکه محصولات جدید بورسی همانند نفت خام برای پیدا کردن مخاطبان خود به زمان نیاز دارند، گفت: استقبال خوبی از محصولاتی که در بورس انرژی عرضه شده صورت گرفته و شاید بیش از ۳۰۰ کد خارجی در انواع محصولات در این بورس فعال هستند، اما باید زمان بیشتری صرف شود تا فعالان این حوزه محصولات این بخش را خریداری ‌کنند.

مشاهده کل خبر

آیسکو مؤیدی بر عملکرد سازمان بورس و اوراق بهادار

مدیرعامل شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس گفت: عضویت سازمان بورس و اوراق بهادار ایران در سازمان بین‌المللی کمیسیون‌های اوراق بهادار موسوم به آیسکو علاوه بر اینکه خود یک دستاورد است، مؤیدی بر این است که بازار سرمایه ما شرایط بین‌المللی شدن را دارد. به گفته یاسر فلاح، حمایت از حقوق سهامداران از دیگر وجوه عملکردی سازمان بورس است. این موضوع جزو وظایف سازمان است و تلاش می‌کند با استفاده از ابزارهای مختلف آن را پیش ببرد. گاه این کار از طریق مذاکره انجام می‌شود؛ گاه نیاز به مکاتبه وجوددارد و گاهی نیز پیگیری‌های دیگری لازم است. این سازمان امروزه چه در پیگیری حقوق از نهادهای موازی یا بالادستی و چه نهادهای تحت نظارت مصمم است و موفقیت‌های خوبی هم به‌دست آورده‌است.

مشاهده کل خبر

راه اندازی معاملات قراردادهای اختیار معامله زعفران تا پایان سال جاری

مدیرعامل بورس کالای ایران از راه اندازی معاملات قراردادهای اختیار معامله زعفران تا پایان سال جاری خبر داد. حامد سلطانی نژاد عنوان کرد: با توجه به استقبال گسترده فعالان بازار از راه‌اندازی معاملات آتی و گواهی سپرده زعفران و تاثیر مثبت آن بر شفاف شدن قیمت زعفران و حذف واسطه‌ها، بورس کالای ایران بر آن شد تا معاملات قراردادهای اختیار معامله زعفران را نیز تا پایان سال جاری راه اندازی کند.

مشاهده کل خبر

تفاهم‏نامه همکاری‏ های علمی، آموزشی و فرهنگ‏سازی امضا شد

تفاهم‏نامه همکاری ‏های علمی، آموزشی و فرهنگ ‏سازی صبح روز سه شنبه ۱۶ بهمن با حضور یاسر فلاح مدیرعامل شرکت اطلاع‌رسانی و خدمات بورس و علی سروری مجد، رییس دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی واحد مشهد و به منظور بسط و توسعه همکاری‏ های علمی، آموزشی، فرهنگ‏ سازی و اجرایی و در راستای بهره ‏مندی از ظرفیت‏ ها و توانمندی ‏های طرفین، در جهت تقویت همکاری‏ های متقابل میان مراجع علمی و اجرایی در مشهد به امضا رسید. این تفاهم‏نامه که از تاریخ فوق الذکر قابل اجرا است و اهدافی همچون همکاری در حوزه ‏های علمی، آموزشی، فرهنگ ‏سازی، چاپ و نشر انواع متون تخصصی با گرایش مالی و اقتصادی با در نظر گرفتن اولویت‏ ها و توانایی طرفین اعم از داده ها، اطلاعات و نیروی انسانی متخصص را دنبال خواهد کرد.

مشاهده کل خبر

توسعه حوزه عمل بازار سرمایه در بودجه ۹۸

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، بازار سرمایه را از ساز وکارهای اثرگذار اقتصاد برشمرد و گفت: ابزارهای منتشر شده در بازار سرمایه ظرفیتی بزرگ برای اقتصاد کشور است که می‌تواند بسیاری از نیازهای دولت و بنگاه‌های اقتصادی را پوشش دهد. محمدرضا پورابراهیمی درباره نقش بازار سرمایه در بودجه سال آینده گفت: بازار سرمایه به دلیل وظیفه تامین مالی، یکی از ساز وکارهای اثرگذار بخش اقتصاد محسوب می‌شود. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس  افزود: دولت قصد دارد از مسیر بازارپذیر کردن بدهی‌های خود، اقدام به تعمیق بازار کند و این مساله در لایحه بودجه ۹۸ به خوبی دیده شده است.

مشاهده کل خبر

بورس انرژی مطمین ترین کانال ورود بخش خصوصی به تجارت نفت

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: بهترین راهکار علمی و منطقی برای خروج از شرایط تحریم، عرضه و فروش نفت خام در بورس است که می تواند حکم سوپاپ اطمینانی برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی در اقتصاد باشد. حسین امیری خامکانی گفت: بورس انرژی مطمئن ترین کانال برای ورود بخش خصوصی به معاملات نفتی است. تجربه نشان داده در زمان مشکلات بین المللی خواسته یا ناخواسته از روش هایی برای فروش نفت استفاده کرده ایم که بعضا به کشور لطمه زده است؛ در این میان بهترین راهکار عملی و منطقی مانند عرضه نفت در بورس می تواند حکم سوپاپ اطمینانی برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی در اقتصاد باشد.

مشاهده کل خبر

عرضه نفت در بورس، راهکار موثر مقابله با تحریم‌ها

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، یکی از راه های موثر مقابله با تحریم‌ها را در شرایط فعلی، عرضه نفت در بورس دانست. سعید باستانی با بیان اینکه فروش نفت در عرصه خصوصی به معنای دور زدن تحریم‌هاست، گفت: یکی از راه های موثر مقابله با تحریم‌ها عرضه نفت در بورس است؛ چرا که هم قیمت را تعیین می کند، هم اینکه بخش خصوصی با انعطاف‌پذیری‌ ذاتی خود می تواند بهترین راهکار را برای صادرات و دور زدن تحریم ها در این حوزه ارائه کند.

مشاهده کل خبر

بورس، راه کم هزینه تامین مالی بخش مولد اقتصاد

به گفته یک عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، بازار سرمایه به دلیل شفافیت، یکی از بازارهای مناسب محسوب می شود که باید تقویت شود. سیاست های بازار سرمایه به نحوی است که مانع سوق نقدینگی به سمت سوداگری در بازارهایی مانند ارز و سکه شده است. سیدمهدی فرشادان در خصوص عملکرد بازار سرمایه طی چهار دهه گذشته گفت: بازار سرمایه پس از پیروزی انقلاب اسلامی در زمینه ساماندهی نقدینگی نقش تاثیرگذار و بسزایی داشته و توانسته در این مدت بخشی از نقدینگی سرگردان جامعه را جذب کند.

مشاهده کل خبر

تنوع ابزارهای مالی؛ سد محکم ریسک های بورسی

سرپرست معاونت بازار شرکت بورس تهران با اشاره به عرضه های اولیه در بورس تهران گفت: زمان عرضه اولیه تنها منوط به شرایط کلی بازار نیست، بلکه عواملی چون شفافیت صورت های مالی شرکت ها، رفع ابهام در نرخ خوراک بسیاری از شرکت ها حائز اهمیت است، که می تواند عرضه های  اولیه در بورس را به تاخیر بیاندازد. مهدی پارچینی با اشاره به کیفیت مطلوب گزارش های ۹ ماهه منتشر شده طی روزهای اخیر بیان کرد: بسیاری از شرکت ها با تجارب کسب شده از تحریم های دوره های قبل توانسته اند راه های خروج از تحریم را بیابند. در نتیجه تهدید چندانی نه از نظر صادرات و نه تولید برای آن ها وجود ندارد.

مشاهده کل خبر

رونق بازار سرمایه با حذف چهار صفر از پول ملی/ضرورت تطبیق سیستم معاملاتی بازار بر اساس پول جدید

مصطفی امید قائمی با اشاره به بحث اصلاح پول ملی و حذف ۴ صفر و تاثیر این امربر بازار سرمایه گفت:هر چند وقوع این اتفاق از نظر بنیادی تاثیری بر بازار سرمایه ندارد، اما ممکن است از نظر روانی تاثیراتی را هم بر صورت های مالی شرکت ها و هم بر رویه داد و ستد بگذارد. به گفته مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری اهداف، حذف صفر از پول ملی تا حدی می تواند به رونق بازار سرمایه بیانجامد، اما این رونق تنها بر اثر جو روانی است. به این دلیل که هیچ تاثیر بنیادی بر سهام و داد و ستد بورس ندارد. البته در صورت اجرایی شدن این اصلاح بر پول ملی بازار سرمایه نیز باید هر چه سریعتر نسبت به تغییر سیستم معاملاتی خود و تطبیق آن با پول جدید ملی اقدام کند.

مشاهده کل خبر

افزایش ظرفیت تامین مالی از محل اوراق اجاره مبتنی بر سهام

دبیر کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، آخرین اخبار این کمیته و پیشنهادهای جدید در خصوص فرآیند انتشار اسناد خزانه اسلامی را تشریح کرد. به گفته مجید پیره، کمیته فقهی در جلسه گذشته، بررسی ابعاد فقهی پیشنهادهایی را که در خصوص توسعه ساختار انتشار اسناد خزانه اسلامی مطرح شده بود در دستور کار خود قرار داد. رئیس گروه مالی اسلامی مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به پیشنهاد دیگری که در خصوص اسناد خزانه اسلامی در جلسه گذشته در کمیته فقهی جمع بندی شد، گفت: این پیشنهاد مربوط به امکان سنجی فقهی انضمام کوپن های سود به اسناد خزانه اسلامی بود.

مشاهده کل خبر

مقاومت در برابر شفافیت مانع پیشرفت بورس کالا

مدیرعامل کارگزاری خبرگان سهام در خصوص مزایای معاملات در بورس کالا نسبت به سایر بازارها گفت: بورس کالا دارای ساختاری متشکل است و برای هر نوع فعالیت آن مکانیزم و تدابیر لازم اندیشیده شده است. محمد کفاش پنجه شاهی گفت: چنانچه به بازاری چون مبل نگاه کنید! می بینید این محصول در مناطقی همچون دلاوران، یافت آباد و چند جای دیگر عرضه می شود. این عرضه ها متمرکز نیستند و نمی توان قیمت مشخصی برای این کالا در نظر گرفت و در واقع  بازار های سنتی ساز و کار مشخصی برای قیمت گذاری ندارند.

مشاهده کل خبر

نوسان محدود توام با آرامش تا پایان سال / محرک جدید سیگنال رشد شاخص

مدیر سرمایه گذاری صندوق یکم کارگزاری بانک کشاورزی می گوید جامعه سهامداری در انتظار یک محرک جدید برای افزایش تقاضاست. با توجه به اینکه چیزی به پایان سال باقی نمانده است، پیش بینی می شود روندی کم نوسان توام با آرامش مسیر اصلی شاخص کل باشد. نوید قدوسی با بیان اینکه سهامداران نگاه خود را به روند آتی شرکت ها معطوف کرده اند گفت: با توجه به اینکه گزارش های ۹ ماهه شرکت ها در هفته های گذشته منتشر شده است، در شرایط فعلی سهامداران در حال تجزیه و تحلیل پیش بینی سودآوری شرکت ها برای سال آینده هستند.

مشاهده کل خبر

افزایش توانایی دولت به تأمین مالی پروژه ها با ورود به بازار سرمایه

مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن، در خصوص هزینه های کلان تأمین مالی پروژه های کشور گفت: تأمین مالی در شرایط کاهش درآمدهای نفتی همواره دستخوش نوسانات شدیدی برای اتمام پروژه ها و طرح های نیمه تمام دولت بوده است. سرمایه ای که بخشی از آن در طرح ها قفل شده و باید برای جبران آن نیز هزینه نگهداری و استهلاک در نظر داشت. سید محسن فاضلیان در این خصوص به مزیت بازار سرمایه برای تأمین مالی اشاره کرد و گفت: ورود بازار سرمایه و ایجاد ابزارهای متنوع تامین مالی بصورت خاص برای هر پروژه می تواند یکی از راه حل های اساسی برای برون رفت از توقف اجرای پروژه های کلان و فرا ملی در کشور باشد که با اولویت بندی و جدیت تیم اقتصادی دولت برای حل مشکلات تامین مالی این گونه طرح ها از طریق بازار سرمایه، می‌توان به گردش نقدینگی و هدایت منابع به سمت تولید، کنترل و نظارت بهتر بر آن برنامه ریزی کرد.

مشاهده کل خبر

موج تکنولوژی، کشتی کارآفرینی و ساحل معاملات الگوریتمی

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری جسورانه فناوری های نوین مالی، تعامل قوی با استارتاپ ها را از اصلی ترین ویژگی های معاملات الگوریتمی برشمرد و گفت: با این سازو کار، فعالان بازار سرمایه سوار بر کشتی استارتاپ و در اکوسیستم کارآفرینی به پیشواز امواج تکنولوژی خواهند رفت. میثم زرگرپور، عضو هیات مدیره سیناتک افزود: معاملات الگوریتمی بازار را متحول خواهد کرد ؛ مخصوصا اینکه موجی از تکنولوژی به سوی بازار سرمایه آمده است و جوانان مستعد در این بازار به دنبال آن هستند که با بهره گیری از ابزارها و به رسمیت شناختن سازو کارهای جدید، ساحلی اطمینان بخش در تلاطمات گاه به گاه بازار  بیابند و خود را بیش از پیش اثبات کنند.

مشاهده کل خبر

صدر نشینی بورس تهران در فدراسیون جهانی بورس ها

پس از تجمیع گزارش عملکرد خود در سال ۲۰۱۸ میلادی جزئیاتی را منتشر کرد که بر اساس آن، ارزش معاملات سهام بورس تهران در سال ۲۰۱۸ نسبت به دوره مشابه گذشته با بیش از ۱۱۲ درصد رشد در صدر جدول قرار گرفت. در بورس تهران در سال ۲۰۱۸ مجموعا حدود ۲۶ میلیارد و پانصد میلیون دلار سهام معامله شده است. بیشترین رشد ارزش معاملات پس از بورس تهران به ترتیب مربوط به بورس های قزاقستان، بحرین، جامائیکا و فرابورس ایران بود. کل ارزش معاملات سهام در بورس های عضو فدراسیون طی سال گذشته میلادی به بیش از ۹۷ تریلیون دلار بالغ شد که سهم بورس های نیویورک، نزدک، باتس (BATS) شن ژن و ژاپن بیش از سایر اعضای WFE بود.

مشاهده کل خبر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین‌های بازار سرمايه